فروشگاه زنانه لیدی مد

فروشگاه
  

راهکارهایی برای مقابله با ترس از ازدواج

راهکارهایی برای مقابله با ترس از ازدواجعلت اصلی ترس از ازدواج

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر جوانی است

 

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر جوانی است و داشتن ترس و اضطراب از این انتخاب سرنوشت‌ساز کاملا طبیعی است. اغلب جوانان به این می‌اندیشند که مبادا ازدواج ناموفقی داشته باشند یا بعدها از ازدواج شان پشیمان شوند، از این می‌ترسند که شاید درباره طرف مقابل قضاوت درستی نداشته باشند و تصمیمی بگیرند که آینده‌شان را تباه کند.
اگر شما هم دچار این ترس ها هستید، برای مقابله با نگرانی هایتان به این راهکارها متوسل شوید:

علت ترس را مشخص کنید
بسیاری از افراد از خود ازدواج نمی‌ترسند، بلکه از حواشی و احتمالاتی که شاید درصد وقوع آنها بسیار اندک است ترس و وحشت زیادی دارند. در جستجوی شناخت عواملی باشید که در اجتناب شما از ازدواج نقش دارد، برای خود معین کنید که دقیقا از چه چیز می‌ترسید؛ با مروری بر گذشته، شرایط زندگی، باورهای خود خواهید توانست علت اصلی مشکل‌تان را پیدا کنید. پس از یافتن عوامل درستی و نادرستی آنها را بر اساس تفکر خود زیر سوال ببرید و نتیجه را در برگه‌ای برای خود یادداشت کنید.

آیا عوامل تاثیرگذار بر ترس شما از ازدواج واقعا موانع غیرقابل حلی است یا این که می‌توان آنها را حل کرد؟ احساس می‌کنید بعد از ازدواج چه تغییری در زندگی‌تان اتفاق بیفتد؟ و... بهتر است تمام صحنه‌هایی که باعث ایجاد ترس در شما می‌شود و بدترین تصویر ذهنی را که باعث انصراف شما از ازدواج می‌شود، مجسم کنید، سپس به این مطلب بیندیشید که چگونه می‌توانید برترس‌تان فائق آیید و اوضاع را بهبود بخشید.

برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید
پیش از اقدام به ازدواج تکلیف خود و زندگی آینده‌تان را معلوم کنید. چقدر برای پذیرفتن یک نفر در کنارتان آمادگی دارید؟ چگونه همسری را دوست دارید؟ چه کسی مسئول تامین مالی زندگی خانوادگی‌تان خواهد بود؟ آیا تمایل دارید شاغل باشید؟ کجا زندگی خواهید کرد؟ هر کس در زندگی مشترک آینده‌تان مسئول چه کارهایی خواهد بود؟ انجام چه کارهایی توسط همسرتان شما را ناراحت می‌کند؟ و...
بعد از یافتن پاسخ پرسش‌ها و مشخص کردن تکلیف زندگی آینده، می‌توانید با در دست داشتن دورنمایی از زندگی مشترک با طرف مقابل‌تان مواجه شوید، اگر چه شاید مطرح کردن نظرات و سوالاتتان قدری مشکل باشد، اما بدانید این امر چیزی از اهمیت قضیه کم نمی‌کند و شما موظفید همه چیز را راجع به خود و برنامه زندگی‌تان‌ با کسی که قصد زندگی با او را دارید در میان بگذارید. بی‌شک مرحله پرسش و پاسخ، شما را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده و گاه حتی شما را با مشکلات پیش روی خود آشنا می‌کند.

سراغ مناسب‌ترین‌ها بروید
گاهی شما ترس از ازدواج ندارید بلکه از ازدواج با شخص بخصوصی می‌ترسید، باید بدانید ‌شناخت نداشتن از طرف مقابل علت اصلی ترس از ازدواج و تردید در انتخاب است؛ مثلا او را بدرستی نمی‌شناسید یا در مورد خصوصیات اخلاقی او دچار تردید هستید و واقعا نمی‌دانید بین کلام و عملش هماهنگی وجود دارد یا خیر؟ در چنین شرایطی لازم است اول از همه با خود صادق باشید و به منطق‌تان اعتماد کرده، تصمیم بگیرید و فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب کنید. بررسی کنید و ببینید معیارهای ازدواج‌تان چیست و این فرد منتخب تا چه حد با معیارهای شما هماهنگی دارد، از سوی دیگر میزان تلاش خود را برای شناختش بیشتر کنید، با بزرگ‌ترها و افراد صاحب‌نظر و اهل فن صحبت کنید و نظر آنها را هم جویا شوید.

انتظارات و توقعات خود را بهینه‌سازی کنید
هیچ‌کس کامل نیست؛ نه شما و نه فرد مقابل‌تان،بنابراین اگر انتظار ازدواج با کسی را دارید که زندگی‌تان را زیر و رو کند، مطمئن باشید سخت در اشتباهید و هیچ فردی را نمی‌توانید پیدا کنید که با چنین خیالات خامی حاضر به زندگی با شما باشد. ساده‌لوحانه است اگر تصور کنید بعد از ازدواج همه چیز خوب و عالی پیش برود و صلح و آرامش کامل در هر ثانیه و هر روز زندگی مشترک‌تان جاری باشد. اختلاف در عقاید و سلایق، سوءتفاهم، اختلاف و مشاجره و... جزء جدایی‌ناپذیر هر ازدواجی است و صد البته جستجوی روش‌هایی برای سازگاری با همسر و یافتن راه‌هایی برای غلبه بر مشکلات از جمله کلیدهای موفقیت در هر ازدواجی است؛ در واقع نگاه منطقی و واقع‌بینانه در مورد ازدواج یکی از راه‌های اصلی غلبه بر ترس از ازدواج است، به همین دلیل توصیه می‌کنیم تفکرات اشتباه خود را اصلاح کنید و بپذیرید که ازدواج فرآیندی پویاست و موفقیت آن منوط به تلاش سخت دوجانبه است، همچنین بهتر است خود را برای عبور از بحران‌های زندگی آماده کنید و برای بهبود آن از خود مایه بگذارید.

مقابله با ترس از ازدواج

در مورد پیامدهای ازدواج‌تان صادق و واقع‌بین باشید

 

شناخت‌تان را عمیق کنید
به دنبال شناخت اولویت‌ها و جنبه‌های مهم زندگی خود و طرف مقابل‌تان باشید و در جنبه‌های مهم ازدواج به توافق برسید. هرچه بیشتر یکدیگر را بشناسید و از روحیات و خلقیات هم آگاه شوید، بهتر می‌توانید به انتخاب‌تان اعتماد کنید و با اطمینان بیشتری به ادامه رابطه بیندیشید. به دنبال رفع ابهامات باشید؛ هرچه مسائل مبهم کمتری در میان باشد، درصد موفقیت رابطه افزایش می‌یابد، اگرچه وجود اختلاف نظر در هر رابطه‌ای کاملا طبیعی است. به حرف‌های طرف مقابل‌تان به دقت گوش دهید و دیدگاه‌های شخصی او را مدنظر داشته باشید، بهتر است راجع به انتظارات، باورها، عقاید، علاقه مندی‌ها و... سوال کنید و توضیحات بیشتری بخواهید، همچنین در نهایت احترام و ادب نقطه‌نظرهای شخصی‌تان را نیز به او انتقال دهید. اگر در مورد پیامدهای ازدواج‌تان صادق و واقع‌بین باشید بی‌شک خواهید توانست معنا و مفهوم واقعی ازدواج را درک کرده و به راحتی متوجه این مطلب شوید که آیا فرد مورد نظرتان با شرایط فعلی شما همخوانی دارد یا خیر.

 

درباره نگرانی‌هایتان گفت‌وگو کنید
صحبت کردن راجع به ترس‌ها و نگرانی‌ها نه‌تنها نشانه ضعف شما نیست بلکه نشانه‌ای از قدرت شناخت شما نسبت به خویش است. بدون هیچ رودربایستی یا سانسور افکار و هیجاناتتان در مورد علت دلواپسی‌هایتان با طرف مقابل حرف بزنید. مثلا برخی دختران هراس دارند که بعد از ازدواج فرصت ادامه تحصیل را از دست بدهند و به همین دلیل تا به پایان نرساندن تحصیلاتشان ترجیح می‌دهند به ازدواج فکر نکنند. گاهی در میان گذاشتن نگرانی‌ها با فرد مقابل به شما کمک می‌کند بتوانید مساله را به اتفاق او رفع و رجوع کنید.

رازهای موفقیت را بشناسید
صحبت با افرادی که ازدواج موفقی داشته‌اند، یکی از موثرین روش‌های غلبه بر ترس از ازدواج است. از آنان بخواهید اسرار موفقیت‌شان را با شما در میان بگذارند، این افراد می‌توانند به شما اطمینان دهند که آنها نیز مانند شما قبل از ازدواج ترس‌ها و نگرانی‌هایی داشته‌اند اما بعد از ورود به زندگی مشترک توانسته‌اند نگاه خود را به زندگی تغییر دهند و برای مشکلاتشان دنبال چاره باشند. چگونگی مدیریت زندگی، راهنمایی‌ها و توصیه‌های آنان را جدی بگیرید و برای ازدواج شاد و موفق خود برنامه ریزی کنید. همچنین همیشه یادتان باشد هیچ‌گاه به دنبال کسی نگردید که بتوانید با او زندگی کنید، بلکه همیشه به فکر کسی باشید که بدون او قادر به زندگی نباشید.

مشاوره پیش از ازدواج فراموش نشود
ترس از ازدواج تا حدی طبیعی است اما اگر خارج از حد طبیعی باشد باید آن را جدی بگیرید چه بسا این ترس افراطی نشانه‌ای از عدم آمادگی فرد برای ازدواج محسوب می‌شود. حتما پیش از اقدام برای انتخاب شریک زندگی و تشکیل زندگی مشترک برای مشاوره‌های پیش از ازدواج به یک مشاور مراجعه کنید، البته این بدان معنا نیست که شما مشکل دارید بلکه می‌خواهید از توصیه‌های حرفه‌ای یک متخصص برای انتخاب همسر استفاده کنید. اطلاعات و گفت‌وگوهای صریح و بی‌پرده تحت نظر یک شخص سوم متخصص، می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم نهایی خود را برای ازدواج با اطمینان بیشتری اتخاذ کنید. اگرچه گذراندن دوره‌های آمادگی ازدواج، آموزش‌هایی از قبیل شیوه‌های درست انتخاب همسر، روش‌های شاد زیستن در زندگی زناشویی، آشنایی با تفاوت‌های شخصیتی زنان، مردان و... بسیار مفید است و نقش موثری در کاهش و غلبه بر ترس شما از ازدواج خواهد داشت.
منبع: جام جم

 دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

  • «نه» شنیدن دختران از خواستگار
  • ازدواج با آدم‌های طلبکار
  • اصول ازدواج موفق
  • باورهای غیرمنطقی در ازدواج
  • بیان کامل معیارها و شفافیت، قبل از ازدواج
  • تصمیم گیری برای ازدواج،مراحل تصمیم گیری برای ازدواج را میدانید؟

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

چگونه محترمانه موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم؟
۱۰ موضوع برای گفتگو با همسر وقتی حرفی برای گفتن ندارید
ازدواج‌های موقت اضطراب‌آور است/ ازدواج در یک قاموس اخلاقی و عرشی مطرح می‌شود
فقدان دستورالعمل مشخص برای نظارت بر دریافت‌کنندگان وام ازدواج / انتقاد از دادن وام ازدواج به زوجین بالای ۵۰ سال
ازدواج با هدف های اشتباه؛ با این اهداف هرگز ازدواج نکنید!
چرا ازدواج های امروزی را ازدواج های آدامسی می نامند؟!
با ازدواج ناموفق چه کنیم و توصیه‌ی کسانی که ازدواج ناموفق داشته‌اند؟
ازدواج موقت چیست؟ علت ازدواج موقت و دلایل مخالفان آن
آیا عشق بعد از ازدواج می آید؟
آیا او با من ازدواج می‌کند؟

   محصولات مشابه  

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع ازدواج مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع ازدواج
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع آب مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع آب
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع ساختمان مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع ساختمان
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع حمل و نقل مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع حمل و نقل
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع دو و میدانی مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع دو و میدانی
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع طب سنتی مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع طب سنتی
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع خودرو مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع خودرو
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع مترو مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع مترو
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه های قالب های پاورپوینت با موضوع مواد غذایی مجموعه های قالب های پاورپوینت با موضوع مواد غذایی
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع فضای مجازی مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع فضای مجازی
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع شیلات مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع شیلات
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع بازاریابی و فروش مجموعه قالب های پاورپوینت آماده با موضوع بازاریابی و فروش
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع توربین بادی و انرؤی های تجدید پذیر مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع توربین بادی و انرؤی های تجدید پذیر
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع انرژی خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر مجموعه قالب های پاورپوینت با موضوع انرژی خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت جامع با موضوع بسکتبال - در قالب 13 اسلاید پاورپوینت جامع با موضوع بسکتبال - در قالب 13 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت جامع با موضوع شطرنج - در قالب 13 اسلاید پاورپوینت جامع با موضوع شطرنج - در قالب 13 اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت روش های آشنایی قبل از ازدواج وآموزش های بعد از ازدواج، در حجم77اسلاید پاورپوینت روش های آشنایی قبل از ازدواج وآموزش های بعد از ازدواج، در حجم77اسلاید
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تفسیر نقاشی کودکان با موضوع خانواده - در قالب 53 اسلاید، فرمت فایل pptx پاورپوینت تفسیر نقاشی کودکان با موضوع خانواده - در قالب 53 اسلاید، فرمت فایل pptx
مشاهده مشخصات و خرید

ازدواج آگاهانه و پایدار وبهداشت روانی قبل از ازدواج ازدواج آگاهانه و پایدار وبهداشت روانی قبل از ازدواج
مشاهده مشخصات و خرید

مجموعه پوستر احادیث تصویری ازدواج مجموعه پوستر احادیث تصویری ازدواج
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

آموزش ساخت پاورپوینت حرفه‌ای: استفاده از تم‌ها در پاورپوینت به فارسی روان
مهم ترین نکاتی که در خرید حلقه ازدواج و رینگ نامزدی باید بدانیم!
صفحه اول پاورپوینت چی بنویسم
نحوه تهیه یک پاورپوینت مناسب
چطور به سادگی پاورپوینت بسازیم
14 ترفند پاورپوینت برای این که اسلایدهای خلاقانه بسازید
فروشگاه رابوکالا - طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی