لیدی مد

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

برترین‌ها: کمبود پروتئین در بدن باعث بروز برخی مسائل خواهد شد که بهتر است هرچه زودتر با روش‌های علمی اقدام به پیشگیری کنید. اما چه علائمی گویای کمبود پروتئین هستند؟!

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

پروتئین منبع غنی از آمینو اسید‌های مورد نیاز در بدن برای چندین فرآیند از حمایت ساختاری گرفته تا انتقال اکسیژن به ریه‌ها و بافت‌ها است. از یک دیدگاه ساختاری، آمینو اسید‌ها مورد نیاز برای سوخت و حمایت از سیستم عضلانی اسکلتی و نیز حمایت ساختاری از یک بافت و سطح سلولی از هر چیزی به غشا سلولی مو و ناخن‌ها مورد نیاز است. مهم است که به آمینو اسید‌ها به عنوان بلوکی بزرگ برای تقریبا هر فرآیند بیولوژیکی در بدن اشاره کنیم. به عنوان مثال، آمینو اسید‌ها همچنین بلوک‌های سازنده انتقال دهنده‌های عصبی مثل دوپامین و سروتونین هستند.

به همین دلیل، افرادی که کمبود پروتئین دارند، در انتقال دهنده‌های عصبی دچار کمبود هستند می‌تواند گرسنگی آن‌ها را تحریک کند که منجر به افزایش وزن می‌شود و حتی می‌تواند استرس، اضطراب و خواب را تحت تاثیر قرار دهد. آمینو اسید‌ها نیز جز اصلی آنتی بادی مورد نیاز برای عملکرد سیستم ایمنی هستند بنابراین برای اطمینان از دریافت پروتیین مناسب جهت پشتیبانی از عملکرد سیستم ایمنی، ایده آل است.

کمبود پروتئین در بدن باعث بروز برخی مسائل خواهد شد که بهتر است هرچه زودتر با روش‌های علمی اقدام به پیشگیری کنید. اما چه علائمی گویای کمبود پروتئین هستند؟!

نشانه‌هایی که خبر از کمبود پروتئین می‌دهند

هر کمبودی در بدن با علائمی همراه است که کمبود پروتئین در بدن نشانه‌هایی دارد شامل:

گرسنگی

گرسنگی مداوم یا مکرر فیزیکی و یا عاطفی اغلب نشانه این است که بدن خود را به درستی تغذیه نمی‌کنیم. به خصوص اگر این گرسنگی بعد از غذا و یا در طول روز بدون در نظر گرفتن و یا نخوردن غذا اتفاق افتد. پروتئین برای ترویج سیگنال‌های سیری به مغز و تثبیت میزان قند خون مورد نیاز است.

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

اسید‌های آمینه پروتیین برای بسیاری از فرآیند‌های زیستی بدن نیز مورد نیاز است. با هدف رسیدن به حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم در هر وعده غذایی و اضافه کردن پروتیین به میان وعده‌ها در هنگام گرسنگی، از مصرف پروتئین کافی اطمینان حاصل کنید.

ضعف عضلات

ضعف یا درد ناگهانی عضلات یکی از شایع‌ترین علائم کمبود پروتئین در بدن است که نشان دهنده عدم وجود پروتئین کافی در رژیم غذایی می‌باشد. پروتئین، در اصل به عنوان منبع سوخت ماهیچه‌های بدن شناخته می‌شود و در صورت کمبود این سوخت عضلات دچار ضعف می‌شوند. این مسئله به خصوص در سالمندان شایع و نگران کننده است. مردان با افزایش سن و از دست دادن طبیعی توده عضلانی در صورت عدم خوردن مقدار کافی پروتئین به صورت روزانه، ممکن است عضلات بیشتری از دست بدهند. علاوه بر آن، زنان در دوران یائسگی نیز به دلیل کمبود پروتئین می‌توانند ضعف تدریجی عضلات را تجربه کنند.

بنابراین، تأثیر و علائم اولیه کمبود پروتئین ضعف رفتن عضلات است که به تدریج می‌تواند منجر به کاهش توده عضلانی و لاغر شدن فرد شود. به علاوه، پروتئین نقش مهمی در جذب سایر مواد مغذی حیاتی مانند آهن و کلسیم دارد. هر دو این مواد مغذی برای سلامت کلی ماهیچه‌ها و مفصل‌ها مهم هستند.

افسردگی

اسید‌های آمینه مانند تریپتوفان یا تیروزین را به عنوان مواد اولیه برای انتقال دهنده‌های عصبی مثل سروتونین و دوپامین که می‌تواند منجر به افسردگی و تغییرات در حالت روحی و اضطراب شود به خاطر داشته باشید. از مصرف پروتیین کافی در غذا و تنقلات برای بهبود روحیه مثبت و جلوگیری از پرخوری اطمینان حاصل کنید.

