مقالات لیدی مد
فروشگاه

برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت – قدم به قدم

وقتی شما برنامه روزانه مراقبت از پوست داشته باشید متوجه خواهید شد که داشتن یک پوست عالی صرفا به ژنتیک مربوط نمی شود بلکه با انجام یک سری راهکارهای روزمره می توان پوست را به مرحله فوق العاده رساند. این عادت های روزانه در طولانی مدت تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. انجام این برنامه روزانه می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.

در این مقاله برنامه مراقبت روزانه پوست صورت را قدم به قدم و مرحله به مرحله شرح خواهیم‌داد.

پاک‌سازی پوست صورت به صورت کامل اما ملایم و رطوبت‌رسانی خوب به پوست به سلامت پوست‌تان کمک خواهد‌کرد. انتخاب مرطوب کننده‌ی باکیفیت، بر اساس نوع و مراقبت‌های مورد نیاز پوست‌تان، از آسیب‌های خارجی مانند پرتو خورشید، سرما، گرما و آلودگی جلوگیری می‌کند. انتخاب برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت، اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار بر سلامتی و جلوه‌ی زیبای پوست‌تان است و زیبایی و سلامتی آن را تضمین می‌کند.

برنامه مراقبت روزانه پوست صورت

۴ مرحله‌ی اساسی
یک برنامه خوب و استاندارد مراقبت پوست شامل ۴ مرحله است :

پاک‌سازی پوست

پاک‌سازی کامل پوست، اولین قدم در یک برنامه مراقبت پوست موثر است. پاک‌سازی به معنی حذف آلودگی، عرق، سبوم و مواد آرایشی از پوست است. پس از پاک‌سازی، پوست آماده‌ی پذیرش هرگونه محصولات مراقبتی می‌شود. پوست پاک‌سازی شده، توانایی بالایی در جذب عناصر فعال موجود در محصولات مراقبت از پوست دارد.

مقاوم‌سازی پوست

بسیاری از افراد استفاده از تونرها را بیهوده می‌دانند.
اما تونر چیست و چه می‌کند؟ پس از استفاده از پاک‌کننده‌ها، PH پوست از حالت طبیعی خارج می‌شود. وظیفه‌ی تونر این است که با تنظیم PH پوست، آن را به میزان طبیعی باز گردانده و ردپای شوینده‌ها را از بین ببرد.

مراقبت و درمان

پس از تونر، نوبت به استفاده از محصولات مراقبتی و درمانی می‌رسد. این محصولات موجب احیای پوست شده و گاها برای درمان یک مشکل پوستی نیز استفاده می‌شوند.

مراقبت روزانه پوست

ممکن است با خود فکر کنید که برای استفاده از آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها بسیار جوان هستید یا پوست چربی دارید اما استفاده از مرطوب‌کننده حداقل یک بار در روز برای تمامی انواع پوست توصیه می‌شود. پس از شستشو و زمانی که پوست‌تان هنوز اندکی مرطوب است، از مرطوب‌کننده استفاده کنید. اگر پوست چربی دارید، مرطوب‌کننده‌های سبک و فاقد چربی که موجب بسته شدن منافذ پوست نمی‌شوند، بهترین انتخاب هستند.

محافظت

استفاده از کرم ضدآفتاب در تمامی روزهای سال ( نه فقط روزهای آفتابی ) و تمدید هر ۲ ساعت یک‌بار آن، اکیدا توصیه می‌شود.
امروزه کرم‌ها و محصولات آرایشی زیادی حاوی SPF هستند. اما پس از مرطوب کننده، ترجیحا از یک کرم ضدآفتاب مستقل با حداقل SPF30 استفاده نمایید. محافظت از پوست در برابر پرتوهای مضر فرابنفش UV خورشید ( که عامل اصلی ایجاد چروک پوستی هستند )، وظیفه‌ی اصلی SPF است.
اما اینکه SPF چیست و چه میزان از آن ضروری است را در مطلب زیر بخوانید :

بهترین برنامه مراقبت روزانه پوست صورت، در دو مرحله در هر روز پیاده می‌شود : صبح و عصر. اما جزئیات یک برنامه‌ی منحصر به فرد برای پوست شما، به نوع و مشکلات پوست‌تان وابسته است.

برنامه روزانه مراقبت پوست

صبح

۱ – پاک‌سازی : پوست‌تان در طول شب برای احیای خود، سبوم تولید کرده‌است، برای حذف سبوم‌ها و آماده‌سازی پوستتان برای مراقبت‌های روزانه، از یک پاک کننده‌ی ملایم استفاده کنید.

۲ – مقاوم‌سازی : برای خنثی سازی PH غیرطبیعی پاک کننده‌ها، تونر را فراموش نکنید!

۳ – مراقبت و درمان خاص : حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … استفاده می‌کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند.
اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی‌کنید، از این مرحله عبور کنید.

۴ – مراقبت روزانه بر اساس نوع پوست : محصولات مراقبتی که بر اساس نوع پوست‌تان که به صورت روزانه استفاده می‌کنید، در این مرحله جای می‌گیرند.

۵ – محافظت در برابر آفتاب : برای جلوگیری از ایجاد چروک‌های پوستی، این مرحله را جدی بگیرید!
علاوه بر برخی از کرم‌های روزانه که حاوی SPF15 هستند، در موقعیت‌هایی که بیش‌تر در معرض آفتاب قرار دارید، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید که میزان SPF بیش‌تری دارند.

عصر

۱ – پاک‌سازی : پاک‌سازی پوست در هنگام عصر، تمامی آلودگی، عرق، سبوم و آرایش را از روی پوست پاک کرده و آن را برای جذب حداکثری محصولات درمانی شبانه، آماده می‌کند. برای پاک‌سازی آرایش چشم، حتما از پاک‌کننده‌های اختصاصی این کار استفاده نمایید.

۲ – مقاوم‌سازی : برای خنثی سازی PH غیرطبیعی پاک کننده‌ها، تونر را فراموش نکنید!

۳ – مراقبت و درمان خاص : حالا نوبت محصولات خاصی است که برای درمان مشکلاتی مانند چروک، آکنه یا … استفاده می‌کنید. این محصولات حاوی چگالی بالایی از عناصر فعال هستند که باید مستقیما روی پوست تمیز اعمال شوند.
اگر از محصول درمانی خاصی استفاده نمی‌کنید، از این مرحله عبور کنید.

۴ – مراقبت شبانه : از یک مرطوب‌کننده‌ی شب و یک کرم دور چشم برای تغذیه‌ی پوست‌تان استفاده کنید. این کار به احیای پوست در طول شب کمک خواهد‌کرد.

درباره‌ی پاک‌سازی پوست صورت و انتخاب پاک‌کننده‌ها و تونرها

موثرترین برنامه مراقبت روزانه پوست، با پاک‌سازی پوست به صورت کامل و در عین حال ملایم آغاز می‌شود. اما چرا باید پوست را پاک‌سازی کنیم؟
اهمیت این موضوع به دو دلیل است :
• حذف آلودگی، عرق، سبوم و آرایش از پوست و کمک به روند بازسازی و احیای پوست، بدون خشک شدن آن.
• آماده‌سازی پوست برای جذب محصولات درمانی و مراقبتی. چرا که عناصر فعال و ارزشمند موجود در محصولات مراقبت از پوست، روی پوست تمیز موثر واقع خواهند‌شد.

چگونه پوست را پاک‌سازی و مقاوم‌سازی کنیم؟

دو قدم اساسی در پاک‌سازی پوست صورت، استفاده از شیر‌پاک‌کن یا ژل شستشوی صورت است که در قدم بعدی با یک تونر کامل می‌شود. در مواردی که آرایش چشم دارید، مرحله‌ی سومی تحت عنوان پاک کننده‌ی آرایش چشم به آن اضافه خواهد‌شد.

مرحله اول پاک‌سازی پوست صورت : پاک‌کننده‌ی آرایش چشم

بهترین راه برای پاک‌سازی ملایم آرایش از چشم، استفاده از یک پد پنبه‌ای آغشته به پاک‌کننده‌ی آرایش چشم است که به آرامی روی نواحی مذکور کشیده می‌شود.

مرحله دوم پاک‌سازی پوست صورت : شیرپاک‌کن یا ژل شستشوی صورت

پاک‌کننده‌ای که مناسب نوع پوست‌تان باشد را انتخاب کنید. شیرپاک‌کن‌ها بهترین گزینه برای پوست‌های خشک هستند. اما برای پوست‌های معمولی، مختلط و چرب، ژل شستشوی صورت پیشنهاد می‌شود.

مرحله سوم پاک‌سازی پوست صورت : تونر

وظیفه‌ی تونر، حذف ردپای باقی‌مانده از پاک‌کننده‌هاست. تونر نیز مانند پاک‌کننده‌ی چشم باید با یک پد پنبه‌ای و به آرامی روی پوست صورت کشیده‌شود.

چگونه پاک‌کننده و تونر متناسب با پوست خود را انتخاب کنیم؟

استفاده از آب به تنهایی برای پاک‌سازی پوست صورت کافی نیست. برای حذف کامل چربی، مواد آرایشی و آلودگی‌های روزانه از پوست، به پاک‌کننده‌ای نیاز داریم که این مواد را در خود حل کرده و از پوست پاک کند. از سوی دیگر، انتخاب ملایم‌ترین پاک‌کننده‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که استفاده‌ی مداوم از پاک‌کننده‌های قوی، می‌تواند موجب اختلال در عملکرد پوست و در نتیجه آسیب آن، از جمله موارد زیر شود :

انتخاب پاک‌کننده

پاک‌کننده‌ای را انتخاب کنید که :
• ملایم باشد و موجب خشکی پوست نشود.
• متناسب با نوع پوست‌تان فرموله و ساخته‌شده‌باشد.
• برای سازگاری با حساسیت‌های پوستی طراحی شده باشد.
اگر در انتخاب بین یک ژل و شیرپاک‌کن مردد هستید، قانون کلی این است که هرچه پوست شما خشک‌تر، کفه‌ی ترازو به نفع شیرپاک‌کن سنگین‌تر خواهد‌بود. شیرپاک‌کن، چربی پوست شما را دست نخورده باقی گذاشته و آن را متعادل نگه‌می‌دارد.

انتخاب تونر

پیشنهاد متخصصان پوست در اکثر موارد، استفاده از یک تونر بدون الکل است. تونرهای حاوی الکل، دارای تاثیر خنک کننده‌گی لذت‌بخشی هستند اما پوست را از چربی طبیعی خود تهی می‌کنند. در برخی موارد، پوست برای جبران چربی از دست رفته، چربی بیش‌تری تولید می‌کند.
بنابراین الکل می‌تواند خشکی پوست‌های خشک را تشدید کند. اما برای افرادی که پوست چرب و مختلط دارند، تونرهای حاوی الکل می‌تواند به تنظیم چربی مفرط پوست کمک کند.

همه چیز درمورد مراقبت از پوست

چرا باید از پوستمان مراقبت کنیم؟
محصولات مراقبت از پوست به آبرسانی و بازسازی پوست کمک می‌کنند. اساسی ترین محصولات مراقبت از پوست مرطوب‌کننده‌ها هستند. این محصولات نه تنها میزان آب موجود در پوست را افزایش می‌دهند، بلکه با نظم بخشیدن به فرآیند تجدید پوست، از آن محافظت می‌کنند. لطافت، نرمی و شادابی پوست نتیجه‌ی لذت بخش استفاده از مرطوب کننده‌هاست.
بسیاری از محصولات مراقبتی دیگر، برای درمان و رفع مشکلات خاص دیگر مانند چین و چروک، آکنه و … طراحی شده‌اند.

مراقبت‌های پوستی در چند دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند :

مراقبت‌های خاص پوستی
به دلیل چگالی بالای عناصر درمانی خاص در این محصولات، باید بلافاصله بر روی پوست تمیز و قبل از هرگونه کرم یا مواد دیگر اعمال شوند. کرم‌های ضد چروک، محصولات ضد آکنه و جوش صورت و … در این دسته قرار می‌گیرند.
نکته : توجه داشته باشید که پیش از اعمال مواد دیگر، زمان لازم برای جذب این محصولات را به پوست خود بدهید.

مراقبت‌های روزانه و شبانه
یک کرم مرطوب کننده روز یا شب، اساسی‌ترین بخش برنامه‌ی روزانه‌ی مراقبت از پوست است. همان‌گونه که گفته شد، این محصولات به آبرسانی و بازسازی پوست کمک می‌کنند.

مراقبت ناحیه‌ی دور چشم
پوست ناحیه‌ی اطراف چشم، بسیار نازک‌تر و ظریف‌تر از دیگر بخش‌های صورت است. محصولات و کرم‌های دور چشم، در کنار محصولات مراقبتی شب و روز، باید به آرامی در ناحیه‌ی حساس دور چشم استفاده شوند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب
کرم‌های مرطوب کننده‌ی زیادی در بازار وجود دارند که حاوی SPF15 هستند. اما برای حفاظت بیش‌تر و بهتر از پوست، از یک کرم ضدآفتاب به صورت مستقل در انتهای برنامه‌ی مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

چرا محافظت در برابر آفتاب؟
محافظت موثر و مداوم در برابر آفتاب، جزء جدانشدنی مراقبت از سلامت پوست است. این مساله زمانی حیاتی‌تر می‌شود که با پوست‌های آسیب‌پذیرتری چون پوست حساس، مستعد آکنه و … مواجه باشیم.
درحالی که قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت چند دقیقه در روز ، کمک شایانی به تولید ویتامین D می‌کند، پوست صورت به مدت چندین ساعت در روز در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار می‌گیرد. با توجه به این که UV یا فرابنفش، عامل اصلی پیری زودرس پوست است، کرم‌های ضدآفتاب برای محافظت استفاده می‌شوند.

چگونه بهترین محصولات مراقبت پوست را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنیم؟

محصولات مراقبت از پوست را باید بر اساس نوع پوست‌تان انتخاب کنید. محصولاتی که به صورت خاص برای مشکلات پوستی شما طراحی شده‌باشند.
گاهی انتخاب محصولات مراقبت پوست حتی می‌تواند بر اساس نوع فصل نیز متفاوت باشد. مثلا بسیاری از افراد مرطوب‌کننده‌های سبک‌تر را برای فصول گرم ترجیح می‌دهند و از انواع سنگین‌تر آن در فصول سرد استفاده می‌کنند.
برای انتخاب بهترین محصولات، بهتر است درمورد انواع پوست و مشکلات آن‌ها اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

مراقبت از پوست بصورت روزانه چگونه امکان پذیر است؟

قبل از اقدام به هرکاری باید در رابطه با مراقبت روزانه اطلاعاتی داشته باشید. اینکه این مراقبت ها در چند مرحله انجام می شود و هر مرحله چه کاربردی برای پوست دارد. مراقبت ها شامل پاکسازی پوست از آلودگی ها و رادیکال های آزاد، ایجاد تعادل و تسکین پوست و در نهایت رطوبت رسانی می شود. هدف از این برنامه روزانه رفع هرگونه مشکلات پوستی موجود و پیشگیری از بروز مسائل دیگر می باشد.

مراقبت از پوست

مراحل مراقبت روزانه

بهتر است این برنامه را دو بار در روز به هنگام بیدار شدن از خواب و همچنین شب ها هنگام رفتن به رختخواب انجام دهید.

شستشوی پوست

اولین و اساسی ترین مرحله با شستن صورت آغاز می گردد. پوست در معرض آلودگی های محیط و مواد آرایشی قرار می گیرد. برای اینکه بتوان از بروز جوش، رفع منافذ باز و خستگی پوست جلوگیری نمود باید به طور کامل صورت را بشوییم.

استفاده از پاک کننده برای مراقبت از پوست

یک پاک کننده مناسب پوست خود پیدا کنید. پاک کننده ها بدون اینکه پوست شما را خشک و یا چرب کنند مواد آلوده را از بین می برند. توجه کنید از پاک کننده های لایه بردار (اسکراب) فقط هفته ای یکبار استفاده شود. برای پاک کننده های روزانه باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

جدول پاک کننده های روزانه بر اساس تایپ پوستی 

  تایپ پوستی نوع پاک کننده عملکرد ماده پاک کننده
1 پوست چرب و مستعد جوش پاک کننده مدل فومی مایع علاوه بر پاکسازی و رفع آلودگی ها، چربی پوست را کنترل می کند و بعد از استفاده نیاز به شستشو دارد.
2 پوست خشک و قرمز کرم پاک کننده معمولا این پاک کننده ها شامل گلیسیرین هستند و همزمان به پوست رطوبت رسانی می کنند. پس از استفاده نیاز به شستشو دارد.
3 پوست حساس روغن پاک کننده شاید استفاده از یک مایع روغنی برای پوست حس کامل پاکسازی را نداشته باشد اما این مایع روغنی تمام آلودگی ها را به خود جذب می کند.
4 پوست آسیب دیده و سن بالا کرم روغنی پاک کننده این ماده پس از استعمال بر روی پوست به صورت مایع در می آید و برای پاک کردن آرایش باید آن را با آب  شستشو دهید.
5 پوست معمولی مایع (آب) پاک کننده آب پاک کننده مانند آهنربا آلودگی ها را به خود جذب می کند و باعث خشکی پوست نمی شود. برخلاف پاک کننده های قبلی نیازی به شستشو ندارد.

استفاده از خانواده تونرها

برای مراقبت از پوست و ایجاد تعادل و تسکین پوست باید از خانواده تونرها استفاده کرد. تونرهایی که حاوی موادی مانند هیالورونیک اسید، گلاب، چای سبز، ویتامین E و C هستند برای تمامی پوست ها مناسب می باشند. اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی سلول های مرده که منافذ پوست را مسدود می کنند از بین می برد. اسید هیالورونیک پوست را آب رسانی می کند و مانع از ایجاد چین و چروک ها می شود. گلاب و چای سبز التهابات پوست را کاهش می دهند. وجود ویتامین ها نیز باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می گردد. نحوه استفاده از تونرها به صورتی است که حتما بعد از پاکسازی، یک پنبه آغشته به تونر را به آرامی روی پوست بکشید.

مراقبت از پوست

عملکرد مرطوب کننده ها در مراقبت از پوست

مهم ترین عملکردی که باید یک مرطوب کننده برای پوست داشته باشد آب رسانی و نرم کردن می باشد. مرطوب کننده ها از خروج آب در سطح پوست جلوگیری می کنند زیرا پوست به تنهایی قادر به حفظ رطوبت نمی باشد. همچنین میزان چربی لازم برای پوست را کنترل می نماید. مانند پاک کننده انتخاب مرطوب کننده نیز باید با توجه به خصوصیات پوست هر فرد باشد. هنگام خرید مرطوب کننده به موراد زیر دقت کنید:

جدول خرید مرطوب کننده اساس تایپ پوستی 

  تایپ پوستی نوع مرطوب کننده عملکرد ماده مرطوب کننده
1 پوست چرب ژل مرطوب کننده ژل های مرطوب کننده بر پایه آب هستند و سریعا جذب پوست می شوند.
2 پوست معمولی یا مختلط لوسیون لوسیون ها کمی چرب تر از ژل ها هستند اما میزان جذب آن ها نیز بالا است.
3 پوست خشک کرم مرطوب کننده کرم مرطوب کننده روغنی و سنگین است و مدت طولانی تری روی پوست باقی می ماند.
4 پوست حساس و ملتهب بالم بالم ها نیز مشابه کرم مرطوب کننده هستند ولی بافت سنگین تری دارند و برای پوست های خشک نیز به کار می روند.

تفاوت کرم ها و تاثیر آنها

برای مراقبت از پوست بصورت روزانه باید توجه کرد که کرم های استفاده شده در روز و شب باهم متفاوت هستند. مواد ترکیبی کرم های روزانه به طوری تولید شده اند که در طول روز با هرگونه آلودگی و رادیکال های آزاد موجود در محیط مبارزه کنند و از پوست محافظت نمایند و در برابر نور خورشید مقاوم هستند. از طرفی دیگر کرم های شبانه بر روی ترمیم و رفع آسیب های پوستی کار می کنند و گردش خون در سطح پوست را بهبود می دهند.

مطالب آموزشی مرتبط:

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

این پروتئین فراوان در بدن ما است که سیستم اسکلتی عضلانی و تمام بافت همبند را تشکیل می دهد. کارشناسان اغلب از آن به عنوان چشمه جوانی یاد می کنند. با افزایش سن ، توانایی بدن برای ساخت کلاژن شروع به کند شدن می کند. در نتیجه ، پو....

فواید کلاژن: تاثیر آن در جوان سازی بدن

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

طب سوزنی و طب سنتی چینی (TCM) می تواند یک روش ایمن ، مؤثر ، طبیعی و عاری از دارو برای کاهش علائم پیری فراهم کند. جوان سازی صورت در TCM سابقه ای طولانی دارد و هزاران سال پیش در بین همسران چینی ها محبوب بود. در ده سال گذشته با توجه ....

تاثیر طب سوزنی و طب سنتی چینی در کاهش علائم پیری

5 نکته اصلی که برای پوست صورت شما لازم است تا چهره شاداب تری داشته باشین

کار های ضروری مراقبت از پوست، حتی برای روزهایی که خیلی احساس تنبلی می کنید

5 علت که چرا استفاده هر روز از سرم صورت برای شما مفید خواهد بود

تفاوت بین آرایش مات و مرطوب را بدانید

4 راه برای مراقبت از پوست خود در سن 40 سالگی به بالا

4 راه آسان برای مراقبت از پوست خود در فصل زمستان

4 راه برای مراقبت از پوست خود در هنگام 30 سالگی

چه کار های لازم است تا در طول شب برای محافظت از پوستتان انجام دهید

بهترین فروشگاه های محصولات آرایشی در ایران

مراقبت از پوست با محصولات زیبایی ارگانیک

5 راه برای مراقبت از پوست خود در سن 20 سالگی

باید به طور منظم از پوست خود محافظت کنید

برای زیبایی پوست آیا استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی ضروری است؟

۸ برند برتر ایرانی محصولات آرایشی

10 برند برتر زیبایی در جهان

برندهای آرایشی فرانسوی که باید بشناسید

برندهای مرغوب لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی کدامند؟

ترتیب صحیح استفاده از محصولات مراقبت پوستی

الکل با پوست ما چه می‌کند؟

   محصولات مشابه