مقالات لیدی مد
فروشگاه

مقایسه مسواک برقی و معمولی؛ نکاتی که باید در این باره بدانید

به‌نظرتان مسواک برقی چقدر به داشتن دندان‌های سفیدتر و لبخند درخشان‌تر کمک می‌کند؟ امروز در «درجه» قصد داریم با شما از مزایا و معایب مسواک‌های معمولی و برقی بگوییم و ببینیم که آیا اصلا مسواک برقی ارزش پول‌ خرج‌کردن را دارد؟

مسواک معمولی یا دستی به‌قدری وسیله پیش‌پاافتاده‌ای است که حداقل یکی، دو مدلش در بقالی سر کوچه‌ هم پیدا می‌شود. مسواک‌های معمولی به‌اندازه مسواک‌های برقی آپشن‌دار نیستند، اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه کفایت می‌کنند. فقط کافی است که دستکم روزی دو بار و هر بار حداقل دو دقیقه دست به مسواک شوید و دهان‌تان را صفا دهید.

مسواک معمولی

مسواک معمولی یا دستی به‌قدری وسیله پیش‌پاافتاده‌ای است که حداقل یکی، دو مدلش در بقالی سر کوچه‌ هم پیدا می‌شود. مسواک‌های معمولی به‌اندازه مسواک‌های برقی آپشن‌دار نیستند، اما برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه کفایت می‌کنند. فقط کافی است که دستکم روزی دو بار و هر بار حداقل دو دقیقه دست به مسواک شوید و دهان‌تان را صفا دهید.

مزایای مسواک معمولی

معایب مسواک معمولی

مسواک برقی

مسواک برقی

مسواک‌ برقی حتی تنبل‌ترین‌ها را هم برای مسواک‌زدن به هیجان می‌آورد. برقی‌بودن مسواک خصوصا برای بچه‌هایی که تمایلی به مسواک‌زدن ندارند، می‌تواند بهانه ترغیب‌کننده‌ای باشد. مسواک‌های برقی به‌دلیل حرکات خاص برس‌شان به رفع راحت‌تر جرم‌ها و پلاک‌ها از روی دندان‌‌ها و اطراف لثه‌ها کمک می‌کنند و به جرأت باید گفت که از کاربردی‌ترین ابداعات پزشکی در حوزه بهداشت دهان‌ودندان بوده‌اند.

فواید مسواک برقی

معایب مسواک برقی


انواع مسواک برقی

انواع مسواک برقی

دو نوع مسواک برقی داریم:

۱. مسواک‌ برقی سونیک

مسواک‌های برقی سونیک به‌روش ارتعاش با سرعت صوت کار می‌کنند. این نوع مسواک‌های برقی ارتعاشات خیلی سریعی دارند و درصورت استفاده درست هیچ نقطه‌ای از دندان‌ها را تمیزنشده باقی نخواهند گذاشت. اما به‌خاطر ارتعاشات پرسرعت‌شان می‌توانند در برخی افراد باعث ایجاد حس قلقلک در دندان‌ها شوند.

۲. مسواک برقی نوسانی

مسواک‌های برقی نوسانی سَرشان گرد است و می‌چرخد و به جلو و عقب حرکت می‌کند. این نوع مسواک‌های برقی سرعت حرکت کُندتری دارند و به‌همین دلیل احتمال اینکه دندان‌های حساس را به قلقلک بیندازند کمتر است. اما به‌نسبت انواع سونیک پرصداترند و شاید برای کسانی که لثه‌های حساسی دارند کمی اذیت‌کننده باشند.

حتما می‌پرسید کدامش بهتر است؟ سونیک یا نوسانی؟ واقعیتش این است که هنوز بر سر این مسئله اتفاق‌نظر وجود ندارد. اما می‌توان گفت که اگر از مهارت کافی در مسواک‌زدن برخوردار باشید، هم سونیک و هم نوسانی کارایی قابل‌قبولی دارند. البته انتخاب بین این دو نوع به شرایط دندان‌ها و لثه و کمی سلیقه شخصی هم بستگی دارد.

