مقالات لیدی مد
فروشگاه

تمام آنچه لازم است هنگام انتخاب عینک آفتابی بدانید

در هنگام انتخاب عینک آفتابی باید به نکات مختلفی توجه شود. عینک آفتابی تنها یک وسیله تزئینی در تابستان نیست. این وسیله از چشم‌ها در برابر نورها و اشعه‌های مضر محافظت می‌کند. علاوه بر این، عینک آفتابی خستگی چشم‌ها را کاهش می‌دهد و به طور کلی سبب ایجاد تصویری هماهنگ می‌شود.

در هنگام انتخاب کردن عینک آفتابی، شکل صورت و نوع شیشه عینک باید در نظر گرفته شود. به همین جهت برای انتخاب عینک مناسب، شما باید با نوع فرم صورت خود آشنا باشید و از طرفی ویژگی‌های یک عینک آفتابی مناسب را بدانید.

بنابراین در مقاله پیش رو از وبلاگ لوناتو قصد داریم در مورد چگونگی انتخاب عینک آفتابی، نکات و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. در نهایت با توجه به نکاتی مطرح خواهد شد، عینک آفتابی موردنیاز خود را انتخاب خواهید کرد.

نحوه انتخاب عینک آفتابی متناسب با انواع صورت‌ها

راهنمای انتخاب عینک آفتابی بر اساس فرم صورت

چنانچه با نوع فرم صورت خود آشنا نیستید، با ما همراه باشید تا نحوه تعیین آن را به طور کامل توضیح دهیم. برای انتخاب عینک آفتابی متناسب با شکل صورت شما بهتر است که یک وسیله قابل شستشو تهیه کنید. این وسیله ممکن است که یک مداد، رژ لب، یک تکه صابون یا هر نوع وسیله دیگری باشد.

در مقابل آینه بایستید، به گونه‌ای که سرشانه‌ها در امتداد یکدیگر قرار داشته باشند. با یک دست، طرح دقیق صورت را در آیینه رسم کنید. سعی کنید که سر خود را ثابت نگه دارید. برای رسم شکلی دقیق‌تر از چانه خود شروع کنید و سپس به قسمت‌های بالاتر رفته و شکل صورت را از جایی که موها رشد کرده‌اند، رسم کنید.

در نهایت یک قدم به عقب بردارید و به شکل صورت خود نگاه کنید. انواع مختلفی از فرم‌های صورت وجود دارد. برخی از انواع فرم‌های صورت، عبارتند از صورت دایره‌ای، بیضی، مربعی، مستطیلی، قلبی و مثلثی که در ادامه نوع فریم عینک آفتابی متناسب با هر یک از انواع شکل‌های صورت را بیان خواهیم کرد.

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت دایره‌ای

افرادی با صورت دایره‌ای معمولا صورتی با پهنای بزرگ دارند. این افراد دارای چانه‌ای کوچک و گرد هستند که زاویه‌ای تیز را روی صورت ایجاد نمی‌کند. همچنین خط رویش مو در این افراد دایره‌ای شکل است. به منظور انتخاب کردن عینک آفتابی متناسب با صورت دایره‌ای، این افراد باید به دنبال طرحی باشند که صورت آنها کشیده‌تر نشان دهد.

انتخاب عینک آفتابی با فریم‌های تیره‌تر برای افرادی با صورت دایره‌ای، بسیار مناسب‌تر خواهد بود. این افراد باید عینکی را انتخاب کنند که صورت آنها را باریک‌تر نشان دهد و کانتور صورت آنها را به شکل بیضی نزدیک‌تر کند.

این افراد باید عینک آفتابی را انتخاب کنند که پهنای آن بیشتر از ارتفاع عینک باشد. در ادامه برخی از عینک‌های متناسب با صورت گرد را معرفی خواهیم کرد:

انتخاب عینک‌هایی به فرم‌هایی که در بالا مطرح شد، به افرادی با صورت دایره‌ای کمک می‌کند که ظاهری متعادل‌تر برای صورت خود ایجاد کنند. اما در واقع برخی از فریم‌های عینک، برای افرادی با صورت دایره‌ای شکل، مناسب نیستند. به همین جهت انتخاب فریم‌هایی با طرح‌های زیر برای افرادی با صورت دایره‌ای توصیه نمی‌شود:

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت‌های بیضی شکل

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت‌های بیضی شکل

در افرادی با صورت بیضی شکل، طول صورت از پهنای آن بیشتر است. در این افراد چانه به شکل دایره‌ای است. گونه‌ها نیز در این افراد به صورتی است که از پهنای صورت تجاوز نمی‌کند. در نهایت، پیشانی افرادی  با صورت بیضی شکل، معمولا از عرض چانه انها پهن‌تر است.

برای افرادی با صورت بیضی شکل، هدف اصلی حفظ تعادل صورت است. به همین جهت این افراد باید از انتخاب عینک آفتابی بسیار بزرگ، پرهیز کنند. ترجیحا این افراد باید فریم عینکی به اندازه صورت خود انتخاب کنند. البته چنانچه فریم عینک آفتابی کمی از پهنای صورت تجاوز کند، مشکلی در ظاهر افراد ایجاد نخواهد کرد.

در نهایت نیز افرادی با صورت بیضی شکل، بهتر است که عینک‌هایی را انتخاب کنند که خط بالایی عینک آنها از خط ابرو‌ها آغاز شود. این امر به ایجاد ظاهری مناسب‌تر برای این افراد کمک خواهد کرد. در ادامه برخی از فریم‌های مناسب برای افراد با صورتی بیضی شکل را بیان خواهیم کرد:

البته برخی از انواع فریم‌های عینک آفتابی برای افراد دارای صورت بیضی شکل مناسب نیست. این گونه فریم‌ها عبارتند از:

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت‌های مربعی

در افرادی با صورتی به شکل مربعی، معمولا طول و پهنای صورت با یکدیگر برابر است. در این افراد چانه معمولا دارای زاویه است. از طرفی در این افراد چانه، گونه و پیشانی عموما از پهنای یکسانی برخوردار هستند. خط رویش مو در افراد دارای صورت مربعی، معمولا خطی صاف است.

عینک‌های آفتابی به شکل مربعی با مستطیلی، تعادل چهره افراد دارای صورت مربعی را بر هم میزند. بنابراین این افراد برای حفظ تعادل در صورت خود باید قاب‌هایی گرد را انتخاب کنند. این امر تعادل بصری لازم در صورت این افراد را ایجاد خواهد کرد.

بنابراین فریم‌های عینک مناسب برای افرادی با صورت مربعی عبارت است از:

همچنین برخی از قاب‌های عینک، برای افراد دارای صورت مربعی مناسب نیست که این نوع فریم‌های عینک عبارتند از:

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت مستطیلی

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت‌ مربع

در افرادی با صورت مستطیلی، عموما طول صورت از پهنای آن بیشتر است. در این افراد، پهنای گونه‌ها، چانه و پیشانی تقریبا با یکدیگر برابر است. چانه در افرادی با صورت مستطیلی، معمولا دارای زاویه است و خط رویش موها نیز، خطی صاف است.

انتخاب عینک آفتابی باید به گونه‌ای باشد که صورت این افراد، پهن‌تر به نظر برسد. به طور کلی توصیه می‌شود که این افراد به دنبال عینک‌هایی بزرگ و حجیم باشند. همچنین بهتر است که این افراد از شیشه‌های عینکی شفاف با فریم‌های ظریف‌تر استفاده کنند.

هماهنگی فریم عینک با تُن پوست افراد دارای صورت مستطیلی، از اهمیت بالایی برخوردار است. عینک‌های آفتابی مناسب برای این افراد شامل فریم‌های زیر است:

از طرفی برخی از انواع فریم‌های عینک، برای افرادی با صورت مستطیلی شکل مناسب نیست. این نوع قاب‌های عبارتند از:

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت‌های قلبی

در افرادی دارای صورت به شکل قلبی، ارتفاع صورت معمولا از پهنای آن بیشتر است. چانه در این افراد بیشترین زاویه صورت را به خود اختصاص داده است، در حالی که پیشانی پهن ترین قسمت صورت است. در نهایت نیز چانه به شکلی است که در قسمت پایینی صورت، شکل مثلثی را ایجاد کرده است.

برای افرادی با صورت قلبی شکل، هدف باید ایجاد نوعی تعادل در قسمت بالا و پایین صورت باشد. همانطور که مطرح شد، این افراد پیشانی پهن‌تری نسبت به چانه خود دارند. بنابراین چانه ریز در این افراد باید به نوعی تعادل دست یابد.

عینک آفتابی حجیم به این افراد کمک نخواهد کرد، چرا که چنین عینک‌هایی حجم بیشتری به قسمت بالایی صورت می‌دهند. به طور کلی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام انتخاب عینک آفتابی، فریمی را انتخاب کنید که عرض آن به اندازه صورت شما باشد.

برای افرادی با صورت قلبی شکل، عینک آفتابی دارای طرح اشک، مانند عینک‌های خلبانی ایده آل خواهد بود. در ادامه برخی از انواع فریم‌های مناسب برای این افراد را مطرح خواهیم کرد:

در ادامه نیز برخی از انواع فرم‌های نامناسب برای افرادی با صورت قلیی را مطرح خواهیم کرد:

انتخاب عینک آفتابی متناسب با صورت مثلثی شکل

در افرادی با صورت مثلثی، ارتفاع صورت بیشتر از پهنای آن است. این افراد معمولا چانه‌ای پهن و مربعی شکل دارند. گونه و پیشانی افرادی با صورت مثلثی شکل، باریک و ظریف است. هدف اصلی این افراد هنگام انتخاب عینکی مناسب، باید برجسته کردن قسمت بالایی صورت باشد.

بنابراین این افراد باید عینک آفتابی با فریم‌های بزرگ را انتخاب کنند. از طرفی عینک آفتابی انتخاب شده نباید در قسمت پایین دارای طرح‌های مربعی یا زاویه دار باشد. برخی از عینک‌های آفتابی مناسب برای افرادی با صورت مثلثی عبارت است از:

برخی از عینک‌های آفتابی نامناسب برای افرادی با صورت مثلثی عبارت است از:

در هنگام انتخاب عینک آفتابی مناسب، به چه نکاتی باید توجه شود؟

انتخاب عینک آفتابی

یک عینک آفتابی مناسب باید از خصوصیات مختلفی برخوردار باشد. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام انتخاب عینکی مناسب باید بدان توجه داشت را بیان می‌کنیم.

در ادامه هر یک از موضوعات مطرح‌شده را به اختصار توضیح خواهیم داد.

حفاظت در برابر اشعه ماورای بنفش

یک عینک آفتابی مناسب، عینکی است که چشم‌ها را در برابر انواع مختلف اشعه فرابنفش حفظ کند. افزایش وضوح نور در مکان هایی که نور زیادی در آنجا متمرکز است، از دیگر نکاتی است که برای انتخاب عینک آفتابی باید بدان توجه داشت.

به طور کلی اشعه ماورای بنفش از دو نور UVA و UVB تشکیل‌شده است. بیش از ۹۵% از نوری که به زمین می‌رسد، از UVA تشکیل‌شده است. این نور در ایجاد انواع سرطان‌های پوستی نقش دارد و صدمات جبران‌ناپذیری به چشم‌ها وارد می‌کند که سبب بیماری‌های چشمی مانند آب‌مروارید می‌شود.

اشعه UVB نیز علت اصلی آفتاب‌سوختگی و انواع سرطان‌ها در انسان است. این پرتوهای نوری، برای چشم‌ها بسیار مضر هستند. شدت این نور در طول سال متفاوت است و ماه‌های فصل تابستان بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر بسیار قوی تر است.

