مقالات لیدی مد
فروشگاه

روش انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

اگر علاقه مند به استفاده از یک فنجان قاعدگی هستید، با پزشک متخصص خود در این باره مشورت کنید. اگر چه می توانید هر یک از مارک ها را آنلاین یا از برخی از داروخانه ها خریداری کنید، اما بهتر است با پزشک خود در باره اینکه چه اندازه ای مناسب شماست مشورت کنید. بیشتر برندهای کاپ های قاعدگی اندازه های مختلفی را عرضه می کنند.

روش انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

چه نوع کاپ قاعدگی برای من مناسب است؟

اندازه فنجان قاعدگی ای که برای شما مناسب است به موارد ذیل بستگی دارد:

برند های مختلفی از فنجان قاعدگی در بازار موجود است. فنجان قاعدگی معمولا با یک کیسه پارچه ای ارائه می شود تا نگهداری از آن راحت تر باشد. اکثر آنها در دو اندازه موجود هستند.

اندازه کوچک اندازه 1 است. فنجان های کوچکتر قاعدگی معمولا برای خانم های جوانتر از 30 سال توصیه می شوند که زایمان نداشته اند.

اندازه نسبتا بزرگتر، اندازه 2، برای خانم های بالای 30 سال است. اندازه های بزرگتر اغلب برای خانم هایی توصیه می شود که زایمان طبیعی داشته اند، میزان خونریزی شان زیاد است یا بالای  30 سال هستند.

برای انتخاب کاپ قاعدگی مناسب توضیحات فروشنده ها را بشنوید و اطلاعات روی جعبه محصول را بخوانید. تا درک خوبی از مواد مورد استفاده در تولید و ویژگی های ارائه شده داشته باشید. کاپ های قاعدگی موجود براساس اندازه فنجان، رنگ، قابل استفاده مجدد بودن یا نبودن، سختی لبه، سفتی قسمت پایین کاپ که مایع را نگه می دارد، طول کلی فنجان، عرض در لبه و مواد مورد استفاده در تولید متغییر هستند.

بسته به سن، میزان خونریزی و وضعیت زایمان هایی که داشته اید، یک مورد را انتخاب کنید. می توانید در ابتدا از فنجان های قاعدگی یک بار مصرف استفاده کنید تا از اندازه مناسب اطمینان حاصل کنید.

روش استفاده از کاپ قاعدگی

وقتی برای  نخستین بار از کاپ قاعدگی استفاده می کنید ممکن است برایتان کمی عجیب و ناراحت کننده باشد. ولی به یاد داشته باشید که کم کم  این کار برایتان راحت می شود. مهم است قبل از قرار دادن فنجان قاعدگی دست های خود را بشویید، آن را به درستی جاگذاری کنید و روزی دو یا سه بار آنرا خالی کنید.

 برای استفاده، درست قبل از شروع دوره، فنجان قاعدگی را داخل واژن قرار دهید. اگر آن را به درستی در واژن و دهانه جاگذاری کنید، احساس ناراحتی نخواهید داشت. کاپ قاعدگی را میان دو انگشت خود تا کنید. برای اینکه راحت تر باشید می توانید لبه های آن را با روغن نارگیل چرب کنید. سپس در وضعیتی که راحت هستید، مثلا نشسته روی توالت فرنگی یا در حالی که ایستاده اید قرار بگیرید. کاپ قاعدگی را با دو انگشت داخل واژن کنید تا به دهانه رحم برسید. سپس آن را رها کنید. به محض جا افتادن لبه های آن باز می شود و شما صدای جا افتادن آن را می شنوید. مطمئن شوید که کاپ جا افتاده است. برای این کار لبه های آن را که باز شده است لمس کنید.گاهی ممکن است لازم باشد که کمی آنرا بچرخانید.

در هنگام استفاده کاپ را احساس نمی کنید. به راحتی می توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. حتی ورزش کنید. بسته به میزان خونریزی تان هر شش تا دوازده ساعت یعنی دو یا سه بار در روز بهتر است کاپ را خارج و آن را تخلیه کنید.