بالاخره مسواک معمولی بهتر است یا برقی؟

بسیاری از دندان‌پزشکان بر این باورند که بهداشت دهان‌ودندان بیشتر از نوع مسواک به خود مسواک‌زننده بستگی دارد. درواقع اگر طرز صحیح مسواک‌زدن را بلد باشید، فرقی ندارد که از مسواک معمولی استفاده می‌کنید یا برقی، چون مسواک معمولی هم درصورت استفاده صحیح می‌تواند به‌اندازه مسواک‌های برقی در رفع پلاک‌ها و جرم‌های دندانی مؤثر باشد. منتها اگر مبتلا به آرتروز یا سایر مشکلاتی هستید که کارگرفتن از دست‌ها را با محدودیت‌ مواجه می‌کنند، مسواک برقی گزینه مناسب‌تری است. ضمنا چه با مسواک معمولی و چه با مسواک برقی حداقل باید دو دقیقه برای مسواک‌زدن‌تان وقت بگذارید.

برای خرید مسواک برقی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

تایمر دو دقیقه‌ای

مدت‌زمان مسواک‌زدن باید حداقل دو دقیقه باشد. اگر کمتر از این مقدار مسواک بزنید، همه جرم‌ها و پلاک‌ها پاک نمی‌شوند. اگر هم مدت‌زمان مسواک‌زدن‌تان بیش‌ازحد لازم طولانی باشد،‌ دندان‌ها و لثه‌هایتان آسیب می‌بینند. با مسواک‌های برقی دارای تایمر دو دقیقه‌ای حواس‌تان به مدت‌زمان مسواک‌زدن‌تان خواهد بود. بعضی از مدل‌های مسواک برقی خودبه‌خود در پایان دو دقیقه خاموش می‌شوند و در بعضی از مدل‌ها هم نشانه این پایان چند لرزش قوی است.

هشدار ۳۰ ثانیه‌ای

بعضی از مسواک‌های برقی تایمردار به آپشن هشدار ۳۰ ثانیه‌ای هم مجهزند. به این معنی که تایمر دو دقیقه‌ای مسواک را به چهار وقفه ۳۰ ثانیه‌ای تقسیم می‌کنند تا بتوانید هر یک‌چهارم فک‌تان را به‌مقدار مساوی مسواک بزنید. این هشدار به‌صورت مکث‌های کوتاه یا چند پالس یا ضربان پشت‌سرهم اعلام می‌شود و یادآوری می‌کند که وقت مسواک‌زدن ناحیه بعدی است.

حسگر فشار

مسواک‌زدن با فشار زیاد موجب آسیب به لثه‌ها و ایجاد زخم و خون‌ریزی می‌شود و در درازمدت به عقب‌نشینی لثه‌ها می‌انجامد. مسواک‌های برقی مجهز به حسگر فشار نمی‌گذارند که محکم مسواک بزنید و درصورت اِعمال فشار زیاد با ریزلرزه، نوردهی یا حتی مکث متوجه‌تان می‌کنند که باید فشار دست‌تان را کم کنید. اما لازم است بدانید که درحال حاضر این حسگرها فقط در مسواک‌های برقی پیشرفته و مدل‌بالا عملکرد رضایت‌بخشی دارند.

باتری قابل‌شارژ

بعضی از مسواک‌های برقی باتری یک‌بارمصرف و بعضی دیگر باتری قابل‌شارژ می‌خورند. باتری‌‌های قابل‌شارژ مقرون‌به‌صرفه‌ترند و پس از هر بار شارژ حدود دو هفته دوام می‌آورند.

مطالب آموزشی مرتبط:

انتخاب مسواک برقی

انتخاب مسواک برقی

خرید یک مسواک با کیفیت خوب یک بخش اساسی در سالم نگه داشتن دندانها و لثه های شما است. اگرچه برس های دستی می توانند کار را به پایان برسانند ، مسواک های برقی باعث می شوند در ضمن از بین بردن پلاک و لثه ها ، روند کار بسیار ساده تر ....

انتخاب مسواک برقی

فواید و معایب استفاده از مسواک برقی + راهنمای خرید مسواک برقی

فواید و معایب استفاده از مسواک برقی + راهنمای خرید مسواک برقی

بهداشت مناسب دهان و دندان فقط برای سلامتی دندان لازم نیست ، بلکه می تواند بر سلامتی عمومی بدن تأثیر بگذارد. از سنین کودکی ما ارزش مسواک زدن دندان ها را می آموزیم تا دندانها و لثه هایمان سالم بماند.  ....

فواید و معایب استفاده از مسواک برقی + راهنمای خرید مسواک برقی

راهنمای خرید مسواک برقی ؛ نکات مهمی که پیش از خرید باید بدانید

راهنمای جامع خرید مسواک برقی

عملکرد بهتر مسواک برقی مخصوص ارتودنسی نسبت به مسواک های دستی

مسواک برقی یا هوشمند چیست؟ (معرفی ۱۰ مدل برتر از مسواک های برقی)

   محصولات مشابه