اگرچه پرتوهای UVB در تابستان شدیدتر هستند ولی این قابلیت را دارند که در دیگر فصل‌های سال، به پوست و چشم‌ها آسیب برسانند. همچنین این نورها در زمستان و در مکان های برفی، تقویت می شوند.

اندازه فریم

اولین نکته‌ای که در هنگام انتخاب عینک آفتابی باید بدان توجه داشت، اندازه صورت است. در واقع تناسب اندازه عینک با اندازه صورت از اهمیت بالایی برخوردار است و سبب می‌شود که فرد در نهایت عینکی دارای استانداردهای لازم را انتخاب کند.

برای انتخاب عینکی با اندازه فریم مناسب باید به سه ویژگی اصلی توجه کرد:

اندازه سطح افقی یک عینک آفتابی، از لبه بیرونی تا لبه داخلی اندازه گیر‌ی می‌شود. عرض این قسمت معمولا ۴۰ تا ۶۲ میلی‌متر است.

دسته‌های عینک معمولا بین شیشه‌ها قرار گرفته است. عرض دسته‌های عینک معمول ۱۴ تا ۲۴ میلی‌متر است.

اندازه این قسمت از عینک معمولا به اندازه فاصله بین گوش هاست و اندازه‌ای حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر دارد.

جنس فریم

انتخاب یک فریم مناسب با استانداردهای موجود، نقش مهمی در ایمنی، راحتی و عملکرد عینک آفتابی برای افراد دارد. مواد مختلف تشکیل‌دهنده فریم عینک‌ها قیمت و وزن آنها را تعیین می‌کند و هر یک از مواد تشکیل‌دهنده مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

جنس شیشه عینک آفتابی

مواد تشکیل دهنده لنز عینک آفتابی

رنگ شیشه‌های عینک آفتابی

نتیجه گیر‌ی

در هنگام انتخاب عینک آفتابی توجه به نکاتی که مطرح شدند کمک می‌کند که عینک آفتابی انتخاب شده از استانداردهای لازم برخوردار باشد. فرم صورت، جنس فریم عینک، نوع شیشه عینک آفتابی و رنگ آن از جمله فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب عینک مناسب است.

توجه نکاتی که مطرح شدند، سبب انتخاب عینکی ایده‌ال و زیبا با قابلیت حفاظت کنندگی بالا خواهد شد. 

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب عینک بر اساس شکل چهره اشخاص

راهنمای انتخاب عینک بر اساس شکل چهره اشخاص

آیا به دنبال یک جفت عینک مناسب برای شکل چهره خود هستید؟ چه چهره ای گرد ، بیضی شکل یا مربعی داشته باشید ، یک جفت در آنجا وجود دارد که دقیقاً برای شما ساخته شده است! در اینجا راهنمایی برای کمک به شما در یافتن قاب مناسب با توجه ....

راهنمای انتخاب عینک بر اساس شکل چهره اشخاص

نحوه پیدا کردن عینک های مناسب برای شما ، صورت و نسخه شما.

نحوه پیدا کردن عینک های مناسب برای شما ، صورت و نسخه شما.

اگر می خواهید عینک مناسبی برای چهره خودتان انتخاب کنید که بتواند شما را به زیبایی که دوست دارید برساند این مقاله را تا آخر بخوانید تا با همه مراحل انتخاب اینک آشنا شوید....

نحوه پیدا کردن عینک های مناسب برای شما ، صورت و نسخه شما.

چگونه می توان اندازه عینک های خود را پیدا کنیم

راهنمای انتخاب عینک آفتابی : چگونه فرم مناسب صورت خود را پیدا کنیم؟

راهنمای کامل انتخاب عینک آفتابی – معرفی تمام معیارهای انتخاب صحیح

انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت با ساده ترین راه

چطور بهترین عینک مناسب چهره‌تان را انتخاب کنید؟‌

جدیدترین مدل عینک آفتابی زنانه و تناسب فریم با فرم صورت

نحوه خرید بهترین نوع عینک آفتابی + نکاتی برای انتخاب عینک مناسب با فرم صورت

   محصولات مشابه