مقالات لیدی مد
فروشگاه

تاثیر کفی UCBL (یو سی بی ال) برای درمان انواع مشکلات کف پا

کفی طبی یو سی بی ال یک کفی سخت، پلاستیکی و تکیه گاه قوس کف پا است که به گونه‌ای طراحی شده تا موقعیت پا را اصلاح کند.  نام کفی طبی یو سی بی ال (UCBL) به این خاطر انتخاب شده است که این کفی طبی در آزمایشگاه دانشگاه کالیفرنیا – برکلی طراحی شده است.  خط تراش کفی طبی یو سی بی ال در ناحیه پا و پاشنه پا به نسبت بالاتر از سایر تکیه‌گاه ‌های قوس کف پا است. این کفی بهترین گزینه برای کسانی است که فعلاً نیازی به استفاده از ارتز مچ پا – پایی (AFO) یا ارتز SMO ندارند، ولی استحکام بیشتری نسبت به دستگاه‌های کارکردی معمولی می‌خواهند.

ارتفاع کفی یو سی بی ال قابل تنظیم است و به گونه‌ای طراحی شده تا بدون محدود کردن بیش از حد انتخاب کفش برای بیمار کنترل وی را بر راه رفتن خود بهبود ببخشد.

توصیه هایی که در ادامه می‌آیند به منظور کمک به بیماران برای نظافت، مراقبت و استفاده صحیح از کفی یو سی بی ال طراحی شده‌اند.  به دقت این توصیه‌ها را مطالعه کرده و سوالات خود را از یک متخصص ارتز بپرسید.  انجام دادن توصیه‌های پزشک برای استفاده موثر از این دستگاه ضروری است.  اطمینان حاصل کنید که علاوه بر نکاتی که در این مقاله آمده طبق توصیه‌های پزشک خود نیز عمل می‌کنید.

گزینه‌های درمانی متفاوتی برای مشکلات پا وجود دارد. این گزینه‌ها تا حد زیادی به شدت علائم بیماری، درمان‌های قبلی، هزینه و ترجیح شخصی بیمار بستگی دارد. مداخلات درمانی شامل تجویز دارو، جراحی، کشش، درمان فراصوت، تغییرات در کفش، ارتز پا یا ترکیبی از این‌هاست. ارتز یک دستگاه خارجی است که از آن برای اصلاح هم ترازی یا بد شکلی بدن، کاهش ناراحتی یا درد، توزیع متناسب فشار یا کمک به توانبخشی بعد از بیماری استفاده می‌شود. ارتز پا یک کفی با طراحی ویژه است که می‌توان آن را از طریق اسکن کامپیوتری، قالب‌گیری با گچ یا جعبه قالب گیری به طور مخصوص برای بیمار ساخت. ارتز پا را می‌توان از روی قالب‌های از پیش ساخته شده طراحی کرد و بطور مخصوص برای شخص تنظیم کرد.

در کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی امید پس از معاینه بیمار برنامه درمانی با رویکرد پلکانی تجویز خواهد شد. درمان از روش های ساده مانند تجویز و ساخت کفی طبی آغاز می شود و در صورت لزوم درمان های پیچیده تر تجویز خواهند شد.

چرا درمان مشکلات پا اهمیت دارد؟


آیا تا به حال درباره نقش مهمی که پاها در زندگی روزمره افراد ایفا می‌کنند فکر کرده‌اید؟ از لحاظ ظاهری، هر وقت که بایستید، راه بروید یا بدویید پاها با زمین تماس دارند، همچنین پاها با کمک ساق و ران به شما کمک می‌کنند تا حرکت کنید. ولی پاها بسیار بیشتر از این تعریف ظاهری کارکرد دارند. هر چه باشد، پاها بنیاد بدن هستند یعنی حفظ سلامت پاها به حفظ سلامت شما کمک می‌کند.

با پاها شروع کنیم: چرخه راه رفتن

زمانی که راه می‌رویم یا می‌دویم، بدن مجموعه‌ای از اقدامات پیچیده را انجام می‌دهد که باعث می‌شود حرکت روان و آسان به نظر برسد. در واقع این اقدامات یک چرخه پیچیده هستند که به آن چرخه راه رفتن گفته می‌شود. (به خاطر داشته باشید که این چرخه در نقطه‌ای شروع می‌شود و در همان نقطه پایان می‌یابد.)  به منظور فهمیدن چرخه راه رفتن، پاشنه پای راست خود را روبروی خود روی زمین قرار دهید و کف پا خود را در هوا نگاه دارید. به مرحله‌ای که پاشنه پا به زمین می‌رسد، برخورد پاشنه با زمین یا HS گفته می‌شود. سپس، کم کم کف پا روی زمین قرار می‌گیرد و وزن بیشتری روی آن قرار می‌گیرد. به این مرحله “بخش میانی تکیه کردن” گفته می‌شود. سپس نهایتاً سینه پا و انگشتان پا روی زمین قرار می‌گیرند و در همان زمان پاشنه از روی زمین بلند می‌شود. همانطور که شتاب بدن شما را به سمت جلو می‌برد، انگشتان پا نیز از روی زمین بلند شده و تمام پا آماده نوسان یافتن به جلو می‌شود.

پس زمانی که قدم می‌زنید، همواره یکی از پاها در حال نوسان یافتن به جلو است و در همان حال پای دیگر وزن بدن را نگاه می‌دارد. مشخصاً هر چه کندتر قدم بردارید (برای مثال در هنگام قدم زدن)، بیشتر می‌توانید تکیه گاه بدون هر دو پای خود را برای وزن بدن احساس کنید. هر چه سریعتر حرکت کنید (برای مثال در هنگام دویدن) بیشتر می‌توانید تکیه گاه بدون یک پای خود را برای وزن بدن احساس کنید.

راه رفتن روان یا چرخه قدم زدن به این معناست که با هر بار قدم برداشتن باید نیروهای وارده از زمین جذب پاشنه و کف پای شما شوند. انرژی وارده از زمین و حرکت سالم از طریق پاها به مچ، زانو، لگن و ستون فقرات منتقل شده و تمام مسیر را تا سر شما می‌پیماید. همچنین پاها به شما کمک می‌کنند تا به عوارض مختلف زمین مثل چمن، خاک، سیمان و غیره عادت کند، حقیقتاً هر زمان که ما راه می‌رویم یک سمفونی بی‌عیب و نقص در حال اجراست.

 آناتومی و بیومکانیک کفی یو سی بی ال (UCBL)


دو استخوان در ساق پا و ۲۶ استخوان در کف پا وجود دارد که مفاصل زیادی را می‌سازند. عضلات، تاندون‌ها، لیگامان‌ها و عصب‌های زیادی در پا و مچ پا وجود دارد.  در ناحیه مچ پا دو مفصل هست:

کف پا را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

قوس‌های پا:

این قوس‌ها همگی با اهمیت هستند و باید به شیوه‌ای مناسب عمل کنند تا حرکت و حمل وزن سالم را تسهیل کنند.

کاربردهای کفی UCBL


ارتزهای یو سی بی ال برای درمان بسیاری از عارضه‌های پزشکی و آسیب دیدگی‌ها مناسب است. گاهی اوقات به کفی طبی یو سی بی ال، کاسه پاشنه پا نیز می‌گویند.

برخی از عارضه‌های پزشکی عبارتند از:

اهداف درمان با کفی UCBL 


طراحی UCBL 


پزشک پا و مچ پا را ارزیابی کرده و در صورت نیاز یک قالب گچی سه بعدی از پا و مچ پا گرفته می‌شود.  این کار را می‌توان با قرار گرفتن بیمار در حالت نشسته یا دراز کش انجام داد.  یک متخصص ارتز اطمینان حاصل خواهد کرد که پا و مچ پا در موقعیت اصلاح شده قرار دارند و مفصل ساب تالار نیز در حالت استراحت قرار گرفته است.

متخصص می‌تواند با اصلاح درونی و بیرونی پا موقعیت آن را اصلاح نماید.  اصلاح درونی پا به تغییراتی گفته می‌شود که در قالب عملی پا و مچ پا ایجاد می‌شود.  اصلاح خارجی به پر کردن بخش‌هایی از ارتز یو سی بی ال گفته می‌شود.

طراحی‌های مختلفی برای کفی یو سی بی ال وجود دارد. متخصص ارتز مشخص می‌کند که بر اساس احتیاجات و اهداف شخصی بیمار کدام طراحی ارتز برای درمان بیمار مناسب است.

کاربرد UCBL 


تأثیر کفی یو سی بی ال زمانی به بیشترین حد خود خواهد رسید که با کفش معمولی دارای فضای کافی پاشنه پا استفاده شود.  می‌توان کفی یو سی بی ال را بین هر دو کفش تعویض کرد.  بهتر است کفی معمولی کفش درآورده شود تا فضای بیشتری در اختیار کفی طبی قرار گیرد.

از کفی‌های طبی یو سی بی ال در داخل کفش‌های بنددار یا دارای چسبک (ولکرو) استفاده کنید زیرا فضای کافی در اختیار پا و کفی طبی قرار دارد که براحتی در کفش جا بگیرند.  اگر برای انتخاب کفش نیاز به کمک دارید، از متخصص ارتز کمک بخواهید.

در اوایل دوره استفاده از ارتز جدید آن را برای یک ساعت استفاده کنید و سپس برای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه از کفش خارج کنید.  برای چند روز اول ارتزهای خود را بین دو پای خود تعویض کنید تا هر بار یک پا استراحت کند.  این کار به پاها اجازه می‌دهد تا به تدریج به ارتزهای جدید عادت کنند.

به تدریج مدت زمان استفاده از ارتز را در طول چندین روز بعد افزایش دهید.

بعد از خارج کردن ارتز پاهای خود را برای نواحی قرمز شده پوست بر اثر وارد شدن فشار بررسی کنید.  اگر ناحیه قرمز شده بعد از ۱۵ الی ۳۰ دقیقه به حالت طبیعی بازنگشت با پزشک خود تماس بگیرید.  در صورتی که بیمار به دیابت مبتلاست یا احساس لامسه ضعیفی در پاهای خود دارد این مسئله اهمیت دوچندانی می‌یابد.

در صورتی که با استفاده از ارتز حس خوبی ندارید نگران نباشید.  همیشه در اوایل دوره استفاده از ارتز حس نا آشنایی وجود دارد.  به تدریج در یک دوره تقریباً دو هفته‌ای ارتزها حس طبیعی‌تری خواهد داشت.

زندگی کردن با یو سی بی ال (پیگیری)


عادت کردن به اصلاح چرخه راه رفتن با استفاده از ارتز مدتی زمان می‌برد.  استفاده از یو سی بی ال نباید درناک باشد، ولی احساس اندکی ناراحتی در اوایل دوران استفاده از ارتز طبیعی است.  دوره اولیه درمان نباید بیشتر از دو هفته باشد. اگر دچار تاول یا ساییدگی پوست شده‌اید، با متخصص ارتز خود تماس گرفته و برای اولین فرصت ممکن یک نوبت مراجعه بگیرید.  اگر بعد از دو هفته همچنان احساس درد داشتید با متخصص ارتز خود تماس گرفته و برای مراجعه مجدد نوبت بگیرید.

همیشه توصیه می‌کنیم که در صورت بروز هرگونه تغییر در وضعیت (درد، رشد) با متخصص ارتز تماس گرفته و یک نوبت مراجعه مجدد بگیرید.  متخصص تشخیص می‌دهد که چه تغییراتی را باید روی ارتز انجام داد و توصیه‌هایی برای روش‌های جایگزین درمانی به بیمار خواهد کرد.  ارتزهای قابل تنظیم یو سی بی ای را غالباً می‌توان اصلاح کرد یا از نو ساخت.  متخصص ارتز مجدداً پای بیمار را ارزیابی خواهد کرد تا یک طرح درمان تازه برای بیمار تهیه کند.

نحوه مراقبت از کفی طبی یو سی بی ال (UCBL)


با استفاده از آب ولرم و صابون کف طبی یو سی بی ال را بشوئید. می‌توانید کفی طبی را در طول شب در معرض هوای آزاد بگذارید تا خشک شود یا از یک حوله برای خشک کردن آن استفاده کنید. هرگز از سشوار یا خشک کن برقی برای خشک کردن کفی طبی استفاده نکنید. همچنین می‌توان با مالیدن الکل روی کفی طبی بوی نامطبوع آن را از بین برد.

خطرات محتمل و اقدامات پیشگیرانه 


هر روز پوست خود را برای بروز قرمزی، تاول، تغییر رنگ، درد یا ورم بررسی کنید.  در صورت بروز هر یک از مشکلات بلافاصله با مطب ما تماس بگیرید و استفاده از کفی طبی را ادامه ندهید.

هرگز سعی نکنید ارتز خود را تنظیم، تعمیر یا به هرگونه دیگر اصلاح کنید.  اجزای این دستگاه با دقت بسیار طبق دستور پزشک و مختصات سازنده ارتز انتخاب شده، سر هم بندی، تنظیم و در جای خود محکم می‌شوند.  به منظور بهبود ایمنی و تأثیر کفی طبی صرفاً پزشک می‌تواند تغییراتی را در ارتز ایجاد کند.

مطالب آموزشی مرتبط:

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

کفی طبی یکی از بهترین همراهان کفش برای جلوگیری از آسیب به نقاط مختلف بدن و حفظ ایمنی و سلامت پا و کمر است. در این مطلب قصد داریم تا ابعاد مختلف در مورد کفی طبی را برای شما بررسی کنیم. در ادامه مقاله و در صورتی که تا انتها با م....

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

کفی طبی کفش سنرست یک محصول با کیفیت و با دوام است که درای یک سال گارانتی بوده و در انواع مختلفی ارایه میگردد. شما میتوانید برای کفش خود انواع کفی را هم بر اساس اسکن کف پای خود تهیه کنید و هم از انواع پیش ساخته استفاده نمایید.....

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

کفی طبی ژله ای چه عملکردی دارد؟

   محصولات مشابه