مقالات لیدی مد
فروشگاه

ضد عرق چطور کار می‌کند؟ و چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

ضد عرق چطور کار می‌کند؟

ضد عرق به زبان ساده ترکیبی است که با تاثیر گذاشتن بر روی غدد تعریق، عرق کردن را کاهش می‌دهد. نمک آلومینیوم عنوان ماده اصلی در ترکیبات ضد عرق‌های موجود در بازار است. ذرات نمک آلمینیوم در انواع مام زیر بغل، اسپری زیر بغل و استیک و ژل ضد تعریق موجود است. این ذرات روی سطح پوست قرار می‌گیرند، در تعریقی که به صورت مایع از سطح پوست خارج می‌شود حل می‌شود. نمک آن به منافذ پوست می‌رسد و سپس بر روی منافذ پوست و غدد تعریق می‌نشیند و منافذ خروجی این غدد را تا حدی می‌بندد. با این کار میزان خارج شدن عرق از این غدد را کاهش می‌دهد.

ضد عرق چطور کار می‌کند؟ و چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

در خیلی از محصولات ضد عرق الکل وجود دارد، الکل به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده محصولات ضد عرق و دئودورانت یا خوشبو کننده مثل اسپری، باعث حس خنکی و خوشایندی می‌شود که بعد از استفاده آن روی پوست بدن احساس می‌کنید. این حس خنکی و تازگی در واقع به دلیل تبخیر الکل برای خشک شدن زودتر ضد تعریق از روی پوست است چون هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد لباسش با مام و اسپری ضد عرق خیس و لک شود.

نرم کننده جزو ترکیبات اسپری زیر بغل پودری و همچنین مام رول، استیک و کرم ضد تعریق است. خیلی از افراد که پوست حساس یا خشکی دارند، ضد عرق دارای مواد نرم کننده استفاده می‌کنند. لازم نیست نگران سفید شدن لباس‌ها و لک مام روی لباس باشید چرا که وجود نرم کننده در ضد عرق هیچ ربطی به بی‌رنگ بودن و بدون لکه بودن ضد عرق ندارد. انواع ضد عرق مخصوص لباس سیاه و سفید در بازار وجود دارند که دارای نرم کننده هستند و هیچ لکی هم روی لباس شما باقی نمی‌گذارند. خشکی زیر بغل در خانم‌ها زیاد دیده می‌شود و باعث خارش و التهاب می‌شود. مام زیر بغل و کرم ضد تعریق بهترین گزینه برای حل این مشکل است.

علت بوی عرق وجود باکتری‌های میکروسکوپی روی پوست است که از تعریق ما و سلول‌های مرده پوست تغزیه می‌کنند (۸ علت اصلی بوی عرق). اسپری‌های ضد تعریق حاوی آنتی باکتریال این باکتری‌ها را از بین می‌برند و از بوی بد عرق جلو گیری می‌کنند.

۸ علت اصلی بوی عرق:

چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

این حقیقت دارد که عرق بدن بعضی از افراد بوی بدی نمی‌دهد! بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، ممکن است خواهر شما دروغ نگفته باشد که اسپری ضد تعریق شما را برنداشته چون احتیاجی به اسپری ضد عرق یا خوشبو کننده دیگری ندارد. بر اساس تحقیقات شیمیدانان در آمریکا، درصد بسیار بسیار کمی از مردم به دلیل عدم وجود نوعی پروتئین در بدن‌شان، هیچ‌وقت بوی بدی نمی‌گیرند. این موضوع به این معنی است که بقیه ما خیلی خوش شانس نیستیم و همیشه هم بوی خوب نمی‌دهیم. اما خبر خوب این است که ما بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم بر روی بوی بد پا یا بوی بد زیر بغل خودمان کنترل داریم. اما چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

اول از همه باید بدانید که خود عرق بد بو نیست. عرق که به صورت مایع از بدن خارج می‌شود غالبا از آب و نمک تشکیل شده است و کاملا بی رنگ و بی بو است.

بدن ما محل زندگی میلیون‌ها باکتری غیر خطرناک است که بسیاری از آن‌ها روی پوست ما زندگی می‌کنند و از عرق بدن ما تغذیه می‌کنند. این که چرا عرق بوی بد می‌دهد دلیلش وجود همین باکتری‌ها است. ما قصد داریم در اینجا ۹ علت عرق كردن زياد و بهترین راه برای رفع بوی عرق را به شما آموزش می‌دهیم.

۱- استرس‌های روزمره

اگر شما جزو کسانی هستید که در شرایط پر استرس شروع به عرق کردن زیاد می‌کنید، تنها نیستید. تعداد بسیار زیادی از افراد با قرار گرفتن در شرایط پراسترس شروع به عرق کردن می‌کنند. این استرس باعث ترشح هرومون کورتیزول در بدن شما می‌شود. این هورمون بر عملکرد غدد تعریق تاثیر می‌گذارد و در نهایت باعث ترکیب باکتری‌ها با ذرات عرق و ایجاد بوی بد زیر بغل و حتی بوی بد پا می‌شود.

۲- لباس ورزشی جدیدتان

هیچ اجباری وجود ندارد که دیگر با لباس‌های ورزشی پلی‌استر خود ورزش کنید. الیاف طبیعی مثل کتان، پشم و لینن عرق را از پوست شما جذب می‌کنند و اجازه می‌دهند که تبخیر شود و زود خشک می‌شوند. درصورتی که الیاف مصنوعی مثل پلی‌استر ، ریون، نایلون و حتی بعضی از الیاف طبیعی مثل سیلک (ابریشم) با اینکه خیلی زیبا وشیک هستند، قدرت جذب پایینی دارند و مایعات را دفع می‌کنند. با این ویژگی نه‌تنها به جدا کردن عرق از باکتری‌ها کمک نمی‌کنند، بلکه باعث می‌شوند عرق روی پوست باقی بماند. علاوه بر این، دانشمندان متوجه شده‌اند که باکتری‌ها عاشق پلی‌استر هستند!

۳- قرص خوردن

علت عرق کردن زیاد

بسیاری از قرص‌ها علت عرق کردن زیاد یا بوی بد بدن که از تاثیرات جانبی عرق کردن است، هستند. قرص‌های رایجی مثل استامینوفن، قرص‌ لاغری، قرص‌ ضد حساسیت و حتی داروهای خاصی مثل قرص ضد افسردگی و قرص ضدبارداری.

۴- کمبود ویتامین

قطعا خوردن مقدار زیادی سیر باعث می‌شود بدن شما تا روز بعد بوی یک رستوران شمالی وسط باشگاه بدنسازی بدهد؛ اما نخوردن بعضی مواد غذایی نیز می‌تواند باعث بوی بد بدن هنگام ورزش شود. کسانی که کمبود منیزیوم و ویتامین‌های اصلی دارند، (منظورمان کسانی است که سبزیجات و آجیل نمی‌خورند) بوی بدنشان بسیار شدیدتر و غلیظ‌تر از افراد دیگر است.

۵- شیرینی و شکلات

باکتری‌‌‌ها هم مثل شما عاشق شیرینی‌جات هستند. خوردن زیاد شیرینی‌‌جات باعث افزایش رشد باکتری‌ و قارچ‌های میکروسکوپی روی پوست می‌شود. این باکتری‌ها مانند نوعی مخمر قند را به الکل تبدیل می‌کنند که این موضوع باعث بوی بسیار بدی می‌شود که اصلا شیرین نیست!

۶- رژیم پروتئینی شما

گیاه‌خواران همیشه اعتقاد داشتند که فقط غیر گیاه‌خواران هستند که به دلیل نوع رژیم غذایی‌شان دچار بوی بد زیر بغل و بوی بد پا می‌شوند. ممکن است این ادعا صحیح باشد. چرا که به دلیل تفاوت متابولیسم در بدن افراد مختلف، برخی از افراد با خوردن غذاهایی مانند تخم مرغ، ماهی و جگر که میزان زیادی کولین (نوعی ویتامین از گروه ویتامین B) دارد دچار عارضه بوی بد تعریق می‌شوند. این افراد احتمالا بیشتر از دیگران به مام زیر بغل و دئودورانت احتیاج پیدا می‎کنند. پزشکان توصیه می‌‌کنند خوردن غذاهای گوشتی را کاهش دهید چرا که وعده غذا با پروتئیین بالا نیازمند متابولیسم بالایی است و بوی بدن بعد از خوردن غذاهای با پروتئیین بالا بیشتر و تندتر می‌شود.

خرید انواع ضد تعریق

۷- عادت‌ دستشویی رفتن

 

ضد عرق چطور کار می‌کند؟ و چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

خب شاید خیلی عجیب باشد اگر بدانید نگه‌داشتن دستشویی و دیر به دیر رفتن به دستشویی علاوه بر تمام ضررهای دیگر، باعث می‌شود بدنتان بویی بدهد که قطعا دوست ندارید حتی به آن فکر کنید. تحقیقات نشان داده است که یبوست‌های مکرر باعث جذب سموم از دستگاه گوارش و راه پیدا کردن‌ آن‌ها به منافذ پوست می‌شود و نهایتا با بوی بد زیر بغل و قسمت‌های دیگر بدن پایان می‌گیرد. لازم است مشکل گوارش خود را حتما با دکتر درمیان بگذارید.

۸- شام‌ آخر هفته

ضد عرق چطور کار می‌کند؟ و چرا عرق بوی بد می‌دهد؟

شام و ناهار شما شاید علت زیاد عرق کردن سر و صورت یا عرق کردن زیاد پای شما نباشد، اما قطعا می‌تواند بوی آن را بدتر کند. همه کسانی که ورزش می‌کنند می‌دانند که چطور خوردن یک شام پر ادویه و تند، یا خوردن سیر و پیاز باعث بیشتر شدن بوی عرق می‌شود. اما شاید کمتر کسی بداند که خوردت سیب زمینی سرخ کرده و غذاهای پرچرب دیگر هم به همان اندازه باعث بوی بد عرق می‌شوند. تحقیقات ثابت کرده غذاهای سرخ کرده و پخته شده‌ای که چرب هستند، در زمانی که در دستگاه گوارش جهت هضم شدن می‌گذرانند بروی غدد تعریق تاثیر می‌گذرانند و باعث بوی بد می‌شوند.

10 فرمان برای فرار از بوی بد عرق:

اگر می‌خواهید از بوی بد عرق رها شوید به دستورهای زیر عمل كنید:

1. از خوردن ادویه، زردچوبه، فلفل، خردل، سس گوجه فرنگی، پنیر كهنه، تخم مرغ، روغن سرخ شده، كالباس، سوسیس و اغذیه نظیر آن خودداری كنید و همراه غذا از سبزی تازه و میوه استفاده كنید. همچنین استفاده از مواد لبنی مثل شیر و ماست را فراموش نكنید.
2. پیشگیری بهترین روش برای مبارزه با بوی بد عرق است. اگر عرق روی بدن نماند، بو نیز نمی‌گیرد. برای بسیاری از افراد شستشوی مرتب بدن برای رهایی از شر بوی بد كفایت می‌كند؛ البته شستشو با آب خالی كافی نیست چون نمی‌تواند بخوبی عرق را از سطح پوست پاك كند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید از شامپو و صابون‌ها استفاده كنید.
3. بعد از شستشوی بدن با آب و صابون و خشك كردن كامل بدن، بلافاصله از تركیبات ضد‌عرق برای زیر بغل خود استفاده كنید. توجه داشته باشید دئودورانت‌ها مانع تعریق نمی‌شوند بلكه مانع متصاعد‌شدن بوی بدن می‌شوند. در حالی كه ضد تعریق‌ها مواد شیمیایی هستند كه تعریق را كاهش می‌دهند؛ البته ضد تعریق‌ها در اكثر موارد حاوی دئودورانت نیز هستند كه بوی بدن را دفع می‌كند.
4. حتما بدن خود را مرتب خشك كنید زیرا باكتری‌ها به سختی در مناطق خشك بدن زنده می‌مانند.
5. لباس‌های نخی بپوشید. زیرا لباس نخی و كتانی عرق را بهتر به خود جذب می‌كنند. در مقابل لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدنتان كمتر جذب كرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، خود بخود بوی بد نیز استشمام می‌شود.
6. سیگار نكشید. مصرف سیگار علاوه بر بدبو كردن دهان، موجب بدبو شدن عرق نیز می‌شود. در نظر داشته باشید كه هفته‌ها طول می‌كشد تا بوی بد سیگار و اثر آن در عرق بدن بعد از ترك از بین برود.
7. لباس تمیز عامل مهمی ‌برای جلوگیری از بوی عرق است. هر بار به حمام می‌روید لباس‌هایتان را عوض كنید و لباس‌های تمیز بپوشید. گاهی در مناطق گرم و شرجی لازم  است لباس‌ها را روزی چند بار عوض كرد.
8. برخی بیماری‌ها موجب تعریق بدبو می‌شود، در این مواقع چاره‌ای جز درمان بیماری اصلی وجود ندارد.
9. موهای زیر بغل و كشاله‌ران خود را به‌طور مرتب بتراشید. وجود مو در این منطقه موجب مساعد شدن شرایط رشد برای باكتری‌ها می‌شود.
10. در هفته یك‌بار استفاده از صابون آنتی باكتریال، گوگرددار و تركیبات ضد قارچ می‌تواند میزان باكتری‌های مزاحم و بدبو شدن عرق را كم كند.

مطالب آموزشی مرتبط:

خرید انواع ضدتعریق؛ کدام ضدتعریق برای من مناسب‌تر است؟

خرید انواع ضدتعریق؛ کدام ضدتعریق برای من مناسب‌تر است؟

چرا باید با انواع ضدتعریق آشنا شویم؟ پاسخ بسیار قانع‌کننده است؛ چون آگاهی باعث می‌شود خرید بهتری داشته باشیم. افراد مختلف دارای سلیقه‌ها، نیازها و بدن‌های متفاوتی هستند. پس برای خرید ضدتعریق هم باید به نکات مختلف دربا....

خرید انواع ضدتعریق؛ کدام ضدتعریق برای من مناسب‌تر است؟

بهترین مارک اسپری ضد عرق ۲۰۱۹

بهترین مارک اسپری ضد عرق ۲۰۱۹

تقریباً اکثر افراد به دنبال بهترین مارک اسپری ضد عرق برای کاهش تعریق و جلوگیری از اثرات سوء آن خصوصاً در روزهای گرم سال هستیم. افراد مختلف با توجه به سلیقه خود و مکانیسم عمل اسپری آن را خریداری می‌کنند. بهترین اسپری ضد تعر....

بهترین مارک اسپری ضد عرق ۲۰۱۹

معرفی ضد آفتاب ضد تعریق مناسب خانم ها و آقایان

بهترین ضد عرق برای از بین بردن بوی زیر بغل

دئودرانت، اسپری یا ضد عرق، کدامیک بهترند؟

   محصولات مشابه