مقالات لیدی مد
فروشگاه

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

وسایل کمکی، وسایلی هستند که برای اصلاح مشکلات پا و قوزک بدون نیاز به عمل جراحی طراحی شده‌اند. اکثر افراد وقتی عبارت کفی‌های طبی را می‌شنوند به یاد محافظ قوس پا می‌افتند اما این وسایل می‌توانند شامل پد پا، کفی کفش، قوزک‌بند  و وسایل مشابه است. گاهی در صورت نیاز استفاده از وسایل ارزان قیمت پیشنهاد می‌شود و در برخی موارد وسایل ویژه ارتوپدی تجویز می‌شود. این امر به مشکل بیمار بستگی دارد. این وسایل می‌توانند فشار را از یک نقطه پا برداشته و با توزیع فشار به سایر قسمت‌ها به کاهش درد و تسکین علائم کمک کند. این امر در بیماران دیابتی و افرادی که در معرض خطر مشکلات پوستی (فروریزش پوست) قرار دارند نیز صادق است.  قوزک‌بندهای ویژه برای کنترل حرکت و برداشتن فشار از مفاصل ملتهب بسیار مفید هستند. این امر باعث کاهش درد در بیمارانی می‌شوند که نمی‌خواهد یا نمی‌توانند عمل جراحی اصلاحی انجام دهند.

مزایای استفاده از کفی‌های طبی

انواع کفی‌های طبی


کفی‌های کاربردی

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

این کفی‌ها برای حمایت از عملکرد بیومکانیک غیرطبیعی پا طراحی شده است. این کفی‌ها معمولا از مواد پلیمری پلاستیکی ساخته شده‌اند که از صاف شدن قوس پا جلوگیری می‌کنند و از فشاری که در هنگام دویدن یا راه رفتن بر پا وارد می‌شود، می‌کاهند. کفی‌های طبی معمولاً پا را به یک مبدل متحرک و اهرم محکم تبدیل می‌کنند. این کفی‌ها از مفاصل، پا، و قسمت‌های مختلف آن محافظت می‌کنند. استفاده از این کفی‌ها به تثبیت وضعیت پا و پیشگیری از آسیب‌های آن کمک می‌کند. از کفی‌های طبی برای اصلاح اکثر ناهنجاری‌های پا استفاده می‌شود.

کفی‌های سازگارکننده

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

کفی‌های سازگارکننده، کفی‌های نرم و محافظ هستند که با هدف تسکین درد و اصلاح مشکلات خفیف پا طراحی شده‌اند. از این کفی‌ها برای اصلاح مشکلات بیومکانیک راه‌رفتن در کودکان استفاده می‌شود. کفی‌های سازگارکننده شامل اسپلینت، گیت‌پلیت و نایت‌بار (وسایلی که برای نگه‌داشتن پا و ساق در زاویه مناسب طراحی‌شده‌اند و در هنگام خواب استفاده می‌شوند) که باعث اصلاح و سازگاری نحوه راه‌رفتن می‌شوند. از بریس برای اصلاح ناهنجاری‌های پا، ساق، یا مفصل ران نوزادان استفاده می‌شود (به‌عنوان مثال مشکلات مربوط به چرخش مفصل ران به سمت داخل یا خارج).

کفی‌های مخصوص کف و قورک پا

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

کفی‌های مخصوص کف و قوزک پا، بریس یا ارتوزی است که اطراف قوزک و قسمت پایین پا را می‌پوشاند. این کفی‌ها به شکل L هستند که روی پا ساق بسته می‌شوند. جنس این کفی‌ها از فلز، پلاستیک، چرم، ترکیبی از چند ماده دیگر است. در موارد زیر از کفی‌های مخصوص کف و قوزک پا استفاده می‌شود:

ارتوزهای ورزشی


مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

ورزشکاران پس از آسیب دیدن پا، باید برای بازگشت به ورزش از وسایل ارتوز استفاده کنند. این وسایل می‌توانند به بهبود بیمار، محافظت از پا، حمایت از نقطه آسیب‌دیده، و انطباق بهتر مفصل کمک کنند. کفی ورزشی برای زنان و مردان ورزشکار طراحی شده است. این کفی‌ها در برخی ورزش‌ها مانند گلف، اسمیت، کوهنوردی، فوتبال می‌توانند تاثیر مثبتی بر وضعیت بدن بگذارند، فشارهای ناشی از ورزش را کاهش دهند و وزن بدن را تا حد زیادی توزیع کنند. شما با پوشیدن این کفی‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

کفش‌های طبی ارتوپدی


مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

کفش‌های ارتوپدی با هدف حمایت از پا و کاهش درد در افرادی که از درد پا، قوزک، و ساق رنج می‌برند طراحی شده‌اند. به‌طور کلی، عملکرد اصلی کفش‌های ارتوپدی حمایت بیشتر از پا و قوزک است و چیزی فراتر از کفش‌های معمولی هستند. طراحی دقیق این کفش‌ها با توجه به ماهیت مشکلات سلامتی بیمار متغیر است. برای مشکلات مختلف مربوط به پا یا ساق کفش‌های متعددی با طراحی جدید ساخته می‌شود. به‌طور کلی، هنگامی‌که بیمار با مشکلاتی روبه‌رو است که باعث ایجاد درد هنگام راه رفتن می‌شود پوشیدن کفش‌های طبی ارتوپدی گزینه مناسبی برای آنها محسوب می‌شود. بنابراین اگر پوشیدن کفش‌های موجود در بازار منجربه تشدید درد می‌شود، یا اگر در وضعیتی قرار دارید که پوشیدن کفش‌های موجود باعث خستگی عضله و ایجاد درد در مفصل می‌شود می‌توانید از کفش‌های ارتوپدی بهره بگیرید. به دلیل آنکه افراد در همه سنین دچار این نوع دردها می‌شوند، کفش‌های مخصوصی برای کودکان و بزرگسالان طراحی شده است.

نحوه ساخت کفی‌های طبی

مزایا و انواع کفی طبی و ورزشی برای درمان مشکلات پا

پس از آنکه متخصص ارتوپد به بررسی دقیق پا و ساق شما پرداخت، ارزیابی‌های لازم را انجام داد، کفش شما را بررسی کرد، و سوالاتی را در خصوص سبک زندگی شما مطرح کرد؛ قالب پای شما را می‌گیرند. ارتوپد باید قالب پا را بدون تحمل وزن تهیه کند. متداول‌ترین روش برای قالب‌گیری پا استفاده از باند گچی است. پزشک باند گچی خیس را دور پا می‌پیچد. سپس قالب تهیه‌شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. آزمایشگاه با استفاده از قالب، کفشی مناسب را برای شما تهیه می‌کند که شباهت زیادی به پای شما دارد. پس از تایید قالب و کفش، پزشک سفارشات شما را مبنی بر جنس کفش، ابعاد آن، و مواردی که باید برای تولید کفش مورد توجه قرار گیرد، یا مواردی که باید برای اصلاح قالب رعایت شود را به آزمایشگاه ارجاع می‌دهد. این ارزیابی‌ها قبل از قالب‌گیری پا انجام می‌شوند. متخصص ارتوپد به‌طور دقیق ساختار و طراحی کفش را برای اصلاح عیوب بیومکانیک پا، مشخص می‌کند.

 

مطالب آموزشی مرتبط:

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

کفی طبی یکی از بهترین همراهان کفش برای جلوگیری از آسیب به نقاط مختلف بدن و حفظ ایمنی و سلامت پا و کمر است. در این مطلب قصد داریم تا ابعاد مختلف در مورد کفی طبی را برای شما بررسی کنیم. در ادامه مقاله و در صورتی که تا انتها با م....

انتخاب کفی طبی مناسب چگونه است؟

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

کفی طبی کفش سنرست یک محصول با کیفیت و با دوام است که درای یک سال گارانتی بوده و در انواع مختلفی ارایه میگردد. شما میتوانید برای کفش خود انواع کفی را هم بر اساس اسکن کف پای خود تهیه کنید و هم از انواع پیش ساخته استفاده نمایید.....

راهنمای کامل انتخاب و خرید انواع کفی طبی بر اساس عارضه، جنس و روش ساخت

کفی طبی ژله ای چه عملکردی دارد؟

تاثیر کفی UCBL (یو سی بی ال) برای درمان انواع مشکلات کف پا

   محصولات مشابه