مقالات لیدی مد
فروشگاه

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا :
▪ مهمترین كار دندان ها، جویدن است. اگر بتوانیم غذا را به خوبی بجویم، ‌از خوردن غذا بیشتر لذت خواهیم برد. اگر غذا خوب جویده شود، هضم غذا راحت تر انجام می شود و مشكلات گوارشی كمتری خواهیم داشت .
▪ همه دوست دارنــد كه دنـــدان های سـالم و دهان خوشبو داشته باشند. بوی بد دهان، علاوه براینكه موجب دوری اطرافیان می شود، برای خود ما نیز آزار دهنده است. هر چند بسیاری از بیماری ها، مثل گلودرد، سینوزیت و بیماری های داخلی می توانند موجب بوی بد دهان شوند، اما یكی از دلایل بوی بد دهان، باقی ماندن
ذرات غذا در بین دندان ها و رشد میكروب ها روی آن است. اولین اقدام برای برطرف كردن بوی بدن دهان، پیشگیری از خرابی دندان ها و عفونت های لثه است.
▪ با رعایت بهداشت دهــان و دندان ها، دچار عفونت های لثه و دندان ها نمی شویم. این نوع عفونت ها را نباید كم اهمیت دانست؛ زیرا عفونت های لثه و دندان به
دهان محدود نمی شوند و ممكن است از طریق خون، به سایر قسمت های بدن مثل قلب برسند و باعث آسیب آنها شوند.
برای داشتن دندان های سالم، مراقبت از دندان ها باید از ابتدای زندگی آغاز شود. هریك از ما برحسب اینكه چقدر بهداشت دهان و دندان هایمان را رعایت كرده باشیم.
ممكن است تعدادی دندان سالم ، پركرده ، روكش شده و دندان مصنوعی داشته باشیم .در هر سنی با داشتن دندان طبیعی یا مصنوعی وحتی بدون دندان ، بایدبهداشت دهان را رعایت كنیم .
● پس ببینیم كه چگونه باید از دندان ها مراقبت كرد؟
۱) مراقبت از دندان های طبیعی
برای مراقبت از دندان های طبیعی انجام كارهای زیر ضروری است:
▪ در صورت پوسیدگی دندان ، هرچه سریعتر برای درمان آن به دندانپزشك مراجعه كنید.
▪ حتی اگر فكر می كنید هیچ مشكلی ندارید ، سالی یك بار برای معاینه به دندانپزشك مراجعه كنید.
▪ روزی یك بار با استفاده از نخ دندان ، سطح بین دندان ها را تمیز كنید.نخ دندان را قبل از مسواك زدن استفاده كنید. در این صورت لای دندان ها طی مسواك زدن بهتر شسته می شود.
▪ روش صحیح استفاده از نخ دندان
ـ قبل از استفاده از نخ دندان، دست ها را با آب و صابون بشویید .
ـ حدود ۳۵ سانتیمتر از نخ دندان را ببرید.
ـ دو طرف نخی را كه بریده اید، به دور انگشت وسط هر دو دست بپیچید.
ـ سه انگشت آخر را ببندید و حدود ۲ تا ۵/۲ سانتی متر از نخ را در میان دو انگشت شست و سبابه قرار دهید.
ـ نخ دندان را به آرامی و مطابق شكل به صورت رفت وبرگشت در فضای بین دندان ها حركت دهید.
ـ با باز كردن تدریجی نخ از دور انگشت وسط، از قسمت های تمیز نخ استفاده كنید.
شیار بین لثه ودندان، محل مناسبی برای گیر كردن مواد غذایی و تشكیل جرم دندانی است . تمیز كردن این ناحیه از دندان ها در پیشگیری ازبیماری های لثه بسیار موثراست .
ـ حداقل روزی ۲ بار مسواك بزنید. بهتر است مسواك زدن بعد از خوردن غذا باشد.
ـ موهای مسواك نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد. بهتر است از مسواك نوع متوسط استفاده كنید.
ـ بعد از مسواك زدن ، مسواك را با آب بشویید تا بقایای خمیر دندان و مواد غذایی داخل آن نماند.
ـ هر چند وقت یكبار مسواك را عوض كنید. مسواكی كه موهای آن خمیده یا نا منظم شده و یا رنگ آن تغییر كــرده باشد ، اصلاً مناسب نیست. معمولاً از یك مسواك بیشتر از ۳ یا ۴ ماه نمی توان استفاده كرد.
ـ از نمك خشك یا جوش شیرین برای مسواك كردن یا شستن دندان ها با انگشت استفاده نكنید. این مواد خشك باعث ساییدگی دندان می شوند.
ـ پس از مسواك زدن لثه های خود را با انگشت ماساژ دهید.
ـ اگر در موقع مسواك زدن، لثهٔ شما خونریزی می كند، مسواك زدن را قطع نكنید و به دندانپزشك مراجعه كنید.سلامتی دندان ها در سلامتی سایر قسمت های بدن موثر است .
▪ طریقهٔ صحیح مسواك زدن
ـ برای سطح بیرونی و داخلی دندان، مسواك را به طور مایل در محل اتصال لثه و دندان قرار دهید و به صورت جاروب كردن از سمت لثه به طرف لبهٔ دندان مسواك را حركت دهید.
ـ برای سطح جوندهٔ دندان مسواك را با كمی فشار روی این سطح به جلو و عقب ببرید.
ـ برای سطح داخـلی دندان های جلــو، مسـواك را به صورت عمودی روی لثه و سطح داخلی دندان ها قرار داده و به سمت لبهٔ دندان هاحركت دهید.
بسیاری از ما علاوه بردندان های طبیعی ، تعدادی دندان روكش شده ، دندان كاشته شده ویا دندان مصنوعی ثابتی كه به وسیلهٔ گیره به دندانهای كناری وصل شده باشد داریم .تمیز كردن این دندان ها نیز مانند دندان های طبیعی است. اما نخ كشیدن ومسواك زدن این دندان ها باید بادقت وتوجـــه بیشتری انجام شود؛ زیرا احتمال گیركردن خرده های غذا در بین این دندان ها بیشتر است .بیماری های دهان ودندان قابل پیشگیری هستند.
۲) مراقبت از دندان های مصنوعی
دندان های مصنوعی نیز مانند دندان های طبیعی، نیازمند مسواك زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعی تمیز نشود، ممكن است باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند «برفك دهان» شود.
برای شستن آن دسته از دندان های مصنوعی كه می توان آنها را ازدهان خارج كرد به نكات زیر توجه كنید:
▪ دندان های مصنوعی را حداقل یك بار در روز از دهان خارج كرده و با مسواك نرم بشویید.
▪ به خاطر داشته باشید كه خمیر دندان برای شستن دندان های مصنوعی مناسب نیست. برای شستن دندان های مصنوعی
از مایع ظرفشویی استفاده كنید. پس از آن دندان مصنوعی را به خوبی با آب بشویید.
▪ بعد از خارج كردن دندان مصنوعی از دهان، لثه ها و زبان خود را با یك مسواك نرم بشویید. سپس لثه ها را با انگشت ماساژ دهید.
▪ شب ها دندان های مصنوعی را از دهان خارج كرده و در یك ظرف آب یا آب نمك تمیز قرار دهید. اگر دندان های مصنوعی در هوا خشك شوند یا در آب خیلی داغ قرار داده شوند، خراب خواهند شد.
▪ در موارد زیر حتماً به دندانپزشك مراجعه كنید:
- اگر دندان مصنوعی شل است.
- اگر دندان مصنوعی به لثه فشار می آورد.
- اگر در هر قسمت از دهان زخم به وجود آمده است.
- اگرقسمتی از دندان مصنوعی شكسته است.
- اگر نمی توانید با دندان مصنوعی غذا بخورید.
- اگربعد از خارج كردن دندان مصنوعی از دهان احساس می كنید لثهٔ شما برجسته است.
● بی دندانی
اگر اصلاً دندان ندارید، باز هم برای جلوگیری از عفونت لثه بهداشت دهان را رعایت كنید.
▪ با یك مسواك نرم وكمی خمیر دندان لثه ها و سطح روی زبان را بشویید.پس از آن لثه ها را با انگشت ماساژ دهید.
▪ هر چه سریعتر برای گذاشتن دندان مصنوعی اقدام كنید.
هر زخمی در دهان را جدی بگیرید و به دندانپزشك مراجعه كنید.
● خشكی دهان
خشكی دهان یكی از مشكلاتی است كه موجب می شود جویدن و قورت دادن غذا سخت شود و مزهٔ غذاها را كمتر احساس كنیم.
● علت خشكی دهان چیست ؟
▪ با افزایش سن به طور طبیعی ترشح آب دهان كم می شود.
▪ مصرف داروهای مدر (زیاد كنندهٔ ادرار) و داروهای آرام بخش نیز دهان را خشك می كند.
▪ گـــــرفتگی بینی و نفس كشیدن با دهان به خصوص هنگام خواب موجب خشكی دهان می شود.
▪ كشیدن سیگار نیز یكی از علت های خشكی دهان است.
● برای برطرف شدن خشكی دهان چه كنیم؟
▪ نصف قاشق چایخوری نمك را در یك لیوان آب حل كنید و چندین بار در طول روز دهان خود را با این محلول آب نمك رقیق بشویید.
▪ حداقل ۶ تا ۸ لیوان مایعات ترجیحاً آب ساده در طول روز بنوشید.
▪ در طول روز با نوشیدن كم كم و جرعه جرعهٔ آب، دهان خود را مرطوب نگهدارید.
▪ قبل از خوردن غذا، دهان خود را با آب بشویید و یا كمی آب بنوشید. خیس شدن دهان به راحت تر شدن جویدن غذا و قورت دادن لقمه كمك می كند.
▪ از مصرف خودسرانهٔ دارو خودداری كنید.
▪ از كشیدن سیگار یا سایر دخانیات مثل قلیان و چپق خودداری كنید.
▪ میوه ها و سبزی های تازه را بیشتر مصرف كنید.
▪ به پزشك مراجعه كنید .

مراقبت از دندان در منزل شامل چه مواردی است؟


 بی شک اختصاص دادن بخشی از زمان خود به تمیز کردن دندان و مراقبت از دهان یک عامل بسیار مهم است که می‌تواند ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهد. افرادی که سالی دوبار برای معاینه دهان و دندان خود به دندان پزشک مراجعه می‌کنند تقریباً در طول سال فقط دو ساعت از وقت آنها صرف معاینه و درمان در مطب دندان پزشک سپری خواهد شد. زمانی که این فرد به صورت روزانه برای مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌های خود لازم دارد حدود ۳۰ ساعت در طول سال است بنابراین باید روزانه یک زمان مشخص را به تمیز کردن دهان و دندان و رعایت بهداشت اختصاص داد. آشنا شدن با دلایل علمی که از رعایت بهداشت دهان و دندان حمایت می‌‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. سه بعدی مهم وجود دارد که دندان پزشکان در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان بر آن تأکید می‌‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

 توصیه‌های عمومی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه شامل چه مواردی است؟


توصیه‌های عمومی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه شامل چه مواردی است؟

 روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید

 احتمالا به نظر شما شنیدن جمله روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید بسیار ساده و ابتدایی است اما باید بدانید این کار به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک خواهد کرد.

 به طور منظم دندان‌های خود را مسواک بزنند

 بررسی مقالات علمی در کنار مطالعه راهنمایی‌های سازمان ها و نهادهای تخصصی دندان پزشکی توانسته است شواهد و مدارک کافی در خصوص اهمیت روزی ۲ بار مسواک زدن را نشان دهد زیرا می‌تواند به طرز قابل توجهی که پوسیدگی دندان و بیماری لثه و عفونت و التهاب آن را کاهش دهد. خاطرنشان می‌کنیم که در این مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیدند که مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید به صورت منظم می‌‌تواند به ارتقاء بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامت آنها کمک کند

 از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

 از روش‌ها و معیارهای تخصصی برای ارزیابی مزایای فلوراید استفاده شده است و تحقیقاتی که در خصوص آثار فلوراید بر روی کودکان و نوجوانان انجام شد نشان داده است که استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می‌‌تواند از ۱۶ تا ۱۳ درصد ریسک پوسیدگی دندان را کاهش دهد و از سطح دندان محافظت نماید. به علاوه بالاترین مقدار فلورایدی که در خمیر دندان استفاده می‌شود برابر با ppm 5000 است که در مقایسه با خمیر دندانی که در آن از مقادیر کمتری فلوراید (1000- 1500 ppm) استفاده شده است می‌‌تواند ریسک آسیب دیدگی ریشه دندان را کاهش دهد.

 به مدت زمان مسواک زدن خود توجه کنید

 تحقیقاتی که در خصوص زمان مناسب برای مسواک زدن دندان‌ها در طول روز انجام شده نشان داده است که این مسئله به شاخص پلاک روی دندان بستگی دارد. درک مدت زمان لازم برای مسواک زدن مسئله مهم این است که نباید از آن غافل شد. به طور کلی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مسواک زدن دندان‌ها به مدت ۲ دقیقه در مقایسه با مسواک زدن آنها به مدت یک دقیقه می‌تواند ریسک تشکیل پلاک را کاهش دهد. بنابراین شما باید برای مسواک زدن هر یک از دندان‌های خود حدود ۴ ثانیه وقت صرف کنید تا از تشکیل پلاک روی آنها جلوگیری شود.

هر روز فاصله بین دندان‌های خود را تمیز کنید

هر روز فاصله بین دندان‌های خود را تمیز کنید

 تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها به ‌اندازه تمیز کردن سطح آنها حائز اهمیت است این کار به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند بنابراین باید حداقل روزی یک بار از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید. معمولاً از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها استفاده می‌شود و استفاده از نخ دندان  مسئله بسیار مهمی است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد توجهی به آن ندارند زیرا تصور می‌‌کنند که استفاده از نخ دندان یک کار بیهوده یا غیر ضروری است و این تفکر باعث شده است پذیرش نخ دندان و استفاده از آن و تبدیل کردن آن به یک عادت روزمره برای این افراد دشوار باشد. استفاده از نخ دندان یک روش بسیار حساس است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد و محققان در تحقیقاتی که انجام داده‌اند و مزایای بیشمار آن برای حفظ سلامت دهان و دندان شاره کرده‌اند. اما متاسفانه برخی از بیماران پس از مدتی که از نخ دندان استفاده می‌کنند ادعا می‌کنند که هیچ گونه نتیجه مثبتی برای آنها نداشته است و دیگر از آن استفاده نمی‌نمایند. ممکن است استفاده از نخ دندان دستی برای تعداد زیادی از افراد یک موضوع چالش برانگیز باشد زیرا آنها از سایر روش‌هایی که جایگزین نخ دندان هستند اطلاع ندارند. این در حالی است که استفاده از آنها می‌تواند بسیار کارآمد تر و لذت بخش‌تر باشد. محققان در تحقیقی که در خصوص وسایل موجود برای تمیز کردن بین دندان‌ها انجام داده‌اند ( از قبیل نخ دندان، مسواک بین دندانی، مسواک، خلال دندان و مواردی از این قبیل) از شرکت کنندگان در برنامه تحقیقاتی خود در خصوص تاثیر مکانیکی رفع پلاک بین دندانی در کنار مسواک زدن دندان برای درمان و کنترل التهاب لثه در بزرگسالان سوال پرسیده‌اند، افراد حاضر در این تحقیق ادعا کردند که مزایای حاصل از رفع پلاک بین دندانی بر اساس نوع وسیله مورد استفاده از ضعیف و متوسط متغیر است. به این ترتیب نمی‌توان گفت که یکی از این روش‌ها به طور قطعی بهترین روش برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها است بلکه بهترین روش به روشی گفته می‌‌شود که فرد بتواند به راحتی به کمک آنها به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازد. نکته مهمی که در خصوص تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد این است که انتخاب بهترین روش تمیز کردن فاصله بین دندان، نه به ادعای پزشکان و نه به شواهد علمی ارتباط دارد بلکه به موضوع هنر فرد برای ترکیب دو روش در خصوص تمیز کردن دندان‌ها مربوط است که این مسئله در افراد مختلف متفاوت است.

 از رژیم غذایی سالم که مصرف نوشیدنی‌های شیرین و مواد حاوی نشاسته را محدود می‌کند

 پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامت بدن اهمیت بسیار زیادی دارد، تحقیقاتی که در خصوص تاثیر مواد غذایی بر سلامت دهان و دندان انجام شده نشان داده است که مصرف برخی از مواد غذایی ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد. به طور کلی نتایج حاصل از تحقیقات متعددی که در خصوص آثار سیستماتیک مواد غذایی به ویژه قند انجام شده است نشان داده که مصرف مواد خوراکی شیرین باعث پوسیدگی دندان می‌شود بنابراین متخصصین به همه افراد توصیه می‌‌کنند که میزان مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین را در رژیم خود محدود کنند این کار به حفظ سلامت بدن و و دهان و دندان آنها کمک می‌نماید.

 برای جلوگیری از بروز بیماری دهان و دندان و درمان آن به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید

 محققان در تحقیقاتی که بر روی بیماران مختلف انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که مراجعه منظم به دندان پزشک و انجام معاینات روتین دهان و دندان درمان هرگونه مشکل احتمالی می‌تواند ریسک پوسیدگی و از دست دادن دندان و بروز بیماری‌های حاد لثه را کاهش دهد. بنابراین اگر به حفظ سلامت دهان و دندان خود علاقه دارید و می‌خواهید که ریسک بیماری‌های دهان و دندان و سایر اختلالات مرتبط را کاهش دهید هر ۶ ماه یک بار به متخصص دندان پزشکی مراجعه کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است به طوری که عدم رعایت آن مشکلات جدی به وجود می آورد. مسواک زدن باید به صورت اصولی انجام بگیرد و همچنین باید به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه کنید . امروزه علاوه بر مسواک زدن صحی....

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

آثار حاصل از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند از پوسیدگی دندان و کرم خوردگی تا بیماری التهاب لثه، عفونت لثه و افتادن دندان متغیر باشد. خوشبختانه رعایت بهداشت دهان و دندان از قبیل تمیز کردن دندان‌ها به صورت صحی....

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب برای سلامت دهان و دندان

ویژگی های یک مسواک مناسب چیست؟

بهترین مسواک‌ بازار (۱۰ مسواک برتر)

   محصولات مشابه