مقالات لیدی مد
فروشگاه

چگونه عطر مناسب خودمان را انتخاب کنیم ؟

انتخاب عطر یکی از پیچیده ترین خریدهای ممکن است. دیدن تعداد زیادی عطر یکجا و بوییدن انواع آن هنگام خرید، واقعا فرد را گمراه می کند. شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید.

گاهی اوقات پیش می آید که بعد از خرید عطر متوجه می شوید این، آن چیزی که می خواستید نیست یا ممکن است از پخش بوی بالایی برخوردار نباشد و ماندگاری آن کم باشد اما فراموش نکنید هرکاری فوت و فن خاص خودش را دارد. هنگام انتخاب عطر باید توجه داشته باشید که مارک عطر دلیل بر خوشبو بودنش نیست.

اندکی صبر کنید

همشه هنگام خرید عطر، ابتدا آن را تست کنید اما عجله نکنید مدتی صبر کنید چون خاصیت عطرها این است که بعد از چند دقیقه بوی آن ها متفاوت خواهدشد؛ تست بوی اولیه و بوی نهایی.

بوی اولیه، بویی است که عطر در همان لحظه دارد و بوی نهایی که اصل کاری همین است، بویی است که بعد از چند دقیقه معلوم می شود. عطر را حتما روی پوست خود تست کنید.

زمانی که بوی عطر با بوی طبیعی بدن شما آمیخته شود، ایجاد بوی متفاوتی خواهدکرد و با این کار، انتخاب بهتری خواهید داشت. حواستان باشد که بیش از دو یا سه نوع عطر را هنگام خرید تست نکنید، چون بوها مخلوط شده و نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید.

نگهداری از عطر

برای آنکه عطر سالم بماند، آن را در دمای خیلی پایین نگه ندارید. عطر باید جایی دور از نور خورشید و در مکانی تاریک نگه داشته شود. البته رایحه عطر به مرور زمان تغییر می کند و کمتر می شود.

عطر و فصل

سعی کنید عطر خود را متناسب با فصل انتخاب کنید. در فصول سرد از رایحه های ملایم استفاده کنید زیرا در این زمان عطرها ثبات بیشتر دارند و در فصل تابستان و گرم، رایحه های تند را انتخاب کنید.

چگونه عطر مناسب خودمان را انتخاب کنیم ؟

چگونه عطر مناسب خودمان را انتخاب کنیم ؟

ماندگاری عطر

برای ماندگاری رایحه عطر، آن را چندین بار استفاده کنید. سپس مدت زیادی از بوی آن لذت خواهیدبرد.

برای پخش مناسب بوی عطر، همیشه آن را در جاهایی از بدن که نبض دارد بزنید؛ نقاطی که جریان خون قوی و پوست گرم تر از دیگر نقاط بدن است مانند: مچ دست، پشت گوش، قفسه سینه، گردن، پشت زانوها و داخل آرنج ها. ضمن این که به میزان روغن موجود در عطر هم توجه داشته باشید، عطری که دارای روغن بیشتری است، گران تر و ماندگارتر است.

قوی ترین عطرها دارای حداقل ۲۲ درصد روغن است و باید از این نوع عطرها به میزان کم استفاده شود، چون بسیار قوی است.

بهتر است عطر را در هوای رو به روی خود اسپری کرده و از آن عبور کنید. با این کار عطر به طور یکنواخت روی بدن شما می نشیند.

به عطر خود اعتماد داشته باشید. شیشه عطر یا ادکلن را روی خود خالی نکنید. تنها یک یا دو پاف از عطر کافی است. مقدار کمی از آن مصرف کنید اما به یاد داشته باشید که پس از استعمال قرارگرفتن در معرف آفتاب، منجر به کاهش رایحه می شود.

پوست سالم و افزایش بوی عطر

یکی از رموز استفاده موفق از محصولات آرایشی و زیبایی، پوست سالم است. قبل از استفاده از عطر باید پوست را تمیز بشویید. اگر بوی بدن شما به شکلی است که اثر عطر را از بین می برد قبل از به کار بردن عطر از محصولات بهداشتی مناسب استفاده کند.

بوبرهایی با رایحه ملایم بوی عطر شما را نمی پوشاند، بلکه آن را افزایش می دهد. بوبرها هر نوع بوی عرق را از بین می برد و باعث می شود که رایحه عطر به خوبی بدن شما را خوشبو کند.

دقت کنید که عطر را در جایی که ماده بوبر یا ضدعرق استفاده کرده اید، به کار نبرید.

قبل از استفاده از عطر مطمئن شوید که خراش و زخم روبازی بر روی پوست خود ندارید، زیرا ترکیب عطر با مایعات بدن باعث ایجاد بوی نامطبوع شود.

ایجاد رطوبت برای ماندگاری عطر

عطرها در محیط مرطوب ماندگاری بیشتری دارند. قبل از استفاده از عطر، ابتدا حالت پوست خود را ارزیابی کنید؛ آیا پوسته پوسته و خشک است یا مرطوب و سلامت است. از یک مرطوب کننده برای پوست خشک تان استفاده کنید تا به ایجاد رطوبت و نرمی پوست شما کمک کند.

توجه داشته باشد که کرمی انتخاب کنید که مشابه بوی عطر شما باشد. البته اجازه بدهید تا کرم نرم کننده به خوبی توسط پوست تان جذب شود. عطر را بر روی بدن خود بپاشید و اطمینان حاصل کنید که در قسمت های اصلی قرار گرفته است تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

اگر پوست تان خشک است و پس از زدن کرم مرطوب کننده، خشک باقی می ماند؛ باید عطر را در طول روز و شب در نقاط مختلف بدن تکرار کنید؛ زیرا پوست خشک عطر را می مکد و رایح آن را زودتر از بین می برد. طبیعتا بوهای تند بیشتر از بوهای ملایم ماندگاری دارد. پس در انتخاب عطر خود دقت کنید.

– شناخت عطر ها بر اساس ماندگاری آنها :

ماندگاری عطر و یا ادکلن از شاخصه های کیفیت آن است. با توجه به میزان ماندگاری عطر، اسامی مختلفی بر روی آن گذاشته می شود. به طور معمول، گران ترین عطرها به نسبت، از ماندگاری بالاتری نیز برخوردارند و در عین حال عطرهای ارزان تر ماندگاری کمتری دارند و شما با توجه به نام نوشته شده بر روی شیشه عطر قادر خواهید بود تا به نوع و غلظت آن پی ببرید.

اجازه دهید به اتفاق شما کاربران نگاهی اجمالی به انواع عطر و ادکلن و همچنین نام ان ها داشته باشیم تا به تفاوت هر یک بیشتر آشنا شوید.

ادوکلن:

ادوکلن دارای کمترین غلظت عطر است و ماندگاری آن حدودا دو ساعت می باشد و ترکیب آن تقر یبا ۳ تا ۵ درصد روغن محلول در مخلوط آب و الکل است.

ادوتویلت:

ادوتویلت نیز اندکی بیشتر از ادوکلن غلظت دارد و ماندگاری آن سه تا چهار ساعت است و حدودا ۴ تا ۸ درصد آن روغن است.

ادو پرفیوم:

ادوپرفیوم نیز نسبت به ادوتویلت غلظت روغن بیشتری دارد و ماندگاری آن حدودا شش ساعت است و ترکیب آن ۱۵ تا ۱۸ درصد روغن مخلوط شده با الکل است.

پرفیوم:

ادوپرفیومی که بالاترین میزان غلظت را دارد، به سادگی پرفیوم نامیده می شود و قدرت ماندگاری آن بسیار بالا است و تمام روز میماند و حدودا ۱۵ تا ۳۰ درصد روغن ترکیب شده با الکل است.

– شناخت رایحه عطرهای مختلف :

عطرهای گرم وشیرین

بوی این دسته از عطرها همچون رایحه گل های تازه چیده شده هستند. رایحه های رایج در این دسته از گل هایی همچون رز، اسطوخدوس، میخک و شکوفه پرتقال گرفته میشود. این سبک از رایحه به دلیل شیرین بودن و زنانه بودن، در بین خانم ها بسیار محبوب است.

عطرهایی با رایحه شبیه به مرکبات و میوه ها

این دسته از عطرها بویی مشابه با بوی میوه و علی الخصوص مرکبات میدهند. نت های رایج در ساخت این عطرها معمولا از میوه هایی همچونن نارنگی، گریپ فروت و لیمو ترش گرفته می شود اما گاهی هم برای این کار از برخی میوه ها شامل زردآلو، سیب و هلو نیز استفاده می شود. به طور کلی این رایحه ها شاداب و با طراوت هستند. و به صورت معمول ترکیبی هستند که شما به راحتی نمی توانید این بوی مرکبات را در ان ها تشخیص دهید.

عطرهای مشرقی و تند و تلخ

این دسته از عطرها بویی پیچیده و مشک مانند دارند و بسیاری از آنها حاوی نت هایی با بوی ادویه جاتی از جمله بادیان خَتایی یا همان انیسون ستاره‌ای و دارچین و وانیل هستند.

