مقالات لیدی مد
فروشگاه

اگر لنزهای شما یخ زد چکار باید بکنید

همه ما می دانیم که ماههای زمستان با روزهای کوتاه و شرایط شدید هوا می تواند خواب آور باشد اما این برای لنزهای تماسی شما چه معنی دارد؟

با کاهش دما ، بسته هایی که در خارج از منزل تحویل داده می شوند مستعد شرایط سرد محیط اطراف خود هستند. در نتیجه ، شما ممکن است خود را با جعبه های یخ زده رو در رو ببینید.

با این حال ، نباید ترسید. 

هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد همچنین می تواند قابلیت استفاده لنزهای تماسی را تضعیف کند و منجر به ناراحتی یا حتی عفونت در چشم شود. شما حتی ممکن است در اولین وهله بازگشت به خانه تان از سر کار بسیار متعجب شوید که سرما یا گرمای شدید، چه تاثیری بر جعبه لنزهای جامانده جلوی درب خانه گذاشته است.

اگر لنزهای تماسی من یخ زده باشد چه کاری می توانم انجام دهم؟

خبر خوب در مورد لنزهای تماسی منجمد این است که آنها کاملاً قابل نجات هستند. اما چطور؟ جواب بسیار ساده است: بگذارید بسته های لنز تماسی منجمد خود را در دمای اتاق ذوب کنند.

لنزهای تماسی توسط محلول موجود در آن محافظت می شوند. تا زمانی که مهر و موم روی بسته باقی بماند ، لنزهای تماسی استریل خواهند ماند.

چه مدت طول می کشد تا یخ زدگی؟

در طی این فرایند صبر کاملاً ضروری است. اگر آنها را برای یخ زدایی در شب بگذارید ، آنها باید برای صبح روز بعد آماده باشند.

توصیه نمی شود با قرار دادن لنز یخ زده در یک محیط گرم ، روند کار را سرعت بخشید. گرما می تواند خصوصیات شیمیایی موجود در محلول را تغییر دهد و این می تواند بر کیفیت لنز شما تأثیر منفی بگذارد.

تا زمانی که لنزهای تماسی شما در دمای اتاق ذوب شوند ، نباید لنزها آسیب ببینند. تا آن زمان ، شما باید آن را با عینک خود به مدت کمی بیشتر بچسبانید.

لنز من ذوب شده اند. حالا چی؟

پس از یخ زدگی ، لنز های خود را با محلول نمکی تازه قبل از وارد کردن آنها به چشم خود بشویید. اکنون ، همه شما با لنز های جدید خود می خواهید جهان را به وضوح ببینید!

اگرچه این اتفاق بسیار نادر است ، اگر مخاطبین شما پس از یخ زدگی دچار نقص یا ناراحتی شده اند ، لطفاً لنز را دور ریخته و بلافاصله با ما تماس بگیرید.

چه چیز دیگری راجع به گذاشتن لنز در زمستان باید بدانم؟

اگر در مناطق بسیار سرد زندگی می کنید ، ممکن است یک فکر دیگر از ذهن شما گذشته باشد. آیا لنزهای تماسی می توانند در چشمان شما یخ بزنند؟ جواب این است: نه ، مخاطبین وقتی که آنها را پوشیدید مسدود نمی شوند ، زیرا آنها در اثر گرمای قرنیه و اشک شما گرم می شوند.

پوشیدن لنزهای تماسی در شرایط زمستان مطمئناً می تواند احساس خشک بودن آنها را به همراه داشته باشد. چشم و لنزهای شما در معرض تغییرات مختلف دما - از سرمازدگی باد در فضای باز گرفته تا گرمای زیاد در داخل خانه - در طول روز است که می تواند باعث کمبود چشم شما شود. برای اینکه احساس چشمانتان مرطوب نشود ، توصیه می کنیم مقداری قطره چربی چشم را روی دست خود داشته باشید.

با لنز چشمی خشک چه کنید؟ آیا احتمال دارد بتوانید آن را نجات دهید؟

با لنز چشمی خشک چه کنید؟ آیا احتمال دارد بتوانید آن را نجات دهید؟

نز خشک یک مسئله بغرنج و پیچیده به نظر می‌رسد. چه لنزهای چشمی خود را روی کابینت آشپزخانه فراموش کرده یا محلول لنز شما ته کشیده باشد، حالا اگر با چنین موقعیتی روبه‌رو شدید و دیدید که لنزتان خشک شده است، اولین و بهترین کاری که باید انجام دهید چیست؟ آیا به نظرتان هنوز هم می‌توانید از آن استفاده کنید؟ استفاده از لنزی که یک بار خشک شده چه خطراتی می‌تواند برای چشم شما به دنبال داشته باشد؟

در این مطلب، می‌خواهیم به شما بگوییم که برای نجات یک لنز خشک‌چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید.

با لنز چشمی خشک چه کنید؟ آیا احتمال دارد بتوانید آن را نجات دهید؟

نحوه مراقبت صحیح از لنز تماسی چشم

شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده و مراقبت صحیح از لنزهای چشمی خود سلامت و عمر استفاده از آن را طولانی‌تر کنید:

این مراحل را برای هر دو لنز اجرا کنید و در طول شب لنزها را در محلول بخیسانید.

ممکن است برخی از افراد ناآگاه بخواهند از آب معمولی یا حتی بزاق دهان برای تمیز کردن فوری لنزهای چشمی خود استفاده کنند اما ما به شما اکیدا هشدار می‌دهیم که هرگز این کار را انجام ندهید! زیرا آب هم می‌تواند حاوی انگل باشد و بزاق دهان مملو از باکتری است. حتما هر روز فقط با محلول تازه لنزهای چشمی را شست‌وشو دهید. توصیه می‌شود که همیشه به طور مرتب لنزها را تمیز کنید و آنها را در جعبه خود قرار دهید و به دلیل احتمال آلودگی، جعبه لنز را نیز هر سه ماه یک بار عوض کنید.

اگر هر کدام از این مراحل را نادیده بگیرید، این احتمال وجود دارد که باعث تحریک یا عفونت چشم خود شوید. بنابراین، اگر می‌خواهید چشم‌هایتان سلامت و شاد باشند، از سلامت لنزهایتان اطمینان حاصل کنید.

با لنز چشمی خشک چه کنید؟ آیا احتمال دارد بتوانید آن را نجات دهید؟

حالا با لنز چشمی خشک‌شده چه کنید؟

احتمال دارد بتوانید به لنزهای چشمی خشک شده خود جانی دوباره دهید اما قبل از این که ترفندهای خاصی را امتحان کنید، نکاتی وجود دارد که باید مد نظر داشته باشید. اول از همه، لازم است لنز را کاملا بررسی کنید. باید در مورد لنز خشک شده احتیاط بیشتری به خرج دهید زیرا ممکن است پاره شده یا از هم بپاشد. اگر دیدید لنزتان پاره شده، ترک دارد، خراب شده یا خش افتاده آن را دور بیندازید. این لنزها می‌توانند چشم را در معرض  تحریک و عفونت‌های بیشتری قرار دهند.

اگر لنزهای تماسی ظاهر خوبی دارد اما وقتی آن را به چشم می‌زنید احساس ناراحتی می‌کنید، فورا لنزها را از چشم خارج کنید و دور بیندازید. اگر لنز روی میز یا کابینت مانده باشد و فقط کمی خشک شده باشد، می‌توانید آن را در جعبه لنز که حاوی محلول لنز است به مدت ۲۴ ساعت بخیسانید. با این حال، اگر از زمان خشک شدن آن مدت زیادی بگذرد، بیشتر باید به پاره شدن آن شک کرد و احتمال داد که خیلی دوام نخواهد آورد.

بعد از ۲۴ ساعت که لنزها را در محلول خیساندید تا جانی دوباره به آن بدهید، لنز را بررسی کنید و ببینید آیا تمیز است و می‌توانید طبق معمول از آن استفاده کنید یا نه. فقط به این دلیل که لنزها ظاهر معمولی دارد، به این معنی نمی‌تواند باشد که آسیبی به چشمتان وارد نخواهد کرد. اگر با زدن لنز به چشمتان احساس درد یا ناراحتی غیر معمول کردید، آنها را فورا از چشمتان در بیاورید.

خطرات استفاده از لنزهای چشمی خشک شده

اگر یک لنز گمشده را پیدا کردید و دیدید که تمیز است به این معنی نیست که حتما همین طوری است که می‌بینید و مهم نیست لنز را از کجا پیدا کردید. باکتری، کثیفی و آشغال‌های دیگر ممکن است لنز چشمی شما را آلوده کرده باشند و استفاده از آن برای چشم شما خطرناک باشد.

لنزهای تماسی چشمی که به خوبی تمیز نشده یا حتی در برابر باکتری محافظت نشده باشند، ممکن است باعث بروز عفونت‌های چشمی زیاد یا از دست دادن همیشگی بینایی یعنی نابینایی دائم شوند. برخی از انواع مشکلات چشمی ناشی از گذاشتن لنزهای آلوده روی چشم عبارت‌اند از:

وقتی متوجه شدید که لنزهای تماسی چشم خود را روی کف آشپزخانه یا ته کیفتان انداخته‌اید، از ریسک کردن جدا پرهیز کنید و آنها را دور بیندازید. هزینه خرید یک لنز چشمی دیگر در مقایسه با هزینه درمان عفونت ناشی از زدن لنز چشمی آلوده به چشم بسیار ناچیز است.

چند نبایدِ دیگر برای استفاده از لنزهای چشمی تماسی

باکتری در بیشتر محیط‌ها می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. بنابراین، هر روز باید لنزهای چشمی خود را بشویید. جعبه لنز را هفته‌ای یک بار با آب و صابون بشویید و همیشه آن را برای حفظ لنزهایتان تمیز و بی‌خطر نگه دارید. مطمئن شوید که جعبه لنز قبل از استفاده از آن، کاملا خشک است.

