مقالات لیدی مد
فروشگاه

الکل با پوست ما چه می‌کند؟

آشنایی با انواع الکل در محصولات مراقبت از پوست

در این مقاله انواع الکل در محصولات پوستی را بررسی کرده و مضرات الکل برای پوست را توضیح خواهیم داد.

متاسفانه به دلیل اطلاعات غلط و گمراه کننده که در فضای مجازی منتشر می‌شود و هم چنین به دلیل استفاده گسترده الکل در تونرها، مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها نمی‌توان به راحتی باور کرد الکل‌ها تا چه حد به پوست آسیب می‌زند. محصولاتی که با الکل‌های SD، اتانول، الکل‌های دنات، ایزوپروپیل الکل، متانول و الکل فرموله می‌شوند اگرچه به علت خشک شدن سریع احساس خنکی و سبکی رو پوست ایجاد می‌کنند در لحظه مصرف موجب احساس رضایت در فرد می‌شوند اما آسیب های فراوانی به دنبال خواهند داشت.
در این مقاله به شما خواهیم گفت صرفنظر از هر مشکل پوستی که دارید شامل آکنه، خشکی و اگزما و چین و چروک الکل‌ها شرایط پوستی شما را بدتر خواهند کرد.

البته همه انواع الکل‌هایی که در محصولات مراقبتی پوست می بینید مضر نیستند. تا انتهای این مطلب با اسکین مگ همراه باشید.

انواع الکل در محصولات مراقبتی پوست

تولیدکنندگان محصولات مراقبتی پوست می‌دانند شما در محصولات به دنبال چه هستید، آنتی اکسیدان، ترکیبات ترمیم کننده، آبرسان و مرطوب کننده ویتامین هایی مانند ویتامین E و ترکیبات طبیعی مانند شی باتر و آلوئه ورا.

چالش اصلی در فرموله کردن یک محصول ترکیب کردن آب و روغن با هم است و این دقیقا همان نقشی است که الکل‌ها در محصولات مراقبتی پوست ایفا می‌کنند. پس الکل‌ها درمحصولات نقش سورفکتانت، امولیانت و کنترل غلظت محصول را بر عهده دارند.

به طور کلی دو نوع الکل را می‌توان در انواع محصولات پوست مشاهد کرد:

۱- الکل های فرار یا خشک کننده : که باعث خشک شدن و جذب سریع کرم‌ها و ضدآفتاب‌ها می‌شود و در تونرها قابض بوده و باعث کاهش چربی و بسته شدن منافذ  می‌شود.

۲- الکل‌های چرب: که باعث می شود روغن و آب دست به دست هم داده و نقش سورفکتانت یا امولیانت را در محصول ایفا می‌کنند.

۱- الکل‌های فرار یا خشک کننده:

این نوع الکل نقش حلال در محصولات مراقبتی را دارد و سریع از سطح پوست تبخیر می‌شود. دلایل استفاده ازاین نوع الکل در محصولات شامل موارد زیر است:

چرا این نوع الکل برای پوست مضر است؟

باز هم باید به skin barrier یا سد دفاعی پوست برگردیم. سطح پوست از لایه منحصر به فردی از چربی تشکیل شده، ترکیب انحصاری این چربی را سرامید، کلسترول و اسیدهای چرب تشکیل می‌دهد و این لایه مانند سیمان سلول های سطح پوست را بهم می‌چسباند، پوست را مرطوب می‌کند، باعث احساس نرمی و راحتی در پوست می‌شود و مانع از دست رفتن رطوبت لایه‌های زیرین پوست می‌شود.

هنگامی که شما از محصولات حاوی این نوع الکل استفاده می‌کنید این لایه محافظ را از بین می‌برید و پوست خشک و پوسته پوسته و آسیب‌پذیر شود. در حقیقت با از بین رفتن این لایه، پوست توانایی ترمیم خود را از دست داده و در برابر عوامل خارجی بی دفاع و آسیب‌پذیر می‌شود.

الکل هایی که چنین اثری در پوست ایجاد می‌کنند را اغلب با نام های زیر در لیست مواد تشکیل دهنده محصولات می‌بینید:

به خصوص زمانی که این ترکیبات در ابتدای لیست مواد تشکیل دهنده محصول قرار گرفته باشند یا در پنج ترکیب اول -که اغلب در تونرهای حاوی الکل چنین است- باید از آن اجتناب کنید.

اما همه انواع الکل به این بدی نیستند نگاهی به نوع دوم بیندازید.

۲- الکل‌های چرب :

برخلاف الکل نوع اول که فرار و حلال چربی است این نوع الکل‌ها چرب هستند و به دلایل گوناگونی در محصولات مراقبتی استفاده می‌شوند:

الکل‌های چرب را در لیست مواد تشکیل دهنده با نام‌های زیر می‌بینید:

این ترکیبات را در هر کجای لیست مواد تشکیل دهنده دیدید می توانید مطمئن باشید که این نوع الکل نه تنها مضر نیست که مفید هم هست.

خط آخر…

وجود الکل در محصولات مراقبتی بسته به نوع آن می تواند کاملا سالم و ایمن باشد یا بر ضد طبیعت پوست عمل کند. اسامی الکل‌های مضر را به خاطر بسپارید و از خرید هر محصول پوستی حاوی این نوع الکل خشک کننده اجتناب کنید. در نظر داشته باشید آسیب به سد دفاعی پوست اگر در کوتاه مدت خود را نشان ندهد در بلند مدت حتما پوست را دچار مشکل خواهد کرد.

چند توصیه کلیدی برای جلوگیری از خشک شدن پوست بخاطر استفاده از الکل

چند توصیه کلیدی برای جلوگیری از خشک شدن پوست بخاطر استفاده از الکل

یک متخصص پوست تاکید می کند در شرایطی که امکان شست و شوی دست ها وجود دارد این روش بر استفاده از الکل و پدهای الکی ارجحیت دارد تا جلوی خشک شدن یا ایجاد حساسیت در پوست گرفته شود.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر احسانی، متخصص پوست در گفتگویی با برنامه رادیویی «تهران کلینیک»، در پاسخ به این سوال که استفاده زیاد از الکل باعث ایجاد حساسیت پوستی، خستگی و پوسته شدن خواهد شد؟، گفت: متاسفانه در ۲ ماه و نیم اخیر بخاطر وجود بیماری کوید ۱۹ شست و شوها خیلی زیاد شده است و استفاده از فوم یا پدهای الکلی برای ضدعفونی کردن دست و صورت بیشتر شده است. کسانی که قبلا زمینه اگزما داشته اند با این کار خیلی بیماری آنها تشدید شده است و با قرمزی، خارش، پوسته ریزی و حتی ترشح به ما مراجعه می کنند که درمان خاصی دارد.

وی افزود: اما برای کسانی که پوست سالمی داشته اند و مجبور هستند که در این ایام خیلی بیشتر از این شوینده ها استفاده کنند توصیه می شود که همیشه همراه خودشان یک کرم مرطوب کننده و یا چرب کننده داشته باشند و بعد از شست و شو یک لایه نازک از این کرم مرطوب کننده یا چرب کننده را روی پوستشان استفاده کنند تا آن چربی طبیعی پوست خودشان که با شوینده ها کم می شود یا از بین می رود، با استفاده از این کرم ها حفظ شود.

این متخصص پوست در پاسخ به این سوال که محتویات این کرم ها باید بیشتر چه موادی باشد، گفت: برای پوست های خیلی خشک کرم هایی استفاده شود که حاوی اوسرین باشد، اوسرین ماده ای شبیه به وازلین است و خیلی چرب است؛ برای کسانی که پوست های کمتر خشک دارند مرطوب کننده هایی که حاوی اوسرین نیستند و گلیسیرین و چیزهای دیگری دارند را توصیه می کنیم.

وی ادامه داد: چون اینها موادی هستند که پوست را چرب می کنند. توصیه دیگر این است که برای شست و شو از ترکیبات شوینده غیرصابونی استفاده شود، ترکیباتی وجود دارد به اسم پَن، پن ها شوینده هایی هستند که میزان چربی پوست را خیلی کم نمی کنند و به پوست کمتر آسیب می رسانند و پاک کنندگی خوبی دارند.

دکتر احسانی تاکید کرد: همچنین اگر جایی امکان شستن دستها وجود دارد، شست و شو خیلی بهتر از استفاده از پدهای الکلی است، در صورتی که جایی برای شست و شو نباشد فرد مجبور است از بسته های الکلی استفاده کند که این بسته های الکلی مطمئنا آسیب بیشتری را می رسانند، پس استفاده از یک مرطوب کننده یا چرب کننده که ترکیبات ارزانی هم هستند حتما همیشه همراه فرد باشد که بعد از شست و شو از آن استفاده کنند.

احسانی همچنین در پاسخ به این سوال که راهکار مقابله با حساسیت های پوستی ناشی از استفاده از ماسک چیست، گفت: خیلی کم اتفاق میفتد که فردی به ماسک های پارچه ای حساسیت بدهد ولی به هرحال دیده شده است، پس توصیه ما استفاده از یک پد یا دستمال زیر آن ماسک است که اتفاقا این کار خیلی هم به اثر ماندگاری بیشتر آن ماسک کمک می کند، چون در حالت عادی یک ماسک شاید برای چند ساعت قابل استفاده باشد ولی وقتی آن پد را زیر ماسک قرار می دهند هم از اثر فشاری آن ماسک روی پوست کمتر می شود و هم آن قسمت فلزی کمتر باعث تحریک می شود و هم مدت اثربخشی ماسک را بیشتر می کند.

این متخصص پوست در پاسخ به این سوال که «برای کسانی که خیلی صورت خود را می شویند و ممکن است حساسیت پوستی به صابون یا موادی که برای شستن استفاده می کنند نشان بدهند چه توصیه ای دارید؟»، اظهار داشت: شست و شوی زیاد صورت، پوست را خیلی خشک می کند، همانطور که خدمتتان عرض کردم ترکیبات غیرصابونی یعنی پن ها، پوست را کمتر خشک می کنند، حتما اگر در معرض آفتاب قرار می گیرند استفاده از ضد آفتاب به کمتر خشک شدن پوست کمک می کند و این ۲ عامل باعث می شود که پوست صورتشان حفظ شود، همچنین در طول روز مرطوب کننده را تکرار کنند.

وی درباره استفاده از صابون به جای دیگر شوینده ها برای جلوگیری از خشکی پوست، گفت: بین همه اینها ترکیبات پن را توصیه می کنم. پن، ترکیبات شوینده جامد غیرصابونی است که میزان قلیای آن کمتر است و به پوست کمتر آسیب می رساند و میزان حساسیت آن نیز پایین تر است و از طرفی میزان کم کردن چربی پوست آن نیز کمتر است.

مطالب آموزشی مرتبط:

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

این پروتئین فراوان در بدن ما است که سیستم اسکلتی عضلانی و تمام بافت همبند را تشکیل می دهد. کارشناسان اغلب از آن به عنوان چشمه جوانی یاد می کنند. با افزایش سن ، توانایی بدن برای ساخت کلاژن شروع به کند شدن می کند. در نتیجه ، پو....

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

طب سوزنی و طب سنتی چینی (TCM) می تواند یک روش ایمن ، مؤثر ، طبیعی و عاری از دارو برای کاهش علائم پیری فراهم کند. جوان سازی صورت در TCM سابقه ای طولانی دارد و هزاران سال پیش در بین همسران چینی ها محبوب بود. در ده سال گذشته با توجه ....

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

5 نکته اصلی که برای پوست صورت شما لازم است تا چهره شاداب تری داشته باشین

کار های ضروری مراقبت از پوست، حتی برای روزهایی که خیلی احساس تنبلی می کنید

5 علت که چرا استفاده هر روز از سرم صورت برای شما مفید خواهد بود

تفاوت بین آرایش مات و مرطوب را بدانید

4 راه برای مراقبت از پوست خود در سن 40 سالگی به بالا

4 راه آسان برای مراقبت از پوست خود در فصل زمستان

4 راه برای مراقبت از پوست خود در هنگام 30 سالگی

چه کار های لازم است تا در طول شب برای محافظت از پوستتان انجام دهید

بهترین فروشگاه های محصولات آرایشی در ایران

مراقبت از پوست با محصولات زیبایی ارگانیک

5 راه برای مراقبت از پوست خود در سن 20 سالگی

باید به طور منظم از پوست خود محافظت کنید

برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت – قدم به قدم

برای زیبایی پوست آیا استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی ضروری است؟

۸ برند برتر ایرانی محصولات آرایشی

10 برند برتر زیبایی در جهان

برندهای آرایشی فرانسوی که باید بشناسید

برندهای مرغوب لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی کدامند؟

ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت پوستی

   محصولات مشابه