عطرهایی مدیترانه ای با بوی چوب

این عطرها بوی خاک و چوب می دهند و بسیاری از آن ها بوی ترنج، زردآلو و نعنای هندی (پچولی) نیز میدهند.

مهارت های خرید عطر :

۱ – زمانی که برای خرید عطر می روید، به خودتان عطر نزنید

هنگام که قصد خرید عطر دارید به هیچ وجه به بدنتان هیچ عطری نزنید و از هیچ محصول پوستی ای مانند لوسیون بدن، اسپری بدن و یا حتی دئودورانت استفاده نکنید، زیرا بوی این محصولات با بوی عطری که شما آن را تست میکنید تداخل پیدا کرده و شما را گیج می کند. بینی و مغز شما با حضور چند بو کار بسیار سختی پیش رو دارند.

۲ – با کمک افراد دیگر به خرید بروید

برای این که تصمیم بگیرید چه عطری را انتخاب کنید، با یکی از دوستانتان به خرید بروید. علی الخصوص در شرایطی که قرار باشد عطری که میخرید را هدیه دهید، بردن کسی که با شخص گیرنده عطر آشنایی دارد، کمک بسیار مفیدی برای شما خواهد بود. اگر هم قصد خرید برای خودتان را دارید نیز دقت کنید که بردن دوستتان برایتان مفید خواهد بود و یا تصمیم گیریتان را سخت تر خواهد کرد.

۳ – هر سری فقط ۶ عطر را تست کند و نه بیشتر

فقط شش عطر را تست بگیرید و بو کنید و همه عطرهای اطرافتان را بو نکنید. خودتان را محدود کنید که زمانی که برای خرید عطر به فروشگاه میروید حداکثر فقط شش عطر را بو کنید. این روش به شما این امکان را میدهد تا بتوانید جزییتات بوی هر عطر را به خوبی ارزیابی کنید و بینیتان از بو اشباع نشود. از آنجایی که با روش های قبلی ذکر شده، انتخابهایتان را محدود کرده اید دیگر احساس بویاییتان را نیز برای بوییدن عطرهایی که مناسبتان نیست هدر نخواهید داد.

۴ – اول درب عطر را باز کنید و ببویید

وقتی میخواهید عطری را تست کنید، ابتدا آن را از شیشه اش ببویید. با این کار متوجه خواهید شد که آیا اصلا آن عطر را دوست دارید یا خیر و اگر از بوی آن خوشتان نیاید، قطعا خوشحال خواهید شد که آن را روی خود اسپری نکرده اید. سعی کنید خیلی عمیق بو نکشید، زیرا این کار حس بویاییتان را زودتر اشباع میکند.

۵ – عطر را بر رو کاغذ تست، اسپری کنید

اگر عطری را از روی شیشه بو کردید و بوی آن را دوست داشتید، سپس یک کاغذ تست برداشته و مقدار کمی از آن عطر را روی آن اسپری کنید. ۱۰ ثانیه صبر کنید تا اجازه دهید ذرات عطر روی کاغذ بنشیند، سپس آن را ببویید. اگر بوی عطر را همچنان دوست داشتید، اسم عطر را روی کاغذ تست بنویسید و آن را داخل جیب یا کیف پولتان قرار دهید. با این روش می تواند بعدا آن کاغذ را بو کنید و ماندگاری عطر را بسنجید و در عین حال اسم آن را هم بدانید.

۶ – عطر مورد علاقه تان را بر روی پوستتان اسپری کنید

اگر واقعا عطری را دوست دارید و احساس میکنید تنها انتخاب شما است، مقداری از آن را روی مچ یا گودی پشت آرنج دستتان اسپری کنید. سپس ۱۰ ثانیه بایستید تا بول الکی عطر بپرد و سپس به آرامی آن را بو بکشید. زمانی که عطر با پوست شما تماس برقرار میکند، بوی آن اندکی عوض میشود، بنابراین بسیار مهم است که انتخاب های نهاییتان را علاوه بر این که بر روی کاغذ تست، امتحان کرده اید بر روی پوست خود نیز امتحان کنید. بر روی هر دست بیش از یک عطر را امتحان نکنید، زیرا با این کار بوی عطرها با یک دیگر ترکیب خواهند شد و دیگر قادر به تشخیص درست نخواهید بود.

۷ – بینیتان و حس بویایی خود را تازه کنید. (از بو خالی کنید)

بین بوی کردن عطرهای مختلف چیزی خنثی، مانند پوست یا پیراهن خود یا قهوه را بو کنید تا شامه تان را از بوی عطرها خالی کنید. بوییدن یک جسم خنثی، باعث می شود تا حس بویاییتان تازه شود و بوی آخرین عطری که آن را تست کرده اید بیشتر در شامه تان نخواهد ماند و با بوی عطر بعدی ای که قرار است امتحان کنید تداخل پیدا نخواهد کرد.

۸ – از فروشنده تستر عطر بخواهید

اگر عطری را تست کرده اید که به آن علاقه داشتید، علاوه بر این که کاغذ تست آن عطر را باید نگه دارید از فروشنده بخواهید که در صورت داشتن تستر از آن عطر یک نمونه به شما بدهد و به او بگویید که قصد خرید آن عطر را دارید، اما میخواهید تا ۲-۳ روز صبر کنید، اکثر فروشگاه های معتبر فروش عطر، از عطرهای خود تسترهای کوچکی دارند که در صورتی که احساس کنند شما واقعا به آن عطر علاقه مند شده اید، با خوشحالی تستر آن عطر را در اختیارتان قرار میدهند.

۹ – عطرها را در کنار هم مقایسه کنید

بعد از بازدید از تمام فروشگاه های عطری که مد نظرتان بوده اند و در نظر گرفتن چندین عطر، تمام کاغذهای تست و یا تستر هایی که گرفته اید را برداشته و با استفاده از همان روشی که برای بوییدن عطر در فروشگاه به شما آموخته شد، آن ها را ببوید و گزینه های خود را محدود کنید تا بتوانید انتخاب نهاییتان را پیدا کنید.

۱۰ – یک پکیج تست بخرید

اگر این طوربه نظرتان میرسد که نمیتوانید یک بو را انتخاب کیند، میتوانید تا از برخی فروشگاه های بزرگ یک پکیج تست بخرید. پکیج تست شامل شیشه های کوچک یا مسافرتی از چندین عطر هستند و شما می توانید هر عطر را در طول چند هفته آزمایش کنید و در نهایت یک شیشه بزرگ از عطری که بیشتر از همه دوست داشته اید را انتخاب کرده و بخرید.. حتی بسیاری از پکیج های تست دارای شییشه های بزرگتری نیز هستند.

نکات کاربردی :

• برخی افراد عطری مخصوص خود انتخاب و استعمال می کنند. بدین ترتیب هر زمان، کسی بوی آن عطر را استشمام کند، یاد آن ها می افتد.

• عطر را به پشت گردن اسپری کنید تا هر وقت که به موهای تان دست کشیدید بوی عطر بلند شود.

• اگر به هر دلیلی از مصرف مستقیم عطر یا ادکلن خوش تان نمی آید، از شامپو بدن معطر و لوسیونی با بوی مشابه استفاده کنید.

• هرکسی، محدوده ای از بو برای خود دارد که تقریبا به اندازه درازای دست است. هیچ کس نباید بوی شما را حس کند مگر اینکه وارد این محدوده شود.

• مچ دست ها را به هم نمالید. چون گرمایی که ایجاد می شود عطر را از بین می برد.

• نگران فاسدبودن عطرها نباشید اولا که عطر بین ۵ تا ۱۲ سال تاریخ انقضاء دارد. ثانیا عطرهای فاسد دو رنگ می شود و روی عطرها لایه ای از روغن نقش می بندد.

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب یک عطر

نحوه انتخاب یک عطر

انتخاب عطر مناسب می تواند یک کار سخت و دلهره آور باشد. با داشتن انواع مختلف و رایحه های مختلف ، به راحتی می توانید دستان خود را بالا برده و بدون فکر بسیار یکی را انتخاب کنید. با این وجود انجام کارهای خانه قبل از خرید به شما ك....

نحوه انتخاب یک عطر

نحوه انتخاب عطر مناسب

نحوه انتخاب عطر مناسب

آیا می دانید که بوی قدرتمندترین محرک حافظه است؟ یک توضیح کاملاً منطقی برای آن وجود دارد - عصب بویایی بسیار نزدیک به ناحیه مغز متصل به حافظه عاطفی واقع شده است. به عبارت دیگر - هر وقت بوی عطر دوست پسر / دوست دختر سابق خود را که....

نحوه انتخاب عطر مناسب

10 عطر برتر برای بهار 2019

عطرهای مورد علاقه ستارگان

عطرهای مردانه که زنان دوست دارند از آنها استفاده کنند

راهنمای خرید عطر مناسب سن و فصل

روانشانسی عطرها و هر آنچه باید در این زمینه بدانید

راهنمای انتخاب ادکلن مناسب

راهنمای کامل انتخاب و خرید عطر و ادکلن مردانه و زنانه

راهنمای انتخاب عطر مناسب فصل بهار

چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم ؟ (نکات مهم به هنگام انتخاب و خرید عطر)

نکات انتخاب عطر مناسب چیست؟

   محصولات مشابه