مقالات لیدی مد
فروشگاه

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است به طوری که عدم رعایت آن مشکلات جدی به وجود می آورد. مسواک زدن باید به صورت اصولی انجام بگیرد و همچنین باید به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه کنید . امروزه علاوه بر مسواک زدن صحیح استفاده از نخ دندان نیز گزینه ای  بسیار مهم است که خرده های مواد غذایی از بین دندان ها بیرون می آورد و مانع پوسیدگی دندان می شود.

البته اگر شما با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان باز هم از بوی بد دهان و یا سایر بیماری های دهان رنج می برید باید به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. زیرا در برخی از مواقع بیماری ها و بوی بد دهان تنها به عدم رعایت بهداشت دهانی مربوط نمی شود . بلکه داشتن برخی بیماری ها به بروز چنین مشکلاتی منجر می شود که دندانپزشک به آسانی می تواند آن را شناسایی کرده و درمان مناسب را پیش بگیرد. حتی گاهی اوقات اگر مسواک زدن به طور صحیح صورت نگیرد نیز ممکن است مشکلات و بیماری هایی را منجر گردد.

مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان

بهداشت دندان امری ضروری است و سعی کنید برای رعایت آن از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. هرگز مواد غذایی سرد و گرم را بلافاصله پشت سر هم مصرف نکنید. در صورت بروز آفت های دهانی یا هرگونه زخم در دهان اگر در کوتاه مدت با استفاده از شوینده ی دهان در منزل موفق به مهار آن نشدید، حتما با دندانپزشک خود در ارتباط باشید . زیرا در برخی مواقع ممکن است عدم رسیدگی در زمان مناسب به تشدید علائم آن منجر شود .

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است که زیبایی دهان و همچنین سلامت شما را تضمین می کند. مسواک و نخ دندان دو عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان می باشد که باید به طور روزانه به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد . با رعایت نکات ساده روزانه و به طور پیوسته می توانید از پوسیده شدن دندان ها و از بین رفتن آن ها جلوگیری کنید این امر در نهایت می تواند از هزینه های سنگین درمان پوسیدگی های دندان جلوگیری کند. با بهداشت دهان و دندان به گونه ای که با داشتن خمیردندان و مسواک و همچنین نخ دندان و استفاده ی آن ها به طور روزانه از هزینه های دندانپزشکی و درمان بیماری های مربوط به دندان در امان باشید

توصیه های مهم در رابطه با بهداشت دهان و دندان

در این بخش به توصیه های مهمی در رابطه با بهداشت دهان و دندان مطرح خواهیم کرد که شما را در داشتن دندان های سالم آماده می سازد.‌

روزانه حداقل باید سه بار دندان ها را بعد از صرف وعده ی غذایی مسواک بزنید بهترین زمان برای مسواک زدن حداکثر ۲۰ دقیقه بعد از صرف وعده ی غذایی است . اگر بستنی و یا خوراکی های حاوی شیرینی مصرف کرده اید حتما بلافاصله مسواک بزنید و یا حداقل با آب یا دهانشویه شستشو دهید. زیرا قند موجود در چنین خوراکی هایی به شدت به دندان آسیب می زند.

برای بهداشت دهان و دندان حتما قبل از خواب مسواک بزنید این امر بسیار مهمی است زیرا در طول شب که دهان بسته است میکروب ها فرصت بیشتری خواهند داشت که دندان را از بین ببرند. توجه کنید از خمیردندان های گوناگونی استفاده کنید زیرا در این حالت میکروب ها مقاومت خود را در برابر خمیردندان جدید از دست می دهند.

مسواک زدن دندان ها و بهداشت دهان و دندان

برای بهداشت دهان و دندان حتی اگر به خمیر دندان دسترسی نداشته باشید از آب و نمک نیز می توانید استفاده کنید. در بسیاری از موارد استفاده از آب و نمک به عنوان خمیر دندان سبب سفید شدن دندان می شود و همچنین میکروب ها را به طور کلی از بین می برد.

نکته مهم دیگر مراجعه سالانه به یک متخصص دندانپزشک خوب است. حتی اگر مشکلی با دندان های خود ندارید مراجعه سالانه به دندانپزشک را فراموش نکنید.

در برخی از ناهنجاری های فک و دندان هر قدر که بیمار به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کند باز به دلیل وجود ناهنجاری فک یا دندان بهداشت دهان و دندان و سلامت آنها در خطر است.

در این مواقع توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. اگر کودک شما دچار یکی از ناهنجاری های فک و دندان است حتما به موقع برای درمان ارتودنسی کودک خود اقدام کنید. در صورت عدم مراجعه به موقع به ارتودنتیست بهداشت دهان و دندان کودک شما به خطر می افتد. این وضعیت در طی دراز مدت آسیب جدی به سلامت فک و دندان و حفره دهان وارد می کند.

توصیه های ایمنی برای داشتن دندان های سالم

با دندان های خود چیزهای سفت مانند فندق و پسته و گردو نشکنید.

در خوردن تخمه زیاده روی نکنید زیرا موجب خراب شدن دندان ها می شود.

از خوردن خوراکی های سخت مانند ته دیگ های سخت و ضخیم که به فک فشار می آورد و به سلامت دندان های تان آسیب می زند ، خودداری کنید.

خوردن خوراکی هایی مانند گوشت نیم پز یا استخوان گوشت که باید طولانی و سخت آنها را بجوید برای دندان مضر هستند.

خوردن خوراکی های گرم و سرد بلافاصله بعد از هم موجب ترک خوردن دندان ها و پوسیدگی آنها می شود .اگر می خواهید خوراکی های سرد یا گرم میل کنید ، صبر کنید دندان به دمای طبیعی برسد سپس سراغ خوراکی بعدی بروید. بین ماده غذایی سرد و گرم معمولا نیم ساعت تا یک ساعت فاصله بیندازید.

برخی از افراد چاق بعد از خوردن هر وعده غذایی در حلق خود انگشت می اندازند و غذاهای خورده شده را بالا می آورند ، این کار به دلیل بالا آمدن اسید فراوانی همراه مواد غذایی موجب پوسیدگی دندان می شود.

ریفلاکس معده به علت برگشت اسید معده به دهان سبب پوسیدگی دندان ها می شود پس بهتر است افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند، برای حفظ سلامت دندان های شان زودتر درمان شوند .

از دندان های شیری خردسالتان مراقبت کنید و تا قبل از افتادن آنها به او خوراکی های سفت ندهید زیرا باعث آسیب دندان می شود.

افراد مبتلا به پوکی استخوان باید از خوردن خوراکی های سفت که به جویدن مداوم و سخت نیاز دارند، اجتناب کنند زیرا سبب شکستن دندانهایشان می شود.

داشتن دندان سالم

چند بار در روز مسواک بزنیم؟

وعده های غذایی تعداد مسواک زدن را تعیین می کند . بعد از صرف غذا از روی دندان و در فضای میان دندان ها باقیمانده غذاها را تمیز کنید.

برخی از افراد دوبار در روز غذا می خورند و بر همین مبنا باید دندان های خود را مسواک بزنند البته بهتر است برای پاک کردن رسوب اسید و بخارات معده روی لثه و زبان صبح ها قبل از خوردن غذا یک مسواک مختصر بزنند.

شستن دهان یا غرغره کردن بعد از صرف غذاها و خوراکی هایی که رنگ یا غلظت زیادی دارند، ضروری است. کسانی که عادت به نوشیدن قهوه، چای، خوردن شکلات و شیرینی دارند، باید برای جلوگیری از رنگ نگرفتن دندانهایشان به طور مرتب آنها را مسواک بزنند.

خمیر دندان هم ممکن است باعث پوسیدگی شود ، اگر کسی به بهداشت دهان و دندان کاملا رسیدگی می کند ولی نتیجه ای نمی گیرد باید به خمیر دندانش شک کند و آن را تعویض کند زیرا بعضی خمیردندان ها حاوی موادی هستند که باعث پوسیدگی می شود.

اگر خمیر دندانتان فاسد شده باشد نه تنها دندانتان را تمیز نمی کند بلکه سبب پوسیدگی دندانها نیز می شود پس حتما خمیر دندان کوچک بگیرید تا زودتر مصرف شود و زودتر بتوانید آن را تعویض کنید.

دندان سالم در لثه سالم

برای داشتن دندانهای سالم باید به مراقبت از لثه ها بپردازید زیرا دندان های سالم روی لثه های سالم رشد می کنند. به داروهایی که جهت رفع مشکلات دندان در طب سنتی وجود دارد ، «سنون» گفته می شود. سنون برای محکم کردن لثه برای افرادی که حین مسواک زدن دچار خونریزی لثه می شوند ، با هدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز می شود.سنون علاوه بر مستحکم کردن لثه می تواند سبب جرمگیری دندانها شود و آنها را سفید و درخشنده کند.

نکاتی برای داشتن دندان سالم

نسخه های طبیعی برای سلامت لثه و دندان

کزمازک، سُعد، گل سرخ و سنبل الطیب را به مقدار مساوی بکوبید و با هم مخلوط نمایید و سپس الک کنید و با انگشت روی دندان ها به حالت مسواک کردن بکشید و نیم ساعت روی دندان های تان این ماده را بگذارید و سپس آبکشی کنید.

گشنیز را بو دهید و با کمی سرکه مخلوط نمایید و این محلول را غرغره کنید و روی لثه هایتان بکشید زیرا موجب استحکام لثه و دندان می شود.

به مقدار مساوی دم الاخوین، کزمازک، انزروت، کندر، تباشیر، گل سرخ، گلنار و پوست انار ترش را پودر و با هم ترکیب کنید تا آردی به دست آید و آن را به شکل مسواک با انگشت روی دندان بکشید.

نصف استکان سماق را بجوشانید و صاف کنید و با گلاب مخلوط نمایید و سپس این محلول را غرغره کنید.

شش مثقال از عاقرقرحا، وج، کزمازک و سُعد را با سه مثقال از پوست انار، مازوی سبز، کندر، گلنار، گل سرخ و چهار مثقال از ریشه سوسن کبود و نشاسته کتیرا و گشنیز خشک بو داده پودر و مخلوط نمایید و حدود دو مثقال از ترکیب کف دریا و سنگ نمک را به مواد اضافه کنید و در آخر این ترکیب را به شکل مسواک با انگشت روی دندان ها یا لثه بکشید.

مطالب آموزشی مرتبط:

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

آثار حاصل از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند از پوسیدگی دندان و کرم خوردگی تا بیماری التهاب لثه، عفونت لثه و افتادن دندان متغیر باشد. خوشبختانه رعایت بهداشت دهان و دندان از قبیل تمیز کردن دندان‌ها به صورت صحی....

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا : ▪ مهمترین كار دندان ها، جویدن است. اگر بتوانیم غذا را به خوبی بجویم، ‌از خوردن غذا بیشتر لذت خواهیم برد. اگر غذا خوب جویده شود، هضم غذا راحت تر انجام می....

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب برای سلامت دهان و دندان

ویژگی های یک مسواک مناسب چیست؟

بهترین مسواک‌ بازار (۱۰ مسواک برتر)

   محصولات مشابه