خارج کردن کاپ قاعدگی در ابتدا ممکن است برایتان ناراحت کننده باشد ولی بعد از چند بار به راحتی این کار را انجام خواهید داد. ابتدا دست های خود را بشویید. در یک وضعیت نشسته روی توالت فرنگی یا ایستاده که راحت هستید قرار بگیرید ، باید از عضلات کف لگن خود استفاده کنید تا فنجان را فشار دهید، تا خارج کردن آن راحت تر شود. دم کاپ را بگیرید و کمی بچرخانید و به آرامی به پایین بکشید تا خارج شود. خون درون فنجان را خالی کنید. سپس برای استفاده مجدد آن را با آب شستشو دهید. در پایان دوره قاعدگی می توانید آن را با آب جوش استریل و در کیسه ای پارچه ای نگهداری کنید. 

بهترین محصولات بهداشتی برای دوران قاعدگی

پیش از آنکه در مورد کاپ قاعدگی توضیحات کاملی برای شما ارائه دهیم به معرفی همه روش‌های مورد استفاده بانوان در دوران قاعدگی می‌پردازیم:

پد یکبار مصرف

پد یکبار مصرف یا همان نوار بهداشتی، دستمالی است که از نظر شکل ظاهری مانند پوشک بچه‌هاست اما در ابعاد کوچکتر. امروزه پدها در مدل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند که هر فرد با توجه به نیاز خود می‌تواند اقدام به خرید پد نازک، پد مخصوص شب، پد بلند و… کند. اما این نکته را باید بگوییم که پد برای همه بانوان مناسب نیست چون برخی از زنان به هنگام استفاده از پد دچار تحریک و سوزش پوست می‌شوند. این موضوع به خصوص در زنانی دیده می‌شود که مجبور به مصرف پد برای ۶ تا ۷ روز پشت سرهم هستند.

به شما توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از هر نوع حساسیت و تحریک پوستی، از محصولات معطر استفاده نکنید چون بافت واژن حساس‌ترین بافت بدن بانوان است و تمامی این عطرها آلرژی زا هستند.

نوار بهداشتی

پدهای قابل شست و شو

اگر از جمله افرادی هستید که به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهید چرا از پدهای دوستدار زمین استفاده نکنید؟

پدهای قابل شست و شو، پدهای پارچه‌ای هستند که به مدت ۵ سال هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این پدها از تولید زباله جلوگیری کرده و بسیار مقرون به صرفه هستند.

تامپون

تامپون یک وسیله پنبه‌ای مشابه نوار بهداشتی است با این تفاوت که این وسیله درون مهبل قرار می‌گیرد و خون را به خود جذب می‌کند، به این شکل از خروج خون از بدن جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از ابتلا به هر عارضه‌ای توسط تامپون‌ها، آنها را بیشتر از ۸ ساعت داخل بدن نگه ندارید و برای استراحت به خصوص هنگام شب، نوار بهداشتی را جایگزین آن کنید.

تامپون چیست؟

تینکس (شورتکس)

تینکس یا شورتکس یکی دیگر از وسایل مورد استفاده در دوران قاعدگی بانوان می‌باشد که به لباس زیر دوره هم معروف است. علت این نام گذاری به خاطر شباهت ظاهری این وسیله به لباس زیر می باشد.
تینکس با تکنولوژی ۴ لایه ساخته شده که به ترتیب لایه ضد میکروبی، رطوبت، جذب و مقاوم در برابر نشت نام گذاری می‌شوند.
جالب است بدانید که این لباس زیر به اندازه دو عدد تامپون قدرت جذب دارد و برای روزهایی که پریود شما شدید است، گزینه خوبی به حساب می‌آید.

فنجان قاعدگی

انتخاب محبوب دیگری که برای افراد دوستدار و محافظ محیط زیست وجود دارد، استفاده از فنجان قاعدگی قابل شست و شو در زمان قاعدگی است. این محصول به طور معمول از جنس سیلیکون بوده و شبیه قیف است که داخل واژن جای گذاری شده و خون در آن جمع می‌شود.

این فنجان‌ها را می‌توان در هر بار استفاده، بسته ‌به شدت خون‌ریزی، ۶ تا ۱۲ ساعت بدون تخلیه نگه داشت. اما به توصیه پزشکان برای پیشگیری از عفونت و هر عارضه‌ای، فنجان‌ها باید روزی حداقل دو بار تخلیه شوند و آن‌ها را پس از شستشو دوباره استفاده کرد.

لونکاپ (فنجان قاعدگی هوشمند)

لون کاپ، یک نوع فنجان قاعدگی است که به صورت هوشمند عمل می‌کند اما هنوز وارد بازار نشده است. این فنجان یک سنسور دارد که از طریق برنامه به گوشی تلفن همراه شما متصل شده و حجم خون ریزی و رنگ آن را ثبت می‌کند. به این ترتیب شما متوجه می‌شوید که چه زمانی نیاز به تعویض کاپ دارید.

کاپ قاعدگی چیست؟

همانطور که پیش از این گفته شد، کاپ قاعدگی به جای اینکه مثل پد و تامپون خون را به خود جذب کند، آن را جمع‌آوری می‌کند. برای استفاده از این وسیله لازم است قبل از شروع دوره‌ قاعدگی، کاپ را محکم بگیرید و آن را مانند یک تامپون بدون نیاز به اپلیکاتور داخل واژن‌تان جایگذاری کنید.

اگر فکر می‌کنید کاپ باعث ایجاد حس ناخوشایند در شما می‌شود، فکرتان اشتباه است چون در صورتی که به درستی آن را استفاده کنید، اصلا کاپ را احساس نخواهید کرد.

اگر برای خرید این محصول ترغیب شدید می‌توانید آن را مثل هر محصول بهداشتی دیگری به صورت آنلاین یا از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم بهداشتی خریداری کنید.

سایزبندی کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی معمولا در دو سایز کوچک و بزرگ به بازار عرضه می‌شوند.

سایزبندی کاپ قاعدگی

کاپ مدل یک (کوچک)

کاپ مدل یک برای خونریزی‌های کم و متوسط مناسب است. تمامی کاپ‌های قاعدگی نرم و انعطاف‌پذیر هستند ولی مدل یک، از مواد سیلیکونی نرم‌تری نسبت به مدل دو ساخته شده است.

کاپ مدل دو (بزرگ)

این مدل کاپ برای خونریزی‌های نرمال یا شدیدتر کاربرد دارد و از مواد سیلیکونی محکم‌تری نسبت به مدل یک تشکیل شده است.

انتخاب سایز مناسب اهمیت ویژه‌ای در هنگام خرید کاپ قاعدگی دارد. این را فراموش نکنید که کاپ‌های قاعدگی فقط درصورتی کارکرد درستی به شما ارائه خواهند کرد که بتوانید سایز مناسب خود‌تان را پیدا کنید. این را هم بدانید سایزهای برندهای مختلف کاپ‌ها ممکن است مقدار کمی با هم تفاوت داشته باشند.
انتخاب سایز مناسب به موارد زیر بستگی دارد:

به شما پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب سایز با پزشک زنان مشاوره کنید چون پزشک با لحاظ‌کردن همه موارد بالا به شما در انتخاب سایز مناسب کمک شایانی خواهد کرد.

به طور کلی می‌توان گفت معمولا سایز یک برای بانوان زیر ۳۰ سال و کسانی که زایمان واژینال نداشته‌اند، کاربرد دارد. اما سایز دو اکثرا برای خانم‌های بالای ۳۰ سال و افرادی که سابقه زایمان واژینال داشته‌اند یا دچار قاعدگی‌های پرخون و سنگین هستند، مناسب است.

اما این را هم بدانید که قاعده گفته شده در بالا قابل‌ تعمیم به همه افراد نیست و ممکن است در برخی افراد این قاعده صدق نکند.

در مورد ارتفاع کاپ هم باید با پزشک مشورت کنید تا وی ببیند که دهانه رحم شما هنگام قاعدگی در چه وضعیتی قرار می‌گیرد.

نحوه گذاشتن کاپ قاعدگی

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی

برای خارج کردن کاپ از داخل واژن مراحل زیر را انجام دهید:

  1. ابتدا به حالت چمباتمه نشسته یا اگر می‌خواهید راحت‌تر باشید روی صندلی توالت بنشینید.
  2. سپس کاپ را با انگشت نگاه دارید و به میزان کمی آن را فشار دهید تا کمی هوا وارد شود.
  3. به این نکته توجه کنید که هنگام بیرون کشیدن کاپ باید انتهای آن را در دستان خود نگاه دارید تا از برگشتن کاپ به داخل جلوگیری شود.
  4. وقتی کاپ کاملا خارج شد خون قاعدگی را دور ریخته و در آخر دستان خود و کاپ را به خوبی بشویید.
  5. برای شستن کاپ قاعدگی آن را درون آب گرم غوطه‌ور کرده و با دستمال نرم به خوبی خشک کنید به صورتی که هیچ رطوبتی روی آن احساس نشود.
  6. برخی از کاپ‌ها از نوع یکبار مصرف هستند و پس از بیرون آوردن قابل استفاده مجدد نیستند اما بیشتر آنها چندبار مصرف بوده و شما می‌توانید پس از شست و شو دوباره آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید
  7. بعد از پایان‌یافتن دوره قاعدگی کاپ را با جوشاندن در یک ظرف بزرگ آب برای ۵ الی ۱۰ دقیقه ضد عفونی کنید و کاپ استریل شده را برای مصرف مجدد در جایی تمیز و مطمئن قرار دهید.
  8. ضدعفونی کردن کاپ قاعدگی با محلول‌های ضدعفونی کننده توصیه نمی‌شود، چون ممکن است باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در استفاده‌های بعدی شود.

فواید کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ‌هایی که قابلیت استفاده‌ مجدد دارند را شما می‌توانید نزدیک به ۱۰ سال استفاده کنید. این به معنی تولید زباله کمتر خواهد بود. البته این مسئله در مورد کاپ‌های یکبار مصرف صدق نمی‌کند.

کاپ‌های چند بار مصرف از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه‌تر خواهند بود. چون از یک فنجان قاعدگی تا ده سال‌‌ می‌توان استفاده کرد و این به معنای هزینه کمتر برای خرید نوار بهداشتی و تامپون است.

کاپ قاعدگی بسته به میزان و شدت خونریزی در زمان پریود، تا ۱۲ ساعت‌‌ می‌تواند در بدن بماند، پس برای استفاده‌ در شب بسیار مفید است.

یک کاپ قاعدگی می‌تواند یک اونس مایع را درون خود نگه دارد. می‌توان به صورت تقریبی گفت کاپ‌ها دو برابر تامپون یا پدهایی که جذب فوق العاده دارند، عمل می‌کند. این مورد یک مزیت بسیار خوب برای روزهایی است که خونریزی شما بسیار شدید خواهد بود.

بیشتر کاپ‌های قاعدگی سلیکونی و لاستیکی پیش از انجام رابطه جنسی، لازم است بیرون آورده شوند. اما کاپ‌هایی که نرم و یکبار مصرف هستند و طراحی گنبدی یا زنگوله‌ای شکل دارند، رابطه‌ جنسی را ممکن می‌سازند. در این حالت به هنگام انجام رابطه جنسی همسرتان آن را احساس نمی‌کند و خونی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

هنگامی که خون قاعدگی در مجاورت هوا قرار می‌گیرد، بوی بدی تولید می‌کند. اما کاپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که نسبت به هوا غیر قابل نفوذ هستند.

کاپ قاعدگی از تامپون امن‌تر است. چون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی، یا عفونت باکتریایی را کاهش می‌دهد. همچنین اصلا باعث عرق سوز شدن یا جوش نمی‌شود در حالی که استفاده از نوار بهداشتی به خصوص در فصول گرم سال می‌تواند برای مصرف کننده ایجاد ناراحتی کند.

بهترین مارک کاپ قاعدگی

برندهای مختلفی کاپ قاعدگی طراحی و تولید می‌کنند که در ادامه به دو مورد از بهترین مارک کاپ قاعدگی در این زمینه اشاره می‌کنیم:

کاپ قاعدگی لونت

مزایای کلی کاپ قاعدگی لونت برای بانوان

جمع آوری مایعات به جای جذب آن‌ها

یک جایگزین بهداشتی و سالم بجای تامپون و نوار بهداشتی

کاپ قاعدگی لونت ساخته شده از سیلیکون پزشکی در فنلاند

بی بو و بی خطر است

حاوی لاتکس نمی‌باشد

در مقایسه با تامپون یا پدهای بهداشتی، مدت زمان طولانی‌تری نیاز به تخلیه دارد

طراحی شده برای تمام سنین و اندازه

بر خلاف تامپون باعث خشکی واژن نمی‌شود

خط‌های اندازه‌گیری روی کاپ به شما کمک می‌کند که از میزان قاعدگی خود باخبر شوید

کاپ قاعدگی لونت باعث شل شدگی واژن نمی‌گردد

از نشت و بوی بد خون جلوگیری می‌کند

نیاز نیست که لونت را هنگام ادرار کردن، خارج کنید

با بدن و محیط زیست سازگار است

خطر سندروم شک سمی و عفونت ناشی از استفاده تامپون و پدهای بهداشتی را ندارد

مقرون به صرفه است

می‌توان آن را همزمان با قرص‌های بارداری استفاده کرد

قابل استفاده به هنگام خواب و فعالیت‌های ورزشی می‌باشد

برای کسانی که قاعدگی نامنظم دارند، گزینه خوبی به حساب می‌آید

قابلیت استفاده مجدد هر کاپ تا چند سال هم وجود دارد

معایب کاپ قاعدگی

به گفته محققان مصرف کنندگان کاپ قاعدگی بیشتر از آن‌هایی که تامپون استفاده می‌کنند، دچار سوزش می‌شوند. برای رفع این مشکل لازم است قبل از گذاشتن کاپ داخل واژن، دست‌‌ها به خوبی شسته شوند و دو تا سه بار در روز محتوای کاپ خالی شود. همچنین بین دوره‌های قاعدگی کاپ باید به خوبی استریل گردد.

کاپ‌ها سایزهای مختلفی دارند و شما با توجه به سن، میزان خونریزی، زایمان و … می‌توانید سایز مناسب خود را انتخاب کنید. با این وجود جاگذاری مناسب کاپ در واژن می‌تواند برای شما یک چالش جدی شود مخصوصا اگر رحم شما یک طرفه یا پایین باشد. برای یادگرفتن نحوه‌ جاگذاری مناسب به کمی آزمون و خطا احتیاج دارید و ممکن است در دفعات اول به دلیل ناشی بودن در جاگذاری، کمی نشت خون به لباس را هم تجربه کنید.

برداشتن کاپ مانند جاگذاری آن به مهارت نیاز دارد. برای جلوگیری از کثیف کاری هنگام برداشتن کاپ، در حالت نشسته یا اسکات (حالت نشستن در توالت) کاپ را فشار دهید تا دنباله‌ آن بیرون بیاید. پایین کاپ را کمی فشار دهید تا با عبور هوا کاپ از دیواره‌ رحمتان جدا شود. آن را کمی به عقب خم کنید تا از پاشیده شدن خون به بیرون جلوگیری شود.

بیشتر فنجان‌های قاعدگی از مواد بدون لاتکس تولید می‌شوند و برای افراد مبتلا به آلرژی لاتکس گزینه مناسبی است. اما برای بعضی از افراد، احتمال دارد مواد سیلیکون یا لاستیک باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود.

مطالب آموزشی مرتبط:

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

برای حفظ این درخشش سالم صورت ، در اینجا حقایق مفیدی در مورد ماندگاری محصولات آرایشی شما آورده شده است.....

هر چند مدت باید لوازم آرایش خود را تغییر دهم؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

آیا می خواهید یک لنز جدید از رنگ را به چشمان خود اضافه کنید؟ امتحان کردن لنزهای تماسی رنگی کمی شبیه به داشتن مدل موی جدید است! این کاملا می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. با این حال ، برخلاف مو ، هر زمان که بخواهید می توانید لن....

چه چیزی را درباره لنزهای تماسی رنگی باید بدانید؟

اگر لنزهای شما یخ زد چکار باید بکنید

كاپ قاعدگي چيست؟

راهنمای خرید لوازم بهداشت فردی

راهنمای خرید تجهیزات بهداشتی جهیزیه

   محصولات مشابه