مقالات لیدی مد
فروشگاه

همه چیز درباره رفع موهای زائد زنان

چگونه موهای زائد را اصلاح کنیم؟ چرا زنان موی زائد دارند؟ بهترین روش برای رفع موهای زائد زنان چیست؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می دهیم…

دلیل رشد موهای زائد زنان چیست؟

تئوری های زیادی در رابطه با رویش موهای زائد زنان وجود دارد که عبارتند از:

این باور وجود دارد که در طبیعت هیچ چیزی بی استفاده آفریده نشده است، اما هر کسی این اختیار را دارد که موهای زائد را نگه دارد یا خیر.

رنگ موهای زائد: آیا همیشه با موهای سر همرنگ است؟

رنگ موهای زائد کاملا مستقل از رنگ موهای سرتان است و ممکن است با آن فرق کند.

این موضوع کاملا به ملانین (یه نوع رنگ دانه) موجود در مو بستگی دارد، که ممکن است با مقدار ملانین موجود در سایر موهای بدن متفاوت باشد.

در اکثر موارد، رنگ موهای زائد به رنگ ابروها نزدیک است.

در طول عمر، مقدار ملانین کاهش پیدا می کند. رنگ مو ها، روشن تر می شود و رو به خاکستری می رود، که این مورد هم در موهای زائد زنان و مردان و هم در موهای سر مصداق دارد.

چرا موهای زائد تا مقدار خاصی رشد می کنند و سپس رشدشان متوقف می شود، اما برای موهای سر، اینگونه نیست؟

دلیل رشد موهای زائد

دلیل رشد موهای زائد

فولیکول های مو در سه فاز رشد قرار می گیرند. فاز اول مسئولیت رشد طولی مو را دارد.

مدت زمان این فاز، بیشتر وراثتی است و همچنین استرس و هورمون ها نیز بر روی آن تاثیر گذار هستند.

این فاز به مدت 3 الی 5 سال برای موهای سر طول می کشد و برای موهای زائد، در حد چند هفته است. هر چقدر این زمان طولانی تر باشد، موهای بلند تری خواهید داشت.

موهای زائد اطراف مقعد: همه این موها را دارند!

رشد موهای زائد اطراف مقعد، یک اتفاق کاملا نرمال و طبیعی است.

توزیع موهای زائد زنان ، به خصوص در ناحیه تناسلی، بیشتر وراثتی است.

تا کنون تحقیقاتی راجع به اینکه چرا در اطراف مقعد موی زائد می روید، انجام نشده، اما بنا بر یک تئوری قوی، این موهای زائد، باعث کاهش اصطکاک در رابطه و جلوگیری از آلودگی می شوند.

رفع موهای زائد زنان : بهترین راه چیست؟

اصلاح موهای زائد، هنوز هم یکی از محبوب ترین روش های رفع موهای زائد زنان است. این روش راحت و سریع است.

در هر صورت، این روش نقص های خود را نیز دارد که عبارتند از:

برای اینکه بتوانید فرایند اصلاح را موثر تر کنید و از عوارض آن بکاهید، ابتدا پوستتان را با لایه بردار، عفونت زدایی کنید.

از کرم هایی استفاده کنید که حاوی آلوئه ورا هستند. از تیغ افراد دیگر استفاده نکنید و مو ها را در جهت رشد آن ها کوتاه کنید.

این فرایند را با مالش دادن یک تکه یخ به پوست به پایان برسانید. سپس پس از یک ساعت، به کمک یک لوسیون، پوستتان را مرطوب کنید.

برخی از مردم یک باور غلط در مورد این نکته دارند که اگر با تیغ اصلاح کنند، موهایی که مجددا رشد می کنند بلندتر و ضخیم تر می شوند. این باور کاملا غلط است و کاملا از باور های قدیمی و نادرست، نشئت می گیرد.

تاریخچه اصلاح موهای زائد

تاریخچه اصلاح موهای زائد به دوران غار نشینی باز میگردد. زمانیکه مردم آن زمان می خواستند با انگل های بدن به مبارزه بپردازند، از سنگ های تیز برای اصلاح موهای زائد استفاده می کردند.

در مصر باستان نیز، داشتن موهای زائد، کاری ناپسند شمرده می شد. به همین دلیل موم یا همان مواد اپیلاسیون را اختراع کردند.

در رم باستان، نداشتن موهای زائد، نشانه ای از تعلق به گروه های سطح بالای جامعه بود.

همچنین در این دوران از سنگ پا، موچین و همچنین کرم های مخصوصی که حاوی رزین، صفرای بز، پودر زغال اخته و خون خفاش بودند برای اصلاح موهای زائد استفاده می شده است. تا اواخر دهه 1900 اصلاح موهای زائد در اروپا مرسوم نبود.

در آمریکا، خواهران سون، اولین سالن اپیلاسیون را در سال 1987 دایر کردند. این تکنیک کم کم معروف شد و به اپیلاسیون برزیلی شناخته شد.

اما در مورد ایران هرچقدر گشتیم تاریخچه شروع اپیلاسیون را پیدا نکردیم! اما آنچه مشخص است با ورود آمریکایی ها به ایران، اپیلاسون نیز در میان مردم رواج پیدا کرد.

سوالات متداول رفع موهای زائد زنان

وسایل رفع موهای زائد زنان

وسایل رفع موهای زائد زنان

آیا رفع موهای زائد، ضرورت دارد؟

خیر، هیچ اجباری در رفع موهای زائد وجود ندارد. اصلاح موهای زائد یک انتخاب شخصی است، اما اصلاح آن ها مزیت سلامتی خاصی نیز ندارد. موهای زائد از ناحیه تناسلی در مقابل عفونت و اصطکاک، محافظت می کند. همچنین اصلاح موهای زائد زنان، ممکن است موجب التهاب فولیکول های مو شود. رفع موهای زائد ممکن است ریسک ابتلا به مشکلات پوستی و بیماری های منتقل شونده جنسی را نیز بالا ببرد.

این نکته به این دلیل است که ناحیه حساس تناسلی ممکن است با زخم های حاصل از اصلاح موهای زائد، در مغعض ویروس ها و باکتری ها قرار بگیرد.

آیا می توانم از کرم های موبر در رفع موهای زائد در نواحی حساس، مانند واژن استفاده کنم؟

بله، شما می توانید از کرم های موبر برای رفع موهای زائد در ناحیه بیکینی استفاده کنید. اما مطمئن شوید که این کرم ها داخل واژنتان نمی شوند. استفاده از کرم های موبر یک راه آسان برای از بین بردن موهای زائد محسوب می شود. این کرم ها ریشه های موها را سست می کنند و باعث می شود که در کمترین زمان ممکن، ضعیف شوند و از روی پوست لایه برداری شوند. استفاده مداوم از این کرم ها، موهای زائدتان را سست تر می کند.

در اپیلاسیون چه اتفاقی می افتد؟

اپیلاسیون ریشه مو ها را از سطح پوست می کند. اپیلاسیون، فرایندی دردناک و طولانی است و می تواند باعث بروز قرمزی، تورم، خارش و ناراحتی پوست شود و همچین می تواند باعث برگشت مو به داخل پوست شود و عفونت کوچکی را به وجود بیاورد.

آیا داشتن موهای زائد زیاد، در اطراف واژن طبیعی است؟

بله کاملا طبیعی است. هر دوی زنان و مردان در ناحیه تناسلی خود موی زائد دارند که از دوران بلوغ، شروع به رشد می کند. در زمان این موهای زائد همانند مژه عمل می کند و از ورود ناخواسته آلودگی و باکتری به داخل بدن جلوگیری می کند.

چگونه موهای زائد زنان را نرم تر کنیم؟

موهای زائد زنان، تحت شرایط خاصی نرم تر می شوند. تعدادی مرطوب کننده، روغن، شامپو و حالت دهنده مو در بازار وجود دارد که برای نرم کردن موهای زائد زنان، مناسب هستند. روغن آرگان نیز بسیار مفید است. راه آخر و حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که آب زیادی بنوشید و بدن خود را کم آب نگه ندارید.

اصلاح بهتر است یا اپیلاسیون؟

اصلاح یا اپیلاسیون؟

اصلاح یا اپیلاسیون؟

در کل، اپیلاسیون از اصلاح بهتر است، اما مهم است که شرایط پوست، رشد مو و بافت موهایتان را نیز در نظر بگیرید. اگر پوست حساسی دارید، اپیلاسیون تجربه بسیار دردناکی خواهد بود و ممکن است باعث بروز جوش نیز بشود. در طرف مقابل، اصلاح بسیار سریع است و درد چندانی نیز ندارد و نسبت به اپیلاسیون، ارزان تر است. مزیت دیگر اصلاح این است که خودتان می توانید آن را انجام دهید.

در نهایت می توان گفت کاملا به انتخاب خودتان بستگی دارد، برای برخی از بانوان اصلاح و برای برخی دیگر اپلاسیون برای رفع مو های زائد مناسب است.

چگونه از بروز جوش پس از اصلاح تیغ در ناحیه تناسلی پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از بروز جوش های جای تیغ، می توانید از راهکار های زیر استفاده کنید:

تراشیدن موهای زائد پا و زیر بغل

تراشیدن موهای زائد پا

تراشیدن موهای زائد پا

برخی زنان هرگز موهای روی پوست بالای زانوی خود را شیو نمی‌کنند در حالی که برخی دیگر تمام موهای زاید را می‌تراشند. رفع موهای زائد تصمیمی کاملا شخصی است. روش انتخابی به میزان و تراکم موها و رنگ آنها و روشی که خودتان راحتید بستگی دارد. برخی خانم‌ها هر روز و برخی دیگر هفته‌ای یکبار موهای زاید پا را شیو می‌کنند. اگر برای نخستین بار است که می‌خواهید این کار را انجام دهید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و هرگز فراموش نکنید به هیچ عنوان نباید از تیغی که فرد دیگری استفاده کرده است، استفاده مجدد کنید زیرا احتمال ابتلا به عفونت‌های پوستی بالاست.

برای شیو کردن به چه وسایلی نیاز داریم؟

اکثر خانم‌ها در حمام کار شیو کردن موهای زائد را انجام می‌دهند اما اگر برای نخستین بار است که می‌خواهید این کار را انجام دهید بهتر است در بیرون از حمام و در کنار شخص دیگری باشید تا پوست‌تان دچار خراشیدگی یا زخم نشود. برای اینکار به تیغ نو، کرم  شیو و یک حوله تمیز نیاز دارید.

در بازار انواع و اقسام تیغ‌ها وجود دارد. برخی یک یا چند لایه هستند و برخی محافظ‌هایی دارند که از خراشیدگی پوست پیشگیری می‌کند. می‌توانید انواع این تیغ‌ها را امتحان کنید. بعد از چند بار تجربه متوجه خواهید شد کدام یک با سلیقه شما سازگارتر است. در رابطه با کرم‌های شیو نیز انواع مختلفی برای خانم‌ها در بازار موجود است. برخی انواع به حالت ژل بوده و سبب لیز شدن پوست می‌شود. این کرم‌ها نه تنها پوست را برای تراشیده شدن موها آماده می‌کند بلکه برای آبرسانی به پوست هم بسیار مفیدند.

برای شروع ابتدا باید کرم را طبق دستور روی بسته بندی به نواحی مورد نظر بمالید. تیغ را از مچ پا به سمت بالا بکشید. خوبی کرم این است که می‌توانید ببینید کدام نواحی را تیغ زده‌اید و چه جاهایی باقی مانده است.

برای شیو کردن موی زیر بغل نیز کافی است دست‌تان را بالا ببرید و بعد از زدن کرم شیو تیغ را از بالا به پایین و خلاف جهت رویش موها بکشید.

برخلاف موهای پا، موهای زائد این ناحیه در جهات مختلف رشد می‌کند و برای نتیجه بهتر باید تیغ را چندین مرتبه و در جهات مختلف حرکت دهید.

چند نکته مهم:

قبل از هر بار شیو کردن مطمئن شوید که تیغی که مصرف می‌کنید تمیز است. حتما بعد از هر بار استفاده و قبل از شروع مصرف آن را زیر آب داغ بگیرید تا اگر مو یا کرمی به آن باقی مانده است پاک شود. بعد از هر بار مصرف تیغ را در مکانی بیرون از محیط مرطوب حمام قرار دهید تا کاملا خشک شده و زنگ نزند. اگر تیغی زنگ زد هرگز از آن استفاده نکنید.

تیغ تنها یک وسیله سنتی رفع موهای زاید است و روش‌های گوناگون دیگری از جمله کرم‌های موبر، وکس و موم هم در بازار موجود است که می‌توانید از آن بهبره ببرید و اگر دوست دارید به طور دائمی یا نیمه دائمی از شر موهای زاید خود خلاص شوید لیزر موهای زاید بهترین انتخاب است.

مطالب آموزشی مرتبط:

معرفی برندهای مطرح جهان؛ ژیلت، بهترین خودتراش‌های زنانه

معرفی برندهای مطرح جهان؛ ژیلت، بهترین خودتراش‌های زنانه

طی بیش از یک قرن گذشته ژیلت در میان رهبران نوآوری در شیوه اصلاح و ارائه فناوری پیشرفته به مصرف کنندگان قرار داشته است. کینگ سی ژیلت شرکت خود را بر این باور بنیان نهاد که روش بهتری برای اصلاح وجود دارد و ما آن را پیدا خواهیم ....

معرفی برندهای مطرح جهان؛ ژیلت، بهترین خودتراش‌های زنانه

درباره موکن‌های برقی بیشتر بدانید

درباره موکن‌های برقی بیشتر بدانید

موکن یک دستگاه کوچک برقی است که با حرکت چرخشی سر دستگاه و باز و بسته شدن انبرک‌های سر آن، موهای زاید را از ریشه جدا می‌کند. دستگاه موکن توسط باتری یا جریان برق کار می‌کند. موکن‌های جدید حتی می‌توانند موهای صورت را هم برد....

درباره موکن‌های برقی بیشتر بدانید

۷ اشتباه رایج خانم ها در اصلاح موهای زائد بدن

از صاف تا ابریشمی صاف: نکاتی ساده برای کندن مو

آشنایی با کاربردی ترین ابزار های اصلاح ابرو

بهترین اپیلاتور های سال ۲۰۱۹ را بشناسید

   محصولات مشابه