مقالات لیدی مد
فروشگاه

كاپ قاعدگي چيست؟

با این که مدت زمان زیادی است که کاپ های قاعدگی تولید می شوند، به تازگی این محصول بهداشتی برای استفاده در زمان پریود توجه خانم ها را به خود جلب کرده است. کاپ قاعدگی، نوعی قیف کوچک است که می توان با قرار دادن آن در واژن، خون قاعدگی را در زمان پریود جمع آوری کرد و دیگر مانند قدیم نیازی به استفاده از نوار بهداشتی یا تامپون نیست. جنس کاپ های قاعدگی از سيليكون طبي، لاستیک یا پلاستیک است و می توان مجددا از آنها استفاده کرد. به سادگی می توان کاپ را خالی کرد، آن را با آب و صابون شست و دوباره آن را در واژن قرار داد. کاپ قاعدگی را میتوان بعد از 6 الی 12 ساعت استفاده، خارج کرده و بشویید. در قاعدگی های با خونریزی شدید، ممکن است فرد مجبور شود که کاپ خود را چندین بار در طی روز خالی کند.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یک فنجان کوچک و بسیار انعطاف پذیر است که از سیلیکون یا لاتکس ساخته شده است. این ابزار برخلاف تامپون یا پد به جای جذب خون، آن را جمع آوری می کند. فنجان قاعدگی یک بار مصرف نیست و می توان تا سالیان سال از آن استفاده کرد.

نخستین فنجان قاعدگی برای استفاده در سال 1987 ساخته شد، ولی در حال حاضر در آمریکا استفاده از آن رو به گسترش است. از آن زمان، چندین نوع کاپ قاعدگی از مواد مختلف مثل لاستیک تا سیلیکون ساخته شده است. به طور کلی تبلیغات برای کاپ قاعدگی  بسیار کم است و اکثر بانوانی که از آنها استفاده می کنند، بیشتر از طریق اینترنت یا به توصیه دیگران با آن آشنا شده اند.

این وسیله از نظر اقتصادی به صرفه است چون قابل شستشو است. از یک فنجان قاعدگی تا ده سال می توان استفاده کرد و این به معنای هزینه کمتر برای نوار بهداشتی و تامپون است.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی نسبت به تامپون و نوار بهداشتی کارایی بهتری در جذب خون قاعدگی دارد و سازگارتر با محیط زیست هستند. این فنجان ها بسته به میزان خونریزی شما می توانند حتی تا دوازده ساعت هم در واژن بمانند. در حالی که در صورت استفاده از تامپون هر 4 تا 8 ساعت باید آنرا تعویض کرد. همچنین چون کاپ قاعدگی می تواند در مدت طولانی در واژن باقی بماند، به همین دلیل برای استفاده در شب مناسب است و هنگامی که از آن استفاده می کنید نیاز به پد یا نوار بهداشتی برای اطمینان از نشت خونریزی ندارید. استفاده از کاپ قاعدگی بوی کمتری دارد. بعلاوه این وسیله امن تر از تامپون است. متخصصان معتقدند استفاده از تامپون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی، یک عفونت باکتریایی را افزایش می دهد.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

استفاده از کاپ قاعدگی ممکن است برای شما انقدر راحت باشد که دیگر هرگز سراغ استفاده از نوار بهداشتی و تامپون نروید. اما گاهی اوقات نیز برخی از بانوان با این محصول احساس راحتی نمی کنند. برخی ممکن است آن را کثیف بدانند یا با خون قاعدگی راحت نباشند. وارد کردن یا خارج کردن آن برای برخی از افراد ممکن است سخت باشد. به دلیل افتادگی رحم یا کج بودن آن ممکن است پیدا کردن اندازه مناسب دشوار باشد. همچنین برخی از بانوان که به پلاستیک حساسیت دارند ممکن است دچار واکنش حساسیتی شوند. بیشتر فنجان های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته شده است، این یک گزینه عالی برای افراد مبتلا به آلرژی لاتکس است. اما برای بعضی از افراد، احتمال دارد مواد سیلیکون یا لاستیک باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود.

کاپ قاعدگی همچنین ممکن است واژن شما را تحریک کند اگر درست پاک نشده و به درستی از آن مراقبت نکنید. اگر فنجان را بدون اینکه لبه های آن را چرب کنید هم وارد واژن کنید، ممکن است باعث ناراحتی شما شود.

احتمال افزایش عفونت هم وجود دارد خصوصا در افرادی که از آی یو دی به عنوان روش جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. برای اطمینان بیشتر فنجان قاعدگی را خیلی خوب بشویید، سپس اجازه دهید تا خشک شود. فنجان قاعدگی یکبار مصرف را مجددا مصرف نکنید.

اگر از IUD استفاده می کنید، بعضی از تولید کنندگان توصیه می کنند از فنجان قاعدگی استفاده نکنید زیرا ممکن است هنگام خارج کردن آن نخ آی یو دی را هم بکشید و آن را هم خارج کنید. با این حال، قبل از استفاده هر دو با هم، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر کاپ ها یا فنجان های قاعدگی که از جنس سیلیکون و لاستیک هستند، قبل از رابطه جنسی باید برداشته شوند. اما آنهایی که نرم و یکبار مصرف هستند، طوری طراحی شده اند که مانند یک گنبد شکل می گیرند و همسر شما نمی تواند آنها را احساس کند و خونریزی هم وجود نخواهد داشت.

چرا کاپ یا فنجان قاعدگی را جایگزین پدهای بهداشتی یا تامپون كنم؟

  1. براي خانم هايي كه فعاليت روزانه زياد مثل ورزش دارند مناسب است و در استخر هم مي توان از آن استفاده كرد.
  2. مي توان تا ۱۲ ساعت از آن استفاده كرد. براي زمان هايي كه امكان تعويض زود هنگام وجود ندارد نيز مناسب است.
  3. خطر ابتلا به عفونت و خارش را كاهش مي دهد.
  4. در هزينه ها صرفه جويي شده و لازم نيست هر ماه هزينه اي براي خريد تامپون يا پد متقبل شويد.
  5. همچنين آلودگي هاي محيطي كه زباله هاي نوار بهداشتي به وجود مي آورند را ندارد.

این فنجان ها در اندازه , انعطاف پذيري و گنجايش هاي متفاوتي وجود دارد.

كاپ قاعدگي چيست؟

چطور سايز درست را انتخاب كنيم؟

به طور كلي كاپ ها در دو اندازه كوچك و بزرگ (و گاهي متوسط) ارائه مي شوند. اين شما هستيد كه با توجه به آناتومي بدنتان و ميزان خونريزي , بايد سايز صحيح و مناسب را براي استفاده بيابيد.

menstraul-cup-1200x670

گنجايش

چطور از كاپ استفاده كنيم؟

۱.كاپ را ۵ دقيقه در آب بجوشانيد.

۲.كاپ را به يكي از روش هاي زير تا بزنيد.

كاپ قاعدگي چيست؟

۳. زانوها را خم کرده و به حالت نیمه نشسته، کاپِ تا زده را وارد بدنتان كنيد.

۴.در هنگام خارج كردن كاپ به همان حالتی که روی توالت ایرانی می نشینید خم شوید, انتهاي كاپ را به داخل فشار بدهيد و به آرامي به بيرون بكشيد. نگران بالارفتن کاپ نباشید زیرا در اثر جاذبه زمین، همیشه کاپ به سمت پایین حرکت می کند.

چگونه كاپ قاعدگي خود را ضدعفوني كنيم؟

  1.  حتما در شروع هر سيكل ماهيانه و قبل از استفاده، کاپتان را ده دقیقه در آب جوش بجوشانيد.
  2. در دوران قاعدگی، كاپ  را پس هر بار تخليه با آب سرد بشوييد و دوباره در بدن قرار دهید. نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده نیست.
  3. بعد از دوران قاعدگی کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ۱۰ دقیقه ضد عفونی کنید.(می توانید يك ظرف جداگانه مخصوص اين كار داشته باشيد و حتما مواظب باشيد هنگام جوشاندن، در اثر كميِ آب و يا برخورد با ديواره ظرف ،كاپ نسوزد.)

كاپ قاعدگي چيست؟

 

 

مطالب آموزشی مرتبط:

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

برای حفظ این درخشش سالم صورت ، در اینجا حقایق مفیدی در مورد ماندگاری محصولات آرایشی شما آورده شده است.....

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

آیا می خواهید یک لنز جدید از رنگ را به چشمان خود اضافه کنید؟ امتحان کردن لنزهای تماسی رنگی کمی شبیه به داشتن مدل موی جدید است! این کاملا می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. با این حال ، برخلاف مو ، هر زمان که بخواهید می توانید لن....

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

اگر لنزهای شما یخ زد چکار باید بکنید

روش انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

راهنمای خرید لوازم بهداشت فردی

راهنمای خرید تجهیزات بهداشتی جهیزیه

   محصولات مشابه