مقالات لیدی مد

فروشگاه

كاپ قاعدگي چيست؟

با این که مدت زمان زیادی است که کاپ های قاعدگی تولید می شوند، به تازگی این محصول بهداشتی برای استفاده در زمان پریود توجه خانم ها را به خود جلب کرده است. کاپ قاعدگی، نوعی قیف کوچک است که می توان با قرار دادن آن در واژن، خون قاعدگی را در زمان پریود جمع آوری کرد و دیگر مانند قدیم نیازی به استفاده از نوار بهداشتی یا تامپون نیست. جنس کاپ های قاعدگی از سيليكون طبي، لاستیک یا پلاستیک است و می توان مجددا از آنها استفاده کرد. به سادگی می توان کاپ را خالی کرد، آن را با آب و صابون شست و دوباره آن را در واژن قرار داد. کاپ قاعدگی را میتوان بعد از 6 الی 12 ساعت استفاده، خارج کرده و بشویید. در قاعدگی های با خونریزی شدید، ممکن است فرد مجبور شود که کاپ خود را چندین بار در طی روز خالی کند.

چرا کاپ یا فنجان قاعدگی را جایگزین پدهای بهداشتی یا تامپون كنم؟

 1. براي خانم هايي كه فعاليت روزانه زياد مثل ورزش دارند مناسب است و در استخر هم مي توان از آن استفاده كرد.
 2. مي توان تا ۱۲ ساعت از آن استفاده كرد. براي زمان هايي كه امكان تعويض زود هنگام وجود ندارد نيز مناسب است.
 3. خطر ابتلا به عفونت و خارش را كاهش مي دهد.
 4. در هزينه ها صرفه جويي شده و لازم نيست هر ماه هزينه اي براي خريد تامپون يا پد متقبل شويد.
 5. همچنين آلودگي هاي محيطي كه زباله هاي نوار بهداشتي به وجود مي آورند را ندارد.

 

این فنجان ها در اندازه , انعطاف پذيري و گنجايش هاي متفاوتي وجود دارد.

كاپ قاعدگي چيست؟

چطور سايز درست را انتخاب كنيم؟

به طور كلي كاپ ها در دو اندازه كوچك و بزرگ (و گاهي متوسط) ارائه مي شوند. اين شما هستيد كه با توجه به آناتومي بدنتان و ميزان خونريزي , بايد سايز صحيح و مناسب را براي استفاده بيابيد.

 • اگر واژنتان كوچك و تنگ است و هرگز زايمان طبيعي نداشته ايد, سايز ۱ مناسبتان است. دقت داشته باشيد كه در انتخاب فنجان كوچك, بيشتر از اين كه به ميزان خونريزي توجه كنيد بايد به ميزان فيت شدن آن در واژنتان توجه داشته باشيد. پس اگر شرايط گفته شده را داريد, حتي اگر ميزان خونريزيتان نيز زياد است , كاپ هاي كوچك خريداري كنيد.
 • اگر خانمي بالاي ۳۰ سال هستيد كه زايمان طبيعي داشته يا مقدار خونريزيتان زياد است, كاپ قاعدگي با سايز ۲ براي شما مناسب است.

menstraul-cup-1200x670

 

گنجايش

 • مدت زمان توصيه شده براي هر بار تخليه كاپ قاعدگي ۱۰ تا ۱۲ ساعت است. اما اگر جزو افرادي هستيد كه مقدار خونريزيتان بالاست اين مدت زمان را به ۶ تا ۸ ساعت كاهش دهيد. بعد از مدتي تمرين مي توانيد زمان دقيق تخليه را بدست آوريد. پس در اين مدت نيز از نوار بهداشتي استفاده كنيد . اما بعد از اينكه مطمئن شديد و توانستيد دقيق و به موقع كاپ قاعدگي را تخليه كنيد, ديگر نيازي به نوار بهداشتي نيست.
 • در انتهاي بيشتر كاپ ها برآمدگي ساقه-مانندی وجود دارد كه مي توان با بریدن آن طول فنجان را تنظيم كرد. اگر بعد از قراردادن کاپ، ساقه آن از بدنتان بیرون مانده است آ« را قیچی کنید تا کوتاه تر شود.
 • استفاده از كاپ به دوشيزگان توصيه نمي شود.

چطور از كاپ استفاده كنيم؟

۱.كاپ را ۵ دقيقه در آب بجوشانيد.

۲.كاپ را به يكي از روش هاي زير تا بزنيد.

كاپ قاعدگي چيست؟

۳. زانوها را خم کرده و به حالت نیمه نشسته، کاپِ تا زده را وارد بدنتان كنيد.

۴.در هنگام خارج كردن كاپ به همان حالتی که روی توالت ایرانی می نشینید خم شوید, انتهاي كاپ را به داخل فشار بدهيد و به آرامي به بيرون بكشيد. نگران بالارفتن کاپ نباشید زیرا در اثر جاذبه زمین، همیشه کاپ به سمت پایین حرکت می کند.

 

چگونه كاپ قاعدگي خود را ضدعفوني كنيم؟

 1.  حتما در شروع هر سيكل ماهيانه و قبل از استفاده، کاپتان را ده دقیقه در آب جوش بجوشانيد.
 2. در دوران قاعدگی، كاپ  را پس هر بار تخليه با آب سرد بشوييد و دوباره در بدن قرار دهید. نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده نیست.
 3. بعد از دوران قاعدگی کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ۱۰ دقیقه ضد عفونی کنید.(می توانید يك ظرف جداگانه مخصوص اين كار داشته باشيد و حتما مواظب باشيد هنگام جوشاندن، در اثر كميِ آب و يا برخورد با ديواره ظرف ،كاپ نسوزد.)

كاپ قاعدگي چيست؟

 

 

  مطالب آموزشی مرتبط

  

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟


هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟   

برای حفظ این درخشش سالم صورت ، در اینجا حقایق مفیدی در مورد ماندگاری محصولات آرایشی شما آورده شده است. ادامه مطلب

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

  

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟


چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟   

آیا می خواهید یک لنز جدید از رنگ را به چشمان خود اضافه کنید؟ امتحان کردن لنزهای تماسی رنگی کمی شبیه به داشتن مدل موی جدید است! این کاملا می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. با این حال ، برخلاف مو ، هر زمان که بخواهید می توانید لنزهای تماسی را از بین ببرید ... ادامه مطلب

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

اگر لنزهای شما یخ زد چکار باید بکنید

روش انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

راهنمای خرید لوازم بهداشت فردی

راهنمای خرید تجهیزات بهداشتی جهیزیه

 

   محصولات مشابه