ضعیف شدن رشد مو‌ها

موها، از پروتئین معروف به کراتین تشکیل شده اند. این پروتئین برای سلامتی مو‌ها بسیار مهم و ضروری است. هر رشته از مو‌ها برای رشد مناسب و کافی به میزان خاصی از پروتئین نیاز دارند. کمبود پروتئین می‌تواند منجر به بروز علائم ضعیف شدن رشد مو‌ها و یا حتی ریزش مو شود. علاوه بر آن، جدا از ریزش مو، مو‌های شما نیز به احتمال زیاد خشک و شکننده خواهد شد. سلامت مو فقط به پروتئین نیاز دارد. سایر مواد مغذی که در سلامت مو نقش اساسی دارند شامل بیوتین، اسید فولیک، آهن و ویتامین D می‌باشد.

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

احساس نگرانی و دم دمی بودن

آمینو اسیدها، بلوک‌های سازنده برای انتقال دهنده‌های عصبی هستند که احوال شما را کنترل می‌کنند. پروتیین‌ها به مغز کمک می‌کنند تا هورمون‌هایی مثل دوپامین و سروتونین را ترکیب کنند که به ایجاد احساسات مثبت مثل آرامش، هیجان و مثبت گرایی کمک می‌کند.

مشکل در خواب

بیخوابی و خواب نامطلوب گاهی اوقات می‌تواند به سطح ناپایدار قند خون، افزایش کورتیزول و کاهش تولید سروتونین مرتبط باشد. گردش قند خون در طول روز و شب رخ می‌دهد. کربوهیدرات‌ها به انسولین بیشتری نسبت به چربی و پروتئین نیاز دارند. خوردن پروتئین پیش از رفتن به رختخواب می‌تواند به مقدار زیادی تریپتوفان و تولید سروتونین کمک کند، و اثر کمتری روی سطح گلوکز خون دارند؛ در واقع پروتیین جذب شکر را در طول غذا کاهش می‌دهد.

چشم‌های متورم

کاهش میزان پروتئین پلاسمای خون منجر به حالتی خاص که در اصطلاح پزشکی به آن Oedema می‌گویند می‌شود و در واقع همین کاهش پروتئین احتمال دارد به وسیله‌ی ریه‌ای ایجاد شود که به میزان کافی آهن دریافت نمی‌کند؛ در حقیقت این تورم کم خونی حاصل از کمبود آهن برای ساختن هموگلوبین است که منجر به ایجاد ورم می‌شود.

دست‌های ورم کرده

کمبود پروتئین عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دلیل این است که هنگامی که بدن دچار کمبود پروتئین است و از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران این کمبود به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از آن‌ها لایه‌های ماهیچه‌ای است. بدون پروتئین حفظ تعادل آب بدن به هم خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره می‌کند و موجب بروز آماس یا در واقع وضعیتی که در آن آب بیش از حد زیر پوست جمع می‌شود، می‌شود.

ناخن‌های ضعیف و شکننده

ناخن‌های ضعیف و شکننده یکی از اولین نشانه‌های کمبود پروتئین در بدن است. ناخن‌ها از لایه‌های چند لایه پروتئین به نام کراتین تشکیل شده اند. بنابراین، سلامت و قوی بودن ناخن‌ها به مصرف کافی پروتئین‌ها بستگی دارد. به علاوه، مصرف ضعیف پروتئین می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید در ناخن و ترک و پارگی در ناخن‌ها شود و آن‌ها را در برابر عفونت‌ها آسیب پذیرتر کند.

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

دائما مریض می‌شوید

لازمه دور ماندن از مریضی همیشه بهداشت و خواب خوب نیست، بلکه مواد مغذی مناسب حرف اول را می‌زند. سیستم ایمنی با توجه به سوخت رسانی درست خوب کار می‌کند. در یک تحقیق محققان به این نتیجه رسیدند که کمبود پروتئین باعث از دست رفتن سلول‌های T می‌شود، این سلول‌ها با میکروب‌ها مبارزه می‌کنند. درنتیجه سیستم ایمنی بدن به راحتی می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد.


درمان کمبود پروتئین بدن با تغذیه

بهترین درمان، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین است. دانستن اینکه چه چیزی باید بخورید، چقدر، و چه زمانی می‌تواند برای بسیاری از مردم دشوار باشد. امروز به نظر می‌رسد برای سالم ماندن و سالم نگه داشتن خانواده تان به درجه‌ای در تغذیه نیاز دارید و حتی با این که همه چیز در مورد شواهد و مطالعات متناقض وجود دارد.

علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن

به طور کلی خوردن ترکیبی از گزینه‌های گیاهی و حیوانی بهترین روش برای بدست آوردن پروتیین کافی است. برخی این روش را رژیم غذایی می‌نامند. در حالی که محصولات حیوانی در هر کالری بیشتر از اکثر گیاهان پروتیین دارند، خوردن زیاد گوشت، لبنیات، ماهی و یا تخم مرغ هر روز بهترین ایده نیست و دارای اشکالات خود است.

پروتئین‌های گیاهی اغلب به عنوان یک روش عالی برای به دست آوردن فیبر، آنتی اکسیدان ها، الکترولیت‌ها و مواد مغذی دیگر، دو برابر می‌شوند. برخی از انواع لوبیا و سبزیجات مقدار زیادی از اسید‌های آمینه را فراهم می‌کنند شامل: انواع لوبیا و سبزیجات، به ویژه لوبیا، و دانه؛ غلات فرآوری نشده مثل جو، گندم سیاه.

حتی برخی سبزیجات غلظت نسبتا بالایی از پروتیین دارند، به خصوص با در نظر گرفتن اینکه چقدر کالری دارند؛ که به افزایش مصرف پروتئین شما کمک می‌کنند شامل:اسفناج، کلم پیچ، بروکلی، جوانه کلم و قارچ. گوشت، بهترین نوع پروتیین است که می‌توان دریافت کرد، چیز‌هایی مانند گوسفند علف خورده، مرغ و بوقلمون، و سالمون صید شده است.

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

تصمیم گیری سازمان جهانی بهداشت درباره تأیید چند واکسن کرونا
مهارت تصمیم گیری + مراحلی که باید برای یک تصمیم گیری درست طی کنید
بزرگترین تصمیم‌گیری زندگی
نقش مشورت کردن در تصمیم گیری
نقش والدین در تصمیم گیری ازدواج فرزندان
چگونه زمان خود را بهینه کنیم؟
علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین آن
اضطراب اجتماعی چیست؟ و مفید ترین راهکارهای درمان اضطراب اجتماعی
آشنایی با بیمه بیکاری
بیمه ی تضمینی برای فرزند شما

   محصولات مشابه  

تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHPدر سازمان تأمین اجتماعی تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHPدر سازمان تأمین اجتماعی
مشاهده مشخصات و خرید

تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHP در سازمان تأمین اجتماعی تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHP در سازمان تأمین اجتماعی
مشاهده مشخصات و خرید

پروپوزال تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHP پروپوزال تصمیم گیری بهینه در واگذاری خدمات بیمه ای به کارگزاری های رسمی با رویکردAHP
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود پاورپوینت درس دوم مطالعات اجتماعی ششم (درس :تصمیم گیری) دانلود پاورپوینت درس دوم مطالعات اجتماعی ششم (درس :تصمیم گیری)
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس 3 مطالعات اجتماعی ششم دبستان (ابتدایی): تصمیم گیری چیست؟ پاورپوینت درس 3 مطالعات اجتماعی ششم دبستان (ابتدایی): تصمیم گیری چیست؟
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت درس سوّم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - تصمیم گیری چیست ؟ پاورپوینت درس سوّم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - تصمیم گیری چیست ؟
مشاهده مشخصات و خرید

طرح کارت ویزیت خدمات بیمه پاسارگارد طرح کارت ویزیت خدمات بیمه پاسارگارد
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تامین اجتماعی و بیمه های اجتماعی در ایران در 52 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان تامین اجتماعی و بیمه های اجتماعی در ایران در 52 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

قدرت تصمیم گیری قدرت تصمیم گیری
مشاهده مشخصات و خرید

مدل های اقتصادی تصمیم گیری مدل های اقتصادی تصمیم گیری
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان سازمان و محیط رسمی در 17 اسلاید پاورپوینت کامل و جامع با عنوان سازمان و محیط رسمی در 17 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

تصمیم گیری به کمک حل منطقی مسئله تصمیم گیری به کمک حل منطقی مسئله
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تصمیم گیری های چند معیاره AHP پاورپوینت تصمیم گیری های چند معیاره AHP
مشاهده مشخصات و خرید

دانلودمدلهای تصمیم گیری چند معیاره دانلودمدلهای تصمیم گیری چند معیاره
مشاهده مشخصات و خرید

سیستم های پشتیبان تصمیم گیری سیستم های پشتیبان تصمیم گیری
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت فرایندهای تصمیم گیری پاورپوینت فرایندهای تصمیم گیری
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت مباني تصمیم گیری پاورپوینت مباني تصمیم گیری
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تصمیم گیری دربحران سازمانی پاورپوینت تصمیم گیری دربحران سازمانی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تصمیم گیری در مدیریت سازمانی پاورپوینت تصمیم گیری در مدیریت سازمانی
مشاهده مشخصات و خرید

چارچوب نظري تصمیم گیری مجدد چارچوب نظري تصمیم گیری مجدد
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

آشنایی با طرز کار صندلی ماساژور برای عملکردی بهینه و لذتی بیشتر
راهنمای سایز گردنبند: چگونگی اندازه گیری و انتخاب صحیح طول گردنبند
فروشگاه رابوکالا - طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی