مقالات لیدی مد
فروشگاه

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

آثار حاصل از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند از پوسیدگی دندان و کرم خوردگی تا بیماری التهاب لثه، عفونت لثه و افتادن دندان متغیر باشد. خوشبختانه رعایت بهداشت دهان و دندان از قبیل تمیز کردن دندان‌ها به صورت صحیح و منظم می‌‌تواند از بروز تعداد زیادی از مشکلات جلوگیری کند. در حقیقت باکتری‌ها همیشه در دهان وجود دارند و تمیز کردن دندان به صورت منظم و محدود کردن مواد غذایی شیرین می‌‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. تمیز کردن دندان از بروز پوسیدگی دندان که باعث می‌شود باکتری‌ها در دهان رشد کنند و باعث ایجاد بیماری التهاب لثه یا بیماری لثه شوند جلوگیری می‌کند. اگر شما به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار بیماری لثه شده اید می‌‌توانید از روش‌های مختلف از قبیل پر کردن دندان یا روکش کردن آن یا روش‌های بسیار پیچیده و پرهزینه مانند روت کانال دندان یا جراحی دندان برای خارج کردن دندان آسیب دیده و کاشت ایمپلنت به جای آن استفاده کنید.

چرا بهداشت و مراقبت از دهان و دندان تا این اندازه اهمیت دارد؟

اگر شما هر روز دهان و دندان خود را به خوبی تمیز نمی‌کنید در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار خواهید گرفت. علائم اولیه پوسیدگی دندان شامل احساس درد هنگام گاز زدن مواد غذایی، احساس حساسیت دندان یا احساس درد دندان است. هنگامی‌که پس از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات دندان‌های خود را به صورت منظم تمیز نکنید یک ماده ضروری برای رشد میکروب‌ها فراهم خواهد شد. این میکروب‌ها می‌توانند طی مدت ۲۰ دقیقه پس از خوردن مواد غذایی شروع به تشکیل پلاک روی دندان نمایند بنابراین اگر معمولاً از غذاهای حاوی کربوهیدرات استفاده می‌‌کنید باید حتما روزی دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید.

مراقبت از دندان در منزل شامل چه مواردی است؟


 بی شک اختصاص دادن بخشی از زمان خود به تمیز کردن دندان و مراقبت از دهان یک عامل بسیار مهم است که می‌تواند ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهد. افرادی که سالی دوبار برای معاینه دهان و دندان خود به دندان پزشک مراجعه می‌کنند تقریباً در طول سال فقط دو ساعت از وقت آنها صرف معاینه و درمان در مطب دندان پزشک سپری خواهد شد. زمانی که این فرد به صورت روزانه برای مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌های خود لازم دارد حدود ۳۰ ساعت در طول سال است بنابراین باید روزانه یک زمان مشخص را به تمیز کردن دهان و دندان و رعایت بهداشت اختصاص داد. آشنا شدن با دلایل علمی که از رعایت بهداشت دهان و دندان حمایت می‌‌کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. سه بعدی مهم وجود دارد که دندان پزشکان در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان بر آن تأکید می‌‌کنند که به شرح زیر می‌باشند:

 توصیه‌های عمومی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه شامل چه مواردی است؟


توصیه‌های عمومی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه شامل چه مواردی است؟

 روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید

 احتمالا به نظر شما شنیدن جمله روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید بسیار ساده و ابتدایی است اما باید بدانید این کار به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک خواهد کرد.

 به طور منظم دندان‌های خود را مسواک بزنند

 بررسی مقالات علمی در کنار مطالعه راهنمایی‌های سازمان ها و نهادهای تخصصی دندان پزشکی توانسته است شواهد و مدارک کافی در خصوص اهمیت روزی ۲ بار مسواک زدن را نشان دهد زیرا می‌تواند به طرز قابل توجهی که پوسیدگی دندان و بیماری لثه و عفونت و التهاب آن را کاهش دهد. خاطرنشان می‌کنیم که در این مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیدند که مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید به صورت منظم می‌‌تواند به ارتقاء بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامت آنها کمک کند

 از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

 از روش‌ها و معیارهای تخصصی برای ارزیابی مزایای فلوراید استفاده شده است و تحقیقاتی که در خصوص آثار فلوراید بر روی کودکان و نوجوانان انجام شد نشان داده است که استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می‌‌تواند از ۱۶ تا ۱۳ درصد ریسک پوسیدگی دندان را کاهش دهد و از سطح دندان محافظت نماید. به علاوه بالاترین مقدار فلورایدی که در خمیر دندان استفاده می‌شود برابر با ppm 5000 است که در مقایسه با خمیر دندانی که در آن از مقادیر کمتری فلوراید (1000- 1500 ppm) استفاده شده است می‌‌تواند ریسک آسیب دیدگی ریشه دندان را کاهش دهد.

 به مدت زمان مسواک زدن خود توجه کنید

 تحقیقاتی که در خصوص زمان مناسب برای مسواک زدن دندان‌ها در طول روز انجام شده نشان داده است که این مسئله به شاخص پلاک روی دندان بستگی دارد. درک مدت زمان لازم برای مسواک زدن مسئله مهم این است که نباید از آن غافل شد. به طور کلی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که مسواک زدن دندان‌ها به مدت ۲ دقیقه در مقایسه با مسواک زدن آنها به مدت یک دقیقه می‌تواند ریسک تشکیل پلاک را کاهش دهد. بنابراین شما باید برای مسواک زدن هر یک از دندان‌های خود حدود ۴ ثانیه وقت صرف کنید تا از تشکیل پلاک روی آنها جلوگیری شود.

هر روز فاصله بین دندان‌های خود را تمیز کنید

هر روز فاصله بین دندان‌های خود را تمیز کنید

 تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها به ‌اندازه تمیز کردن سطح آنها حائز اهمیت است این کار به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند بنابراین باید حداقل روزی یک بار از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید. معمولاً از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها استفاده می‌شود و استفاده از نخ دندان  مسئله بسیار مهمی است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد توجهی به آن ندارند زیرا تصور می‌‌کنند که استفاده از نخ دندان یک کار بیهوده یا غیر ضروری است و این تفکر باعث شده است پذیرش نخ دندان و استفاده از آن و تبدیل کردن آن به یک عادت روزمره برای این افراد دشوار باشد. استفاده از نخ دندان یک روش بسیار حساس است و مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد و محققان در تحقیقاتی که انجام داده‌اند و مزایای بیشمار آن برای حفظ سلامت دهان و دندان شاره کرده‌اند. اما متاسفانه برخی از بیماران پس از مدتی که از نخ دندان استفاده می‌کنند ادعا می‌کنند که هیچ گونه نتیجه مثبتی برای آنها نداشته است و دیگر از آن استفاده نمی‌نمایند. ممکن است استفاده از نخ دندان دستی برای تعداد زیادی از افراد یک موضوع چالش برانگیز باشد زیرا آنها از سایر روش‌هایی که جایگزین نخ دندان هستند اطلاع ندارند. این در حالی است که استفاده از آنها می‌تواند بسیار کارآمد تر و لذت بخش‌تر باشد. محققان در تحقیقی که در خصوص وسایل موجود برای تمیز کردن بین دندان‌ها انجام داده‌اند ( از قبیل نخ دندان، مسواک بین دندانی، مسواک، خلال دندان و مواردی از این قبیل) از شرکت کنندگان در برنامه تحقیقاتی خود در خصوص تاثیر مکانیکی رفع پلاک بین دندانی در کنار مسواک زدن دندان برای درمان و کنترل التهاب لثه در بزرگسالان سوال پرسیده‌اند، افراد حاضر در این تحقیق ادعا کردند که مزایای حاصل از رفع پلاک بین دندانی بر اساس نوع وسیله مورد استفاده از ضعیف و متوسط متغیر است. به این ترتیب نمی‌توان گفت که یکی از این روش‌ها به طور قطعی بهترین روش برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها است بلکه بهترین روش به روشی گفته می‌‌شود که فرد بتواند به راحتی به کمک آنها به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازد. نکته مهمی که در خصوص تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد این است که انتخاب بهترین روش تمیز کردن فاصله بین دندان، نه به ادعای پزشکان و نه به شواهد علمی ارتباط دارد بلکه به موضوع هنر فرد برای ترکیب دو روش در خصوص تمیز کردن دندان‌ها مربوط است که این مسئله در افراد مختلف متفاوت است.

 از رژیم غذایی سالم که مصرف نوشیدنی‌های شیرین و مواد حاوی نشاسته را محدود می‌کند

 پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای حفظ سلامت بدن اهمیت بسیار زیادی دارد، تحقیقاتی که در خصوص تاثیر مواد غذایی بر سلامت دهان و دندان انجام شده نشان داده است که مصرف برخی از مواد غذایی ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد. به طور کلی نتایج حاصل از تحقیقات متعددی که در خصوص آثار سیستماتیک مواد غذایی به ویژه قند انجام شده است نشان داده که مصرف مواد خوراکی شیرین باعث پوسیدگی دندان می‌شود بنابراین متخصصین به همه افراد توصیه می‌‌کنند که میزان مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین را در رژیم خود محدود کنند این کار به حفظ سلامت بدن و و دهان و دندان آنها کمک می‌نماید.

 برای جلوگیری از بروز بیماری دهان و دندان و درمان آن به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید

 محققان در تحقیقاتی که بر روی بیماران مختلف انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که مراجعه منظم به دندان پزشک و انجام معاینات روتین دهان و دندان درمان هرگونه مشکل احتمالی می‌تواند ریسک پوسیدگی و از دست دادن دندان و بروز بیماری‌های حاد لثه را کاهش دهد. بنابراین اگر به حفظ سلامت دهان و دندان خود علاقه دارید و می‌خواهید که ریسک بیماری‌های دهان و دندان و سایر اختلالات مرتبط را کاهش دهید هر ۶ ماه یک بار به متخصص دندان پزشکی مراجعه کنید.

 به توصیه‌های پزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی و بروز بیماری لثه توجه کنید


به توصیه‌های پزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی و بروز بیماری لثه توجه کنید

 رعایت توصیه‌های عمومی برای بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند به بهبود سلامت دهان و دندان تعداد زیادی از افراد به ویژه افرادی که در معرض خطر پوسیدگی دندان یا بیماری لثه قرار دارند کمک کند. شما می‌توانید با دندان پزشک خود در خصوص سایر روش‌های موجود برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری دهان و دندان مشورت کنید. انجمن دندان پزشکان برای پاسخگویی به این خواسته شما نکات زیر را پیشنهاد کرده است:

 انجمن سلامت و تحقیقات علمی پس از ارائه موارد فوق به ارائه نکات مهم در خصوص تصمیم گیری برای انتخاب یک محصول مناسب پرداخته است که می‌‌توانند به خوبی به تمیز کردن دندان‌ها بپردازند و از بروز بیماری لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری کنند. این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 باید این محصولات دارای خواص آنتی می‌کروبیال باشند

 تحقیقات نشان داده است افرادی که در معرض خطر بیماری لثه و التهاب و عفونت قرار دارند باید از محصولاتی استفاده کنند که دارای ترکیبات فعال آنتی میکروبیال باشد تا بتواند ریسک بیماری لثه را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است دهان شویه‌هایی که حاوی ترکیبات آنتی میکروبیال هستند خمیر دندان‌هایی که حاوی تری کلوسان یا فلوراید قلع هستند می‌‌توانند ریسک تشکیل پلاک و بروز بیماری لثه را کاهش دهند.

 از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید

 توجه به اهمیت کاهش ریسک پوسیدگی دندان شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید در کودکانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند می‌تواند پوسیدگی دندان را کاهش دهد و استفاده از آن در بزرگسالان می‌‌تواند ریسک پوسیدگی ریشه دندان را به حداقل برساند.

 از مسواک برقی استفاده کنید

 استفاده از مسواک برقی می‌‌تواند به طرز قابل توجهی به رفع پلاک دندان و کاهش التهاب لثه کمک کند. اگرچه داده‌های آماری قابل توجهی در خصوص کارآمدی مسواک برقی در مقایسه با مسواک دستی برای رفع پلاک وجود دارد پزشکان ادعا می‌کنند که این تفاوت به لحاظ بالینی چندان قابل توجه نیست. هنگامی‌که مسواک زدن دندان به یک مسئله بسیار مهم در بیمارانی که نیازهای خاصی دارند تبدیل می‌شود، افرادی که برای انجام فعالیت‌های روزمره خود به دیگران نیاز دارند افرادی که دچار ناتوانی و مشکل هستند، استفاده از مسواک برقی می‌تواند یک روش عالی برای رفع پلاک دندان باشد.

 از وسایل مخصوص برای تمیز کردن بین دندان‌های خود استفاده کنید

 تحقیقاتی که اخیراً بر روی بزرگسالانی که به طور منظم از نخ دندان و سایر وسایل موجود برای تمیز کردن بین دندان‌های خود استفاده می‌کنند، انجام شده است نشان داده که این افراد کمتر به بیماری التهاب لثه مبتلا می‌‌شوند. به علت موانعی که در خصوص تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد این که از همه بیماران بخواهیم که باید از نخ دندان استفاده کنند و این کار را به یک عادت روزمره برای مراقبت از دهان و دندان تبدیل کنند کار دشواری است. دندان پزشکان باید به عنوان یک مربی دلسوز و کارآزموده بیماران خود را تشویق کنند که به صورت منظم با استفاده از نخ دندان یا مسواک بین دندانی به تمیز کردن دندان‌های خود بپردازند. صحبت کردن در خصوص وسایل مختلفی که برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد می‌‌تواند اطلاعات سودمندی را در خصوص روش‌های موجود برای تمیز کردن دندان‌ها و مهارت های ضروری برای ارتقاء سطح سلامت دهان و دندان در اختیار بیماران قرار دهد.

 سبک زندگی خود را تغییر دهید


سبک زندگی خود را تغییر دهید

 دندان پزشکان با بیماران در خصوص عادات رفتاری و تغییر سبک زندگی و خدماتی که می‌‌تواند ریسک ابتلا به بیماری لثه و  دندان را کاهش دهد صحبت می‌‌کنند. به غیر از نکات و موارد که در قسمت‌های فوتبال ها اشاره کردیم سه اصل بسیار مهم دیگر نیز وجود دارد که نشان می‌‌دهد رعایت کردن آنها در منزل می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی دندان را کاهش دهد. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 از آب حاوی فلوراید استفاده کنید

 تحقیقات زیادی در خصوص ارتباط بین مصرف آب حاوی فلوراید و کاهش سطح پوسیدگی دندان در دندان‌های شیری و دائمی انجام شده است. در یکی از تحقیقاتی که در کانادا انجام شده فلوراید از آب آشامی‌دنی مردم حذف شد تا محققان بتوانند درصد پوسیدگی دندان در این جامعه را با کشور همسایه که به آب آشامیدنی خود فلوراید اضافه کرده بودند مقایسه کنند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که دو سال و نیم تا سه سال پس از حذف فلوراید از آب آشامیدنی ساکنین این کشور، سرعت پوسیدگی دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی افزایش یافته است. در چند سال گذشته بر اهمیت اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی به عنوان یک عامل مهم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های دهان و دندان تأکید شده است.

 از مصرف محصولات حاوی تنباکو خودداری کنید

 استفاده از تنباکو به صورت محصولات متعدد عوارض زیادی را بر سلامت دهان و دندان به دنبال دارد. تاثیری که تنباکو و سیگار کشیدن و محصولات بدون دود بر سلامت دهان و دندان می‌گذارند بسیار زیاد است که شامل بروز التهاب و بیماری لثه، تغییر رنگ مینای دندان، پوسیدگی دندان و بروز سرطان دهان است. به همین دلیل از گذشته تاکنون دندان پزشکان به شدت با استعمال دخانیات مخالفت کرده‌اند و از همه می‌‌خواهند که از استعمال این محصولات خودداری کنند.

 از استفاده از پیرسینگ دندان خودداری کنید

 امروز استفاده از پیرسینگ دندان به سرعت در حال محبوب شدن است و تعداد زیادی از افراد از این محصولات استفاده می‌کنند. تحقیقاتی که در خصوص استفاده از پیرسینگ انجام شده است نشان داده که کاشت نگین روی دندان باعث شکستگی آن، تحلیل رفتن دندان و عقب رفتن لثه می‌شود. بنابراین پزشکان به شدت همه افراد را از انجام این روش منع می‌کنند.

برنامه مراقبت از سلامت دهان

حفظ سلامت دهان فقط با مسواک زدن تامین نمی­شود. برای حفظ سلامت دهان و دندان برای یک عمر استفاده، نکاتی وجود دارد که باید توسط افراد دنبال شود. در این رابطه باید به مسائل زیر توجه کرد:

1. آشنایی با فعالیت­های مورد نیاز برای حفظ سلامت دهان

با دندان­پزشک، متخصص سلامت دهان، یا متخصص بهداشت ارتودنسی و دهان و دندان درباره شرایط خاص دهان و راه­هایی که شرایط درمانی می­توانند بر سلامتی دندان و دهان تاثیر گذارند، صحبت کنید. برای مثال، درمان سرطان، بارداری، بیماری­های قلبی، دیابت، لوازم دندان (مثل دندان مصنوعی و سیم­کشی دندان) همگی می­توانند بر سلامت دهان تاثیر گذارند و نیازمند تغییر در نحوه مراقبت از دهان و یا دندان باشند. در صورت انجام ارتودنسی نیز باید مراقبت های ارتودنسی را حتما انجام دهید.مطمئن شوید که با دندان­پزشک خود درباره ایجاد تغییر در سلامت عمومی یا استفاده از انواع داروها از زمان آخرین ملاقات با وی، صحبت و گفتگو کنید.

2. برنامه ­ریزی و دنبال کردن یک رویه روزانه برای حفظ سلامت دهان

سعی کنید بر اساس گفتگوهای انجام شده با متخصص بهداشت دندان و دهان خود یک روش مناسب برای حفظ سلامت دهان انتخاب کنید که امکان دنبال کردن روزانه آن بطور منظم و به سادگی وجود داشته باشد. برای مثال، افرادی که دارای شرایط خاص همچون بارداری و دیابت هستند، ممکن است نیازمند انجام فعالیت­های مراقبتی خاص و شاید درمان­های ویژه برای حفظ سلامت دهان خود باشند. مطمئن شوید درباره این شرایط خاص و یا درمان­های احتمالی مورد نیاز آگاهی دارید، به اقدامات تعیین شده التزام دارید و از این فعالیت­ها بطور منظم برای حفظ سلامت دهان خود در هر روز استفاده می­کنید.

3. استفاده از فلوراید

کودکان و بزرگسالان می­توانند از استفاده فلوراید منفعت ببرند. در این حالت فلوراید می­تواند ساختار در حال رشد دندان­ها در کودکان را تقویت کند و از ایجاد پوسیدگی در هر دوی کودکان و بزرگسالان جلوگیری کند. خمیر دندانو دهان­شویه هر دو محتوی فلوراید هستند. همچنین آب شهر نیز می­تواند دارای فلوراید باشد، اما سطح این فلوراید نمی­تواند برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان کافی باشد. برای اطمینان از این موضوع بهتر است سطح فلوراید موجود در آب شهری را با توجه به اطلاعات کارشناسی موجود بررسی کنید. با دندان­پزشک خود درباره لزوم استفاده از فلوراید مشورت کنید و درباره نیاز شما به استفاده از این ماده از وی راهنمایی بگیرید.

4. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور روزانه

دندان­های خود را حداقل روزی دو بار مسواک بزنید (یعنی در صبحگاه پس از خواب و شبانگاه قبل از خواب) و حداقل روزی یک بار از نخ دندان برای تمیز کردن فضای بین دندان­ها استفاده کنید. بهتر است در صورت امکان پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید. انجام این کار باعث از بین رفتن پلاک­هایی می­شود که باقی ماندن آنها در دهان می­تواند با ترکیب پلاک با شکر تشکیل مواد اسیدی دهد که در نهایت منجر به ایجاد پوسیدگی دندان می­شود. پلاک تشکیل شده از باکتری­ها همچنین می­تواند باعث ابتلا به بیماری­های لثه و سایر بیماری­های دندان شود.

استفاده از دهان­شویه آنتی باکتریال می­تواند سطح باکتری موجود در دهان که علت اصلی ایجاد پلاک و بیماری­های لثه است را کاهش دهد و دهان­شویه حاوی فلوراید نیز می­تواند از ایجاد پوسیدگی دندان طبق تحقیقات انجام شده توسط انجمن دندان آمریکا جلوگیری کند.

5. استفاده از رژیم غذایی متوازن و پرهیز از خوردن تنقلات

در رژیم تغذیه خود مجموعه متنوع غذاها را استفاده کنید، اما کمتر از غذاهایی استفاده کنید که حاوی شکر و نشاسته (همچون انواع شیرینی، کیک، شکلات، بستنی، میوه­های خشک و کشمش، نوشیدنی­های شیرین و چیپس سیب­زمینی) هستند. این غذاها عامل اصلی تشکیل اکثر اسیدها در دهان بوده و نقطه شروع علت پوسیدگی دندان هستند. اگر شما از تنقلات استفاده می­کنید، پس از مصرف آنها دندان خود را مسواک بزنید یا آدامس بدون شکر بجوید.

6. استفاده از تنباکو و دخانیات را ترک کنید

سیگار کشیدن یا استعمال تنباکو منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و سرطان حنجره، حلق و مری می­شود و احتمال ابتلا به بیماری­های لثه، مشکلات تنفسی، تغییر رنگ دندان­ها ، دندان زرد و سایر مشکلات مربوط به سلامت دهان و بدن را افزایش می­دهد.

7. دهان خود را بطور منظم بررسی کنید

برای انجام این کار لازم است با ظاهر دهان و دندان خود با انجام بررسی­های منظم آشنا باشید. به این ترتیب، شما می­توانید ایجاد هر گونه تغییرات احتمالی را در مراحل اولیه شکل­گیری آنها شناسایی کنید و سپس جهت بررسی به دندان­پزشک متخصص مراجعه کنید. هنگام بررسی توجه خاص به لکه­ها، جراحت­ها، بریدگی­ها، التهاب­ها، یا زائده­های ایجاد شده بر روی لثه­ها، زبان، گونه­ها، داخل لب­ها و کف و سقف دهان خود داشته باشید. وجود هر گونه علامت خاص مربوط به تراشیدگی، شکستگی، تغییر رنگ، و آسیب در بافت­های دهان را مورد بررسی قرار دهید. اگر در این بررسی­ها با یک تغییر در دهان خود مواجه شدید که با درد همراه است، با دندان پزشک خود در اسرع وقت تماس بگیرید. بررسی دهان بطور خاص زمانی اهمیت پیدا می­کند که فرد از تنباکو استفاده کند، زیرا در این حالت احتمال ابتلای فرد به سرطان دهان بطور چشمگیر افزایش پیدا می­کند.

8. با دندان­پزشک خود بطور منظم ملاقات کنید

توصیه استاندارد در این رابطه حداقل دو بار ملاقات با دندان­پزشک در هر سال برای انجام بررسی­های لازم و تمیز کردن دهان و دندان است. با دندان­پزشک خود درباره تعداد دفعات ملاقاتی که برای شما بهترین نتایج را به همراه دارد، صحبت کنید.

9. با دندان­پزشک خود تعامل موثر داشته باشید.

اگر درباره روش­های درمانی و نکات مربوط به حفظ سلامت دهان و دندان ابهام دارید، از پرسیدن سوال از دندان­پزشک خود ترس و واهمه نداشته باشید. در این رابطه شما باید امکان ایجاد بحث آزاد و صریح را با دندان­پزشک خود داشته باشید.

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. با رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی از سلامتی دندان ها و لثه هایتان محافظت کنید تا دچار مشکلات خاص دندانی نشوید.

زخم‌های دهان زخم‌هایی دردناک و کاملاً مشخص به شکل گرد یا بیضوی هستند که به آنها آفت دهان هم گفته می‌شود.

آفت دهان بسیار شایع است. اغلب مردم حداقل یک بار در طول زندگی خود آفت دهان را تجربه کرده‌اند. حداقل ۲۰% از جمعیت دچار آفت دهان شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان بیش از مردان دچار آفت دهان می‌شوند. آفت دهان بین جوانان شایع‌تر است. آفت دهان واگیردار نیست. برای مثال با بوسیدن یا استفاده از لیوان و قاشق دیگران به آفت دهان مبتلا نخواهید شد. برای درمان آفت دهان می‌توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

مطالب آموزشی مرتبط:

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است به طوری که عدم رعایت آن مشکلات جدی به وجود می آورد. مسواک زدن باید به صورت اصولی انجام بگیرد و همچنین باید به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه کنید . امروزه علاوه بر مسواک زدن صحی....

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا : ▪ مهمترین كار دندان ها، جویدن است. اگر بتوانیم غذا را به خوبی بجویم، ‌از خوردن غذا بیشتر لذت خواهیم برد. اگر غذا خوب جویده شود، هضم غذا راحت تر انجام می....

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب برای سلامت دهان و دندان

ویژگی های یک مسواک مناسب چیست؟

بهترین مسواک‌ بازار (۱۰ مسواک برتر)

   محصولات مشابه