مقالات لیدی مد
فروشگاه

۵ شامپوی برتر ۲۰۱۹ از نگاه متخصصان لوازم بهداشتی

در بازار انواع و اقسام شامپوهای مختلف وجود دارد که گاهی انتخاب را سخت می‌کنند. اما مطالعه نظر کارشناسان لوازم بهداشتی می‌تواند ما را در انتخاب محصول مناسب، راهنمایی کند. ۵ شامپوی برتر زیر، شامپوهایی هستند که توانسته‌اند تایید ۷ متخصص بررسی لوازم بهداشتی سایت Reviews را به دست آورند. آنها این ۵ شامپو را از میان ۴۵ شامپو تایید و انتخاب کرده‌اند. این مقاله، ترجمه نظرات آنهاست. همچنین همه این شامپوها در بازار ایران هم موجودند.

فاکتورهای انتخاب ۵ شامپوی برتر

5 شامپوی برتر

یک شامپوی برتر ‌شامپویی است که موها را به خوبی تمیز کرده، نرم و سالم نگهدارد. در اینجا برای انتخاب بهترین شامپو، چند فاکتور از جمله؛ محبوبیت، مواد به کار رفته (که عمدتا از نوع سورفکتانت ملایم است) و توصیه کارشناسان لوازم آرایشی و بهداشتی در نظر گرفته شده است.

چقدر محبوبیت دارد؟

مسلما برای یافتن بهترین شامپو نمی‌توان صدها شامپوی موجود در بازار را بررسی کرد. بنابراین یکی از روش‌های انتخاب شامپوی برتر، محبوبیت آن بین مردم است. در واقع می‌توان با بررسی سایت‌های فروش معتبر مانند آمازون، پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین شامپوها را پیدا کرد. ما در این بررسی برای انتخاب نهایی شامپوهایی که معرفی کرده‌ایم، این نکته را هم مدنظر قرار داده‌ایم.

محبوب‌ترین شامپوها را ببینید

میزان مواد سورفکتانت شامپو استاندارد است؟

پوست سر مانند پوست قسمت‌های دیگر بدن، چربی (سبوم) تولید می‌کند تا به طور طبیعی مرطوب بماند. اما ترشح سبوم  به دلایل مختلف از جمله، اضطراب، به‌هم خوردن تعادل هورمون‌ها، رژیم غذایی و استفاده بیش از حد محصولات آرایشی، زیاد می‌شود و موها را چرب و کثیف می‌کند.

مواد سورفکتانت، نوعی مواد فعال سطحی هستند که یک طرف مولکول‌های آن به مولکول‌های چربی جسبیده و طرف دیگرشان به مولکول‌های آب می‌چسبند و بدین ترتیب چربی موها با شستن زیر آب، برطرف شده و موها تمیز می‌شود. در واقع این مواد، جذب‌کننده چربی‌ها هستند و آنها را از بین می‌برند. سورفکتانت‌ها معمولا قدرت پاک‌کنندگی متفاوتی دارند. اما نکته مهم اینجاست که به‌کار بردن مقدار زیادی از این مواد در تولید شامپوها، باعث از بین رفتن چربی خوب و طبیعی پوست سر می‌شود.

بنابه گفته متخصصان مو، مواد سورفکتانت قوی نمی‌تواند به موها صدمه‌ای برساند اما احتمال خشک شدن و حساسیت پوست سر را افزایش می‌دهد. پوست سر و موها برای سالم ماندن، به کمی چربی (سبوم) نیاز دارند. بنابراین شامپوهایی که مواد سورفکتانت آن فقط به اندازه تمیز نگهداشتن موی سر است، مناسب‌تر از باقی شامپوها هستند. یعنی بهتر است از مواد سورفکتانت ملایم استفاده شود. در جدول زیر انواع سورفکتانت معرفی شده است:

سورفکتانت‌های قوی سورفکتانت‌های ملایم
سدیم لورت سولفات سدیم لوریل سارکوسینات
سدیم مایرت سولفات متیل کوکویل
سدیم لوریل سولفات سدیم لوریل گلوکز
آمونیوم لوریل و لورت سولفات  
سولفات لوریل TEA  

متخصصان چه شامپویی را توصیه می‌کنند؟

وجود مواد سورفکتانت ملایم در شامپو تنها دلیل انتخاب شامپوی مناسبی که در این مقاله معرفی شده‌اند، نیست. یک شامپوی برتر باید دارای موادی باشد که موها را شاداب و باطراوت نگهدارد. متخصصان لوازم بهداشتی و آرایشی از چند ماده صحبت می‌کنند که وجود آن در شامپوها برای سلامت مو لازم است. از این مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که هر شامپوی مناسبی، تعدادی از آنها را در خود دارد:

البته برخی دیگر از تولید‌کنندگان شامپو، از مواد زیر در تولید شامپوهای خود استفاده می‌کنند:

روغن‌های مورد استفاده در تولید شامپوها خواص روغن‌ها
روغن نارگیل نرم‌کننده و مرطوب‌کننده طبیعی عالی
روغن دانه کنجد مفید برای سالم نگهداشتن پوست سر
عصاره برگ گیاه آگوا گیاهی مرطوب‌کننده
کره شی نوعی مرطوب‌کننده طبیعی دیگر
ویتامین E پیشگیری‌کننده از صدمه به مو (ویتامین E در بیشتر روغن‌های طبیعی، مانند روغن ماکادمیا (فندق استرالیایی) وجود دارد.