چشم برای کار کردن نیاز به اکسیژن دارد. بنابراین، نباید بیش از حد و به طور طولانی‌مدت، لنز روی چشم‌هایتان بگذارید! یک برنامه روتین و سالم برای استفاده از لنزهایتان پیدا کرده و قبل از خوابیدن لنزهایتان را از چشم خارج کنید. خوابیدن با لنز نه تنها خطر خشک شدن چشم را به همراه دارد بلکه ممکن است باعث خش انداختن و آسیب به بافت چشم شود.

وقتی در آب هستید و لنز به چشم دارید، مثلا هنگام شنا کردن یا دوش گرفتن، ممکن است لنز چشمی شما در معرض باکتری‌های مختلفی قرار گیرد. این شرایط می‌تواند باعث ابتلا به بیماری کراتیت آکانتاموبا شده و در نهایت منجر به نقص دائم بینایی یا کوری شود. قبل از وارد شدن به استخر و دوش گرفتن یا رفتن در وان آب داغ، باید لنزهای چشمی خود را خارج کنید. اگر آب با لنز چشمی شما تماس پیدا کند، آنها را به سرعت آلوده یا خراب می‌کند.

از مالش دادن چشم وقتی لنز به چشم دارید، پرهیز کنید. این کار نه تنها می‌تواند چشم شما را به دلیل وجود باکتری عفونی کند بلکه به لنز چشمی شما هم آسیب وارد می‌کند. اگر خط چشم یا کرم پودر به لنز چشمی شما مالیده شد، آن را فورا به همان شیوه‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم بشویید.

از لنزهای یک بار مصرف استفاده کنید

با این که رها کردن لنز بیرون از جعبه ممکن است گاهی اتفاق بیفتد اما اگر متوجه شدید این فراموشکاری شما به دفعات متعدد رخ می‌دهد، بهتر است در مورد نوع لنزی که استفاده می‌کنید، تجدید نظری داشته باشد. لنزهای یک‌بار مصرف خیلی راحت‌تر هستند و نیاز به مراقبت کم‌تری دارند. لازم نیست نگران خشک شدن آنها باشید زیرا بعد از یک بار استفاده باید آن را دور بیاندازید و از یک لنز جدید دیگر استفاده ‌کنید. به همین دلیل، خطر عفونت چشم با استفاده از این نوع لنزها بسیار کم‌تر است. لنزهای روزانه‌ای هم هستند که می‌توانید از آنها به مدت دو هفته یا یک ماه استفاده کنید و همان دید عالی را برای شما داشته باشند. این لنزها حتی در رنگ‌های مختلفی نیز در بازار به فروش می‌رسند.

از لنزهای یک بار مصرف استفاده کنید

آیا می‌توانم از لنز خشک‌ دیگر استفاده نکنم؟

حتما! فقط کافیست این مراحل مراقبتی که در بالا گفتیم را برای مراقبت از لنزهای چشمی خود دنبال کنید. البته، اتفاق اجتناب‌ناپذیر است اما مطمئن شوید یک برنامه روتین و سرسختانه برای مراقبت از لنزهایتان دارید و می‌توانید به بهترین نحو از آنها مراقبت کنید تا از بروز هر گونه مشکل در آینده پیشگیری کنید. یک لنز خشک منجر به ناراحتی شما می‌شود اما اگر این اتفاق افتاد، می‌توان با روش‌هایی که گفتیم آن را احیا کرد. سعی کنید همیشه آنها را تمیز و محافظت‌شده نگه دارید. این اولین دفاع شما در برابر باکتری و دیگر مواد آلاینده است.

حتما از محلول‌هایی برای لنزهایتان استفاده کنید که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و خوب بسته‌بندی شده باشند. اگر از لنزهای روزانه استفاده نمی‌کنید، لنزهای چشمی خود را به طور مرتب عوض کنید و به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید. در نهایت این که کلمات «خشک»، «لنز» و «چشم» سه واژه‌ای هستند که هرگز نباید کنار هم آورده شوند.

از یخ زدگی نترسید

همانطور که گفته شد، امکان ندارد لنزهای تماسی در چشمان شما ذوب شوند. همچنین آن ها نیر در چشمان شما یخ نخواهند بست. چرا؟ به دلیل اینکه لنزهای تماسی توسط قرینه و اشک در چشمان شما گرن نگه داشته می شوند.

با این وجود بازهم در نظر داشته باشید که شما در هوای سرد می بایست برای جلوگیری از خشک شدن چشمانتان توسط بادهای شدید و همچنین مخافظت از آن ها در برابر اشعه یو وی از عینک آفتابی و یا محافظ استفاده کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

برای حفظ این درخشش سالم صورت ، در اینجا حقایق مفیدی در مورد ماندگاری محصولات آرایشی شما آورده شده است.....

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

آیا می خواهید یک لنز جدید از رنگ را به چشمان خود اضافه کنید؟ امتحان کردن لنزهای تماسی رنگی کمی شبیه به داشتن مدل موی جدید است! این کاملا می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. با این حال ، برخلاف مو ، هر زمان که بخواهید می توانید لن....

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

روش انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

كاپ قاعدگي چيست؟

راهنمای خرید لوازم بهداشت فردی

راهنمای خرید تجهیزات بهداشتی جهیزیه

   محصولات مشابه