مقالات لیدی مد
فروشگاه

راهنمای انتخاب لوازم آرایش صورت

 لوازم آرایش برای مدت طولانی روی صورت افراد باقی می‌ماند. کرم ها به راحتی از طریق منافذ پوست جذب می‌شوند و وارد بدن می‌شوند. رژلبی که روی لب‌ها زده می‌شود می‌تواند مواد سمی مثل سرب را وارد بدن کند. ریمل و خط چشم هم که در ناحیه حساس چشم مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین باید در انتخاب آن‌ها و نوع به کارگیری آن‌ها بسیار دقت کرد تا هم سلامت پوست و هم سلامت کل بدن به خطر نیفتد.

چگونگی انتخاب لوازم آرایش متناسب با رنگ پوست

راهنمای انتخاب لوازم آرایش صورت

رنگ آرایش با توجه به مد و فصل تغییر می‌کند. جدیدترین رنگ مد شده ممکن است برای شما مناسب باشد و یا بالعکس؛ پس چطور باید ریسک کرد و لوازم آرایش خرید؟ شما می‌توانید در این زمینه از یک متخصص کمک بگیرید تا رنگ مناسب پوست خود را انتخاب کنید یا خودتان یاد بگیرید چگونه بهترین رنگ مناسب خود را انتخاب کنید.

مشخص کردن تون رنگ پوست

یک پیراهن سفید بپوشید و در آینه نگاه کنید. توجه داشته باشید که باید در نور عادی و طبیعی باشید زیرا رنگ نور زرد یا نور لامپ‌های فلورسنت روی رنگ پوست در آینه تاثیر می‌گذارد. دقت کنید ببینید که آیا پوست‌تان بیشتر ته‌رنگ زرد، قرم و رنگ‌های گرم را دارد، یا بیشتر فام آبی صورتی و رنگ‌های سرد را دارد. ته‌رنگی که مشاهده می‌کنید، رنگ پوست شما نیست، بلکه رنگ زیرپوستی است که بازتاب پیدا می‌کند و درمقابل رنگ سفید بیشتر مشخص می‌‌شود. این رنگ را اصطلاحا ته‌رنگ صورت یا تون پوست می‌گویند. رنگ پوست‌های بسیار زیادی وجود دارند اما تنها دو تون پوست داریم؛ تون سرد و گرم. وقتی متوجه ته‌رنگ یا تون پوست خود شوید به‌راحتی می‌توانید رنگ لوازم آرایش را انتخاب کنید.

تعیین رنگ پوست

تصمیم بگیرید که شما در کدام‌یک از دسته‌بندی‌های مربوط به رنگ پوست – بور، متوسط (گندمی) ، زیتونی یا تیره قرار می گیرید. افرادی که دارای رنگ پوست مشابهی هستند، لزوما دارای تون پوستی یکسانی نیستند. برای مثال، ممکن است بور (بلوند) باشید، با تون پوستی سرد، یا بور با تون پوستی گرم. یا ممکن است دارای پوست تیره با تون سرد یا گرم باشید. این امر تا حد بسیار زیادی به نژاد و ژنتیک بستگی دارد. احتمال دارد که رنگ پوست شما دقیقا در یک دسته‌بندی قرار نگیرد، بسیاری از افراد میان دو دسته قرار دارند. تعیین نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین گروه به رنگ پوست‌تان به شما در یافتن لوازم آرایش با رنگ مناسب کمک می‌کند.

انتخاب کرم پودر مناسب

به طور کلی کرم پودر به صورت یک لایه خارجی و غیر طبیعی روی پوست می‌نشیند و اگر فردی زیاد آرایش کند و این آرایش در طولانی مدت روی صورت او باقی بماند، پوست صورتش دچار پیری زودرس می‌شود. چون آرایش زیاد منافذ پوست را می‌پوشاند و اجازه تنفس به آن‌ها نمی‌دهد.

کرم پودر باید با توجه به جنس پوست شما انتخاب شود. کرم پودرهایی که حاوی چربی هستند اگر بروی پوست چرب امتحان شوند باعث جوش زدن پوست می‌شوند. تا حد امکان از کرم پودرهای سنگین استفاده نکنید. به ویژه در سنین نوجوانی و جوانی که طراوت و شادابی طبیعی صورت خود را با استفاده طولانی مدت از کرم پودر سنگین از دست می‌دهید.

انتخاب لوازم آرایش

اگر سنتان بالا است و از کرم پودر برای پوشاندن چین و چروک‌هایتان استفاده می‌کنید، از کرم پودرهای حاوی چربی استفاده کنید. اگر بر روی بسته بندی کرم‌پودر خود با واژه SFP مواجه شدید تصور کنید که کرم پودر می‌تواند در مقابل اشعه خورشید از شما محافظت کن. شما همچنان به ضد آفتاب نیازمندید. کرم پودر‌های روشن کننده و ضد لک اثر موقتی دارند و در صورتی که پس از مدت طولانی، مصرف آن‌ها را قطع کنید پوست شما خشک می‌شود و آسیب می‌بیند.

کرم پودرهایی که مواد اضافی مثل عطر و اسانس دارند ممکن است باعث بروز حساسیت‌های پوستی شوند. اگر به دلیل جوش یا جای جوش تمایل دارید از کرم پودر استفاده کنید، تحت نظر پزشک کرم پودرهای درمانی را انتخاب نمایید تا همزمان صورت خود را نیز درمان نمایید.

سایه چشم

زمانی که کسی به صورت ما نگاه می‌کند، پیش از هر چیز توجهش به چشم‌ها جلب می‌شود و به آن‌ها نگاه می‌کند. نظر به این مسئله چشم‌ها در آرایش صورت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند. به‌هنگام کشیدن خط چشم در کمال دقت این کار را انجام بدهید و رنگی که برای آن انتخاب می‌کنید، در تناسب با رنگ سایر لوازم مورداستفاده باشد. نکتهٔ دیگر اینکه جایی را که می‌خواهید به آن بروید در نظر بگیرد و با توجه به آن چشم‌ها را آرایش کنید. مثلا خط چشم مورداستفاده برای رفتن به پیکنیک با زمانی که می‌خواهید با دوستان‌تان بیرون بروید مشخصا متفاوت خواهد بود.
در مورد استفاده از ریمل هم چند نکته هست که بهتر است مد نظر داشته باشید. اول اینکه باید مشخص کنید هدف‌تان از استفاده از ریمل چیست؟ می‌خواهید طول مژه‌ها بلندتر به نظر برسند؟ یا آنکه هدف‌تان حجم دادن به آن‌ها است؟ مدل‌های متنوعی از ریمل وجود دارد که هر کدام کاربردی دارند و بسته به هدف‌تان از میان‌شان انتخاب می‌کنید. اگر قرار است بعد از آرایش صورت در معرض هوای گرم قرار بگیرید و احتمال عرق کردن وجود دارد، یا اگر به هر دلیلی صورت‌تان قرار است در تماس با آب قرار بگیرد، از ریمل ضدآب استفاده کنید. این را هم فراموش نکنید که قبل از استفاده از ریمل هر گونه آلودگی روی پوست یا اثر آرایش قبلی را کاملا پاک کنید. این نکته البته در مورد استفاده از تمامی لوازم دیگر هم صدق می‌کند.

رنگی را انتخاب کنید که مکمل رنگ پوست باشد و رنگ چشم شما را بیشتر نشان دهد. 

 • افرادی که تون پوستی گرمی دارند می‌توانند از رنگ‌هایی نظیر سبز، قهوه‌ای، طلایی یا صورتی برای سایه چشم استفاده کنند.
 • اگر دارای تون پوستی سردی هستید، سایه‌ی چشم خود را از بین رنگ‌هایی مثل آبی، نقره‌ای، صورتی، و هلویی انتخاب کنید. رنگ سایه چشم را باید با توجه به رنگ و تون پوست و رنگ چشم انتخاب کرد.
 • برای افراد دارای پوست یا  چشم تیره، سایه‌های رنگ تیره مناسب‌تر است.

کرم پودر و برخی از لوازم آرایش را باید متناسب با فصل زمستان و تابستان انتخاب کرد.

 

فونداسیون (کرم پودر) پایه

 • فونداسیونی انتخاب کنید که متناسب با رنگ پوست‌تان باشد. ممکن است نیاز باشد که این گروه از لوازم آرایش را در زمستان و تابستان تعویض کنید و دلیل آن هم این‌ است که پوست معمولا در تابستان کمی تیره‌تر می‌شود.
 • فونداسیون یا کرم پودر را روی پوست امتحان کنید. بهترین نقطه برای امتحان کردن کرم‌پودر روی پوست بین پایین گونه و استخوان فک است. فونداسیون‌ها معمولا یا تون زرد دارند و یا آبی. البته ممکن است روی آن‌ها تون رنگ به این‌صورت توصیف شده باشد: «بژ سرد» یا «عسلی گرم». 
 • اگر تون پوست شما سرد است، پس حتما کرم‌پودر با تون آبی یا صورتی را انتخاب کنید.
 • اگر تون پوست‌تان گرم است، بهترین انتخاب برای شما کرم پودرهایی با تون زرد هستند.
 • اگر پوست‌تان تیره‌تر است باید مراقب باشید که کرم‌پودر انتخابی، پوست را به رنگ خاکستری متمایل نکند. اگر این‌طور است یا کرم‌ پودر با رنگ متفاوتی را انتخاب کنید و یا از کرم پودر با تون زرد استفاده کنید.

رژگونه

آرایش لب، اگر با سلیقه و دقت کافی انجام بگیرد، نقش بسزایی در زیبایی ظاهری خواهد داشت. نکته‌ای که در این رابطه باید به‌خاطر داشته باشید، رنگ رژ لبی است که انتخاب می‌کنید. عوامل مختلفی در انتخاب رنگ مناسب تأثیرگذار هستند؛ از آن جمله می‌توان به رنگ زمینهٔ پوست (سرد، خنثی و گرم)، شکل لب‌ها، رنگ دندان‌ها، رنگ مو و رنگ چشم‌ها اشاره کرد. فرضا اگر دندان کسی کاملا سفید باشد، از این بابت برای انتخاب رنگ رژ لب محدودیتی نخواهد داشت. در سوی دیگر کسی که رنگ دندانش کمی به زردی می‌زند، برای انتخاب رنگ محدودیت‌هایی خواهد داشت.

رژگونه‌ای را انتخاب کنید که تکمیل کننده رنگ پوست باشد و آن را یکنواخت کند. این لوازم آرایش برای هایلایت و پررنگ کردن گونه‌ها به‌کار می‌رود و هیچ‌وقت نباید ناصاف باشد، بنابراین رژگونه‌ای نرم با رنگی متناسب با تون پوست خود انتخاب کنید.

 • افرادی که دارای پوست تیره هستند و تون پوست آن‌ها سرد است باید رژگونه با سایه‌های گوجه‌ای انتخاب کرده و اگر دارای تون پوست گرم هستند بهتر است از رنگ نارنجی - برنزه سوخته استفاده کنند.
 • اگر رنگ پوست شما زیتونی است، رژگونه‌های قهوه‌ای و مسی برای شما مناسب است.
 • اگر رنگ پوست متوسط دارید باید از رنگ‌های هلویی، گل‌بهی و پوست‌پیازی استفاده کنید.
 • برای افرادی که دارای رنگ پوست بسیار روشن و بور هستند رنگ صورتی ویا رنگ گل رز مناسب است.
 • اگر بور هستید و تون پوستی شما گرم است، از رنگ‌های بژ و استفاده کنید.

رژلب یکی از ضروری‌ترین لوازم آرایش است و در انتخاب و تناسب آن باید دقت داشته باشید.

 رژلب 

رژلب یکی از ضروری‌ترین لوازم آرایش است و در انتخاب آن باید دقت داشته باشید. رژلب را روی یک تکه کاغذ سفید امتحان کنید تا به‌راحتی متوجه رنگ غالب آن بشوید.

 • رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای گرم یا رنگ‌های کم‌رنگ گرم مثل شامپاینی برای افراد دارای تون پوستی گرم مناسب هستند.
 • افراد با تون پوستی سرد می‌توانند از رژلب‌های بنفش، رزی و برق لب صورتی استفاده کنند.
 • رنگ‌های قهوه‌ای گرم، بژ،  خانواده‌ی قرمز و صورتی برای رنگ پوست زیتونی مناسب است.
 • افراد بور (بلوند) با تون پوستی گرم باید از رنگ‌های خانواده صورتی و قرمز گرم استفاده کرده و اگر دارای تون پوستی سرد هستند، می‌توانند از رنگ‌های بنفش و صورتی سرد استفاده کنند.

نکات

 • تمامی موارد گفته شده ممکن است گزینه‌های مناسبی برای انتخاب لوازم آرایش باشند، اما شما باید خلاق باشید و از رنگ‌ها استفاده کرده و لذت ببرید.
 • رنگ موی جدید ممکن است باعث تغییر تون پوست شما شود. وقتی یک تغییر ناگهانی در رنگ مو دارید یا رنگ‌موهای‌تان را از رنگی سرد به رنگ گرم تغییر می‌دهید، رنگ لوازم آرایش را باید با رنگ مو هماهنگ کنید.
 • اگر لوازم آرایش خریداری شده، مناسب شما نیست، می‌توانید با استفاده کمتر یا بیشتر از حدمعمول از آن دوباره رنگ را امتحان کنید.
 • رژلب‌های صورتی پررنگ روی پوست‌های متوسط با تون پوستی خنثی بسیار خوب هستند.

نکات کلی برای خرید و استفاده از  لوازم آرایشی

 • لوازم آرایش را حتما از فروشگاه‌های معتبر و داروخانه‌ها تهیه نمایید. متأسفانه در تولید لوازم آرایش نظارت خوبی وجود ندارد و ترکیبات سمی و مضر در بعضی از لوازم آرایش می‌تواند به پوست شما آسیب برساند.
 • هرچه میزان و مدت استفاده شما از لوازم آرایشی کمتر باشد، پوست سالم تر و جوان‌تری خواهید داشت
 • از لوازم آرایشی استفاده نمایید که تولید داخل باشد یا برچسب فارسی معرفی ترکیبات داشته باشد و مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشد.
 • دقت کنید که بسته بندی لوازم آرایشی کاملا پلمپ باشد و اصل باشد.
 • هر چه ماندگاری لوازم آرایش کمتر باشد برای حفظ سلامت پوست شما مناسب تر است. 

  مطالب آموزشی مرتبط

  

آرایش برای روز و شب های بهار


آرایش برای روز و شب های بهار   

آرایش روز و شب بهاری: با استفاده از رنگهای تازه و درخشان به عنوان نقطه پرش ، ما دو ظاهر زیبا ایجاد کردیم - یک نگاه روز آسان ، و دیگری نسخه پیشرفته تر که مناسب برای شب های بهاری است. ادامه مطلب

آرایش برای روز و شب های بهار

  

چگونه و کدام نقطه عطر بزنیم تا بیشتر ماندگاری داشته باشد


چگونه و کدام نقطه عطر بزنیم تا بیشتر ماندگاری داشته باشد   

آیا راه (های) مناسبی برای استفاده از عطر خود می دانید؟ چگونه از آن استفاده کنیم تا بتوانید در تمام طول روز از رایحه آن لذت ببرید؟ معلوم است که بیشتر مردم با گوش دادن به افسانه های منسوخ (و اشتباه) ، آنها از اثر و قدرت آن استفاده نمی کنند. ادامه مطلب

چگونه و کدام نقطه عطر بزنیم تا بیشتر ماندگاری داشته باشد

5 نوع آرایش می توانید انجام دهید تا در روز عروسی خود بدرخشید

5 نکته برای به دست آوردن درخشش طبیعی به پوست شما در هر روز صبح

روال ساده آرایش برای شب در کنار دوستان

چگونه شانس تبدیل شدن به ملکه Maskara را افزایش دهید

چگونه می توان به چهره ای با آرایش اما بدون آرایش کردن دست پیدا کرد

نکاتی درباره نحوه انتخاب آرایش و محصولات آرایشی مناسب

5 محصول آرایشی صورت که باید برای هر مناسبتی داشته باشید

پوست درخشان با محصولات آرایش صورت ایران

 

   محصولات مشابه