 

شامپوهایی که در اینجا معرفی شده‌اند، حداقل حاوی دو ماده از موادی که بالا درباره آنها گفتیم هستند و نظر کارشناسان لوازم بهداشتی و آرایشی را به عنوان شامپوی برتر به خود جلب کرده‌اند.

در ادامه ۵ شامپوی برتر سال ۲۰۱۹ معرفی و مقایسه شده‌اند. در ضمن تمام شامپوهای زیر در بازار ایران به فروش می‌روند:

۱- شامپوی آوینو (Avveno)

5 شامپوی برتر ۲۰۱۹، آوینو

دلایل انتخاب

دلیل اینکه برخی از تولیدکنندگان شامپو، از مواد سورفکتانت در شامپوهای خود استفاده می‌کنند، ارزان بودن آنهاست. هر چه شامپویی ارزان‌تر باشد، یعنی اینکه حاوی مواد مضر بیشتری است. در شامپوهایی که بررسی کرده‌ایم که در بیشتر فروشگاه‌ها در دسترس هستند، فقط شامپوهای آوینو و فری‌اندکلی‌یر فاقد ماده مضر سورفکتانت هستند.

شامپوی آوینو میان بیشتر شامپوهایی که امتحان کردیم از نظر درخشان کردن مو بهترین است. این شامپو موها را نه تنها به خوبی تمیز می‌کند، بلکه به درخشندگی آن می‌افزاید.

مواردی که باید به آن توجه کرد

اگر می‌خواهید از شامپوی آوینو استفاده کنید، یادتان باشد به یک نرم‌کننده ملایم هم نیاز دارید. مشکلی که این شامپو دارد، این است که پس از مدتی شستشو با آن، موها کمی زبر می‌شود. البته با استفاده از نرم‌کننده‌ای ملایم می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. این شامپو از نظر قیمت چندان گران نیست و می‌توانید با استفاده از آن موهای خوش حالتی داشته باشید. البته نرم‌کننده فراموش نشود.

آوینو به جای اینکه حاوی عطر مرکبات یا بوی تند انواع گل‌ها باشد، بویی قوی همچون شامپوهای قدیمی دارد؛ شامپوهایی که بوی صابون و رایحه ملایم گل می‌دهند. البته این رایحه ناخوشایند نیست اما نمی‌توانید از این شامپو، توقع عطر برخی شامپوهای بسیار خوشبوی مدرن را داشته باشید.

مزایا

معایب

نظر مشتریان

شامپوی آوینو از دید مشتریان از ۵ ستاره، ۴,۴ گرفته است. برخی از مصرف‌کننده‌ها معتقدند  این شامپو قدرت پاک‌کنندگی خوبی ندارد و پس از چند بار مصرف، موها تمیز می‌شود. برخی هم از رایحه آن راضی نیستند و به همین دلیل علاقه‌ای به استفاده دوباره از این شامپو ندارند. این شامپو ۲۹ دلار قیمت دارد.

۲- شامپوی کانتو (Cantu)

5 شامپوی برتر ۲۰۱۹، کانتو

دلایل انتخاب

بیشتر کارشناسان تولیدکننده لوازم بهداشتی و آرایشی که طرفدار مراقبت‌های طبیعی از موها هستند می‌گویند، هنگام خرید شامپو باید نوعی را انتخاب کنید که حاوی موادی چون سولفات، سیلیکون یا پارابن  (نوعی مواد نگهدارنده) نباشند. سولفات تمام چربی‌های مو را از بین می‌برد و موها به طور طبیعی برای سالم ماندن به مقدار مشخصی چربی نیاز دارند.

سیلیکون هم مانند یک لایه روی تارهای مو قرار می‌گیرد و اجازه رسیدن آب و رطوبت به موها را نمی‌دهد. این وضعیت در درازمدت باعث به شدت خشک شدن مو و شکنندگی آن می‌شود.

خوشبختانه شامپوی کانتو این مواد مضر را ندارد و به مو صدمه نمی‌زند. البته استفاده از نرم‌کننده در کنار این شامپو، موها را در بهترین حالت نگه‌ می‌دارد.

شامپوی کانتو حاوی موادی است که ریشه مو را  قوی و محکم می‌کند و در عین حال رایحه بسیار خوشی دارد. این شامپو در قوطی‌های فشاری، بسته بندی شده و مانند یک ژل کرم‌مانند از قوطی خارج می‌شود.

مواردی که باید به آنها توجه شود

ممکن است این شامپو آنطور که دوست دارید، موهایتان را حتی با وجود نرم‌کننده، خوش‌حالت نکند. در واقع این شامپو برای افرادی است که موهای معمولی (نه چرب و نه خشک) دارند. بنابراین اگر احساس کردید این شامپو نتیجه‌ای که می‌خواهید را به همراه ندارد، از برند دیگری استفاده کنید.

مزایا

معایب

نظر مشتریان

این شامپو از نگاه مشتری‌ها توانسته ۴,۵ ستاره از ۵ را به خود اختصاص دهد. بیشتر مصرف‌کنندگان از این شامپو رضایت دارند. اما برخی به این شامپو حساسیت نشان دادند و برخی دیگر هم به ریزش مو و زبر شدن آن، پس از استفاده اعتراض داشتند. قیمت این شامپو ۳۵ دلار است.


۳- شامپوی فری ‌اند کلی‌یر (Free & Clear)

5 شامپوی برتر ۲۰۱۹، فری اند کلی‌یر

دلایل انتخاب

اگر به عطرهای گوناگون حساسیت دارید یا مبتلا به خشکی و اگزمای پوست هستید، این شامپو مناسب شماست. شامپوی فری اند کلی‌یر فاقد عطر و رایحه است و متخصصان پوست به افرادی که به رنگ مو، عطر، پارابن یا سورفکتانت حساسیت دارند، مصرف این شامپو را توصیه می‌کنند.

خوشبختانه این شامپو از نظر قیمت، به صرفه است و با هزینه‌ای کمتر از شامپوهای برند دیگر می‌توانید آن را خریداری کنید. قیمت این شامپو ۲۳ دلار است.

مواردی که باید در نظر بگیرید

با وجود اینکه این شامپو قدرت تمیزکنندگی خوبی دارد، بیشتر مردم نسبت به خرید آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. زیرا این شامپو رایحه‌ای ندارد. اینجاست که معلوم می‌شود، چرا بیشتر شرکت‌های شامپوسازی، به شامپوهای خود رایحه اضافه می‌کنند.

مزایا

معایب

نظر مشتریان

در بین ۵ شامپوی برتر ۲۰۱۹، از ۵ ستاره از ۴,۲ ستاره هم به این شامپو تعلق گرفته است. این شامپو طرفداران بسیاری دارد. برخی از مصرف‌کنندگان که دچار حساسیت‌های شدید هستند، نسبت به این شامپو هیچ واکنش حساسیتی نشان ندادند و از خریدشان رضایت کامل داشتند. اما برخی دیگر معتقد بودند پس از مصرف این شامپو، موهایشان خشک و زبر شد.

۴- شامپوی ردکن (Redken)

5 شامپوی برتر ۲۰۱۹، ردکن

دلایل انتخاب

ترکیبات این شامپو به گونه‌ای انتخاب شده است که رنگ موهای رنگ‌ شده را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. حتی اگر هر روز موهای رنگ‌ کرده‌تان را با این شامپو بشویید، رنگ موهایتان تغییر نمی‌کند و کم‌رنگ نمی‌شود.

این شامپو می‌تواند از موها در برابر اشعه‌های مضر ماوراء‌بنفش خورشید مراقبت کند. از قدرت پاک‌کنندگی خوبی برخوردار است و موجب درخشندگی موها می‌شود. در ضمن این شامپو حاوی پروتئین‌ است که می‌تواند قدرت و استحکام موهایتان (که معمولا در اثر رنگ کردن، صدمه می‌بیند) را بهبود بخشد.

مزایا

معایب

نظر مشتریان

این شامپو از نگاه مشتریان، ۴ از ۵ ستاره دریافت کرده است. بیشتر مصرف‌کنندگان از عملکرد این شامپو راضی هستند، اما برخی از آنها ایرادهایی به این محصول گرفته‌اند. مثلا برخی از بوی آن راضی نبودند و به نظرشان این محصول، بسیار بد بوست.

برخی هم معتقد بودند شستن موها با این شامپو بسیار سخت است، آنها مجبور بودند بارها موهایشان را آبکشی کنند. این شامپو در برخی از افراد هم ایجاد واکنش‌های حساسیتی کرده و همچنین موجب خشکی موهایشان شده بود. با اینحال تعداد افراد ناراضی اندک بود و بیشتر خریداران از این شامپو رضایت داشتند. این شامپو حدود ۲۰ دلار قیمت دارد.

۵- شامپو مرطوب کننده پنتن (Pantene) سری PRO-V مدل Deep Moisture

5 شامپوی برتر ۲۰۱۹، پنتن

دلایل انتخاب

برای تولید شامپوی پنتن سری Pro-V، از مواد باکیفیتی استفاده شده است که