لیدی مد

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  

بهداشت روانی زیر سقف مشترک

بهداشت روانی زیر سقف مشترکروانشناسی,روانشناسی زناشویی,بهداشت روانی

روانشناسی زناشویی

بهداشت روانى عبارت است از ایجاد تعادل شخصیتى در درون، میان آن‏چه فطرت و غریزه نامیده میشود؛ و در بیرون، میان آن‏چه تعادل ارتباطى میان فرد و محیط را بر هم می‏زند.

  

روان‏پزشكان فردى را از نظر روانى سالم میدانند كه تعادلى میان رفتارها و كنترل او در مواجهه با مشكلات اجتماعى وجود داشته باشد. از این دیدگاه انسان و رفتارهاى او در مجموع یك دستگاه در نظر گرفته میشود كه براساس كیفیات تأثیر و تأثر متقابل عمل میكند. با این نگاه ملاحظه میشود كه چگونه عوامل متنوع زیستى انسان بر عوامل روانى - اجتماعى او اثر گذاشته و یا برعكس از آن اثر میپذیرد؛ به سخنى دیگر در بهداشت و تعادل روانى، انسان به تنهایى مطرح نیست بلكه آن چه مورد بحث قرار میگیرد، پدیده ‏هایى است كه در اطراف او وجود دارند و بر جمع نظام او تأثیر میگذارند و از آن متأثّر میشوند.

 

به سخنى دیگر از آن‏جایى كه انسان تركیبى از خیر و شر، ماده و معنویت و تن و جان است همواره در حالت كشمكش درونى است. از این‏رو، هر لحظه در معرض بحران‏هاى شخصیتى و خروج از تعادل است. براى حفظ تعادل شخصیتى، قرآن دستورها و آموزه‏ هایى را بیان نموده است كه در سایه آن شخصیت انسانى از تعادل لازم برخوردار خواهد شد.

 

قرآن تأكید می‏كند كه خداوند، آفریدگار انسان از یك غناى ذاتى برخوردار است و انسان به عنوان یك آفریده همواره گرفتار فقر ذاتى است؛(فاطر/5). از این‏رو هرگاه به علت عواملى این ارتباط خود را در هر جا نشان ندهد، آن بخش با اختلال مواجه خواهد شد، هر چند كه این اختلال هیچ گاه به نیستى و نابودى نخواهد انجامید ولى در زندگى دنیوى و اخروى دچار تنگنا میشود.

 

خداوند میفرماید: «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِى فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنكًا»(طه / 124) هر كس از یاد خدا و ارتباط با او اعراض كند در زندگى دچار تنگنا خواهد شد.

 

این تنگنا عبارت از همه مواردى می‏شود كه انسان را از حالت تعادل شخصیتى بیرون می‏برد و دچار بحران‏هاى جسمى و روحى می‏نماید. بنابراین تنها با بهره‏ گیرى از توحید و یاد خداست كه بهداشت روانى و تعادل درونى و بیرونى در انسان پدید خواهد آمد.

 

راهكارهاى قرآنى در بهداشت‏ روانى‏

مناسب‏ ترین راه حل مشكل تضاد میان جنبه‏ هاى جسمانى و روانى انسان، ایجاد هماهنگى میان آن‏ دو است. به این معنا كه انسان در حدود شریعت نیازهاى جسمانى خود را ارضا كند و همزمان با آن به ارضاى نیازهاى روانى خویش نیز بپردازد. اگر انسان در زندگى به میانه‏ روى و اعتدال و دورى از زیاده‏ روى و افراط در ارضاى انگیزه ‏هاى جسمانى و روانى ملتزم باشد، ایجاد هماهنگى میان نیازهاى جسم و روح كاملاً امكان ‏پذیر است. خداوند در این‏ باره می فرماید: «وَ ابْتَغِ فِیمَآ ءَاتَكَ اللَّهُ الدَّارَ الْأَخِرَةَ وَ لَا تَنسَ نَصِیبَكَ مِنَ الدُّنْیَا»(قصص/ 77) در آن‏چه خدا به تو داده سراى آخرت را جستجو كن و بهره ‏ات را از دنیا فراموش مكن.

از نظر قرآن تعادل شخصیتى و شخصیت بهنجار در صورتى حاصل می آید كه جسم و روح در آن متعادل باشد و نیازهاى هر یك به خوبى ارضا شود. انسانى كه داراى شخصیت بهنجار است، به جسم و سلامت و نیرومندى آن اهمیت میدهد و نیازهاى آن را در حدود شرع مقدس روا داشته و برآورده مى‏سازد

 

نقش خانواده در ایجاد تعادل شخصیتى‏

اسلام براى پیشگیرى و بهداشت روانى در دوران مختلف، آموزه‏هاى دستورى و ارشادى دارد نخست به دوره جنینى پرداخته ، زیرا سهم عوامل ارثى و مادرزادى در ایجاد اختلالات روانى بیش از سایر عوامل است به این ترتیب، میتوان به منشأ بسیارى از فعالیت‏هاى حیاتى و همین طور اختلالات جسمى و روحى و روانى انسان پى برد كه ریشه در وراثت دارد.

 

چنان‏چه پاكى پدر و مادر تأثیر بسزایى در سلامتى روح و روان كودك دارد و اثرات آن پس از بلوغ نیز در ابعاد مختلف خود را نشان مى‏دهد. در دوره كودكى توجه به شخصیت كودك او را از بحران‏هاى روحى و روانى در امان می ‏دارد و تأكید اسلام به آن است كه كودك را انسانى با شخصیت و مستقل بار آورد. در این میان نقش مادر به مراتب مهم‏تر از نقش پدر است او ماهها طفل را در رحم با شیره جانش و پس از تولد ماهها از مجراى سینه‏ اش پرورش می دهد. در این مدت پدر و مادر وظیفه دارند كه با رعایت قوانین بهداشتى، جسم و محیط زندگى خود را سالم نگه دارند، زیرا اگر آنها سلامت جسمى خود را به خطر اندازند طفل را گرفتار خطرات غیر قابل اغماضى می كنند و اثرات آن در آینده به صورت اندوه، افسردگى و اضطراب بروز می ‏كند.

 

دوره بلوغ از مهم‏ترین دوره ‏هاى رشد انسان است كه ویژگى‏هاى خاص خود را دارد و توجه به آن می تواند در بهداشت روانى فرد بسیار مۆثر باشد. این دوره از نظر فیزیكى و روانى تحولات بسیار عمیق و ژرفى در فرد ایجاد میكند. در این دوره شرایط ناخوشایند جدیدى در زندگى فرد بیدار می‏شود كه آرامش روانى او را مختل میسازد.

 

با تحكیم مبانى خانواده و بالا بردن فرهنگ آن مى‏توانیم در تأمین بهداشت روانى انسان گام‏هاى مۆثرى را برداریم. توجه به روابط ظریف زوجین و توجه آنان در زمینه‏ ى نقش‏ها و وظایفى كه نسبت به یكدیگر عهده دار هستند و نیز نقش هر یك در تأمین سلامت روانى طرف مقابل و ارضاى كامل نیازهاى یكدیگر و آموزش آنها به خانواده ‏ها، نقش تعیین كننده‏اى در حفظ سلامت روانى آحاد اجتماع دارد.

 

خانواده با تأثیر قطعى بر ساخت شخصیت كودكان می باید از لحاظ آشنایى با نظام تعلیم و تربیت اسلامى و با تأثیرات گوناگون رفتارها بر روى شكل‏ گیرى شخصیت كودك آشنا شود. توجه به مراحل رشد كودك و وظایف والدین در هر یك از مراحل، آشنا شدن با تنبیه و تشویق و چگونگى اعمال آن، توجه به تفاوت‏هاى روانى - تربیتى دختر و پسر و بسیارى از ظرایف دیگر از اهم وظایف خانواده در رابطه با تأمین سلامت روانى براى فرزندان خود به شمار می آید، خانواده از دیدگاه اسلام اهمیت به سزایى در حفظ عفت و حدود اجتماع دارد. مرزهایى كه لذت‏ طلبی‏ها را در خود حفظ كرده و اجتماع را از آلودگى محفوظ دارد.

 

خداوند در این‏باره در بُعد آموزش عفت خانوادگى و حفظ مسایل زناشویى در چارچوب زن و مرد مسأله اذن پیش از ورود به اتاق در زمان‏ هایى كه احتمال تنها شدن زن و مرد می رود را مطرح می ‏سازد و دستور می ‏دهد، كه هرگز فرزندان نمی ‏بایست بدون اذن پدر و مادر به خوابگاه ایشان وارد شوند. اى مۆمنان باید كه مُلك یمینتان و كسانى از شما كه هنوز به حد بلوغ نرسیده ‏اند، سه بار پیش از نماز صبح و هنگامى كه در ظهر لباس‏هایتان را در می ‏آورید و پس از نماز شام كه سه هنگام برهنگى شماست، از شما براى شما ورود به اتاقتان اجازه بگیرند و پس از آن سه هنگام نه بر شما و نه بر ایشان گناهى نیست، چرا كه در پیرامون شما در گردش‏اند و با هم در حشر و نشر هستید. بدین سان خداوند آیات خویش را براى شما روشن می گرداند و خداوند داناى فرزانه است» (نور/ 58)

منبع: مجله پاسدار اسلام ـ نوشته خلیل منصوریمطالب بیشتر برای زندگی بهتر

  • آشنایی با بیماری روان پریشی یا سایکوز
  • اغلب اختلالات روان قبل از 14 سالگی آغاز می شوند
  • با بیمار روانی چگونه رفتار کنیم؟
  • بهداشت روانی دوران بلوغ
  • بیماری های روانی از طریق والدین به جنین منتقل می شود؟
  • بیماری های روانی که قدرت فوق العاده ای به مغز شما می بخشند

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

به کودکان از چه سنی پول تو جیبی بدهیم؟
میسلار واتر چیست؟
میسلار واتر چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
دلایل بی میلی زوجین برای فرزندآوری
عواملی که باعث بی‌میلی جنسی می شوند
اینها دلیل اصلی بی میلی شوهرتان نسبت به شما است!!
گنج های مهم زندگی مشترک
حسی که زندگی مشترک را تهدید می کند
اشتباهاتی که آفت زندگی مشترک می شود
مشکلاتی که زیر سقف مشترک، عذابتان می‌دهد

   محصولات مشابه  

عطر جیبی مشترک دیوایز مدل کول واتر حجم 45 میلی لیتر عطر جیبی مشترک دیوایز مدل کول واتر حجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی مردانه دیوایز مدل دیویدوف کول واتر حجم 45 میلی لیتر عطر جیبی مردانه دیوایز مدل دیویدوف کول واتر حجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی مردانه دیوایز مدل دیویدوف کول واتر حجم 30 میلی لیتر عطر جیبی مردانه دیوایز مدل دیویدوف کول واتر حجم 30 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

اسپری خوشبو کننده بدن مردانه دیوایز مدل سیلور مانتین واتر حجم 200 میلی لیتر اسپری خوشبو کننده بدن مردانه دیوایز مدل سیلور مانتین واتر حجم 200 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی مشترک جانرابر مدل Black Afgano حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی مشترک جانرابر مدل Black Afgano حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل لاو بیچ حجم 10 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل لاو بیچ حجم 10 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی دیوایز مدل بلک ارکیدحجم 45 میلی لیتر عطر جیبی دیوایز مدل بلک ارکیدحجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل SE-Y 212 حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل SE-Y 212 حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 45 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 se-y حجم 45 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 se-y حجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 Se.y حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 Se.y حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 10 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 10 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل دی کی ان وای حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل دی کی ان وای حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 SE-Y حجم 10 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 SE-Y حجم 10 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل شنل حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل شنل حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی دیوایز مدل وان میلیون حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی دیوایز مدل وان میلیون حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل 212 حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی مردانه دیوایز مدل مون بلان حجم 25 میلی لیتر عطر جیبی مردانه دیوایز مدل مون بلان حجم 25 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی مردانه دیوایز مدل کازاموراتی حجم 45 میلی لیتر عطر جیبی مردانه دیوایز مدل کازاموراتی حجم 45 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید

عطر جیبی زنانه دیوایز مدل Eclat حجم 10 میلی لیتر عطر جیبی زنانه دیوایز مدل Eclat حجم 10 میلی لیتر
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

چک لیستی برای انتخاب بهترین عطر جیبی
چرا باید عطر جیبی بخریم؟ /مزایا و معایب
۹ انتخاب برای عطر جیبی مناسب آقایان
بهترین عطرهای جیبی که هر فردی در کیفش دارد
معرفی و خرید ۱۹ نمونه عطر جیبی ماندگار و ارزان+ قیمت روز
۸ عطر جیبی زنانه که باید همیشه در کیف دستی داشته باشید
فروشگاه رابوکالا - طرح های معمار امین سلطانپور - حسن سلطانپور - سلطاتپور استودیو - فروشگاه خانه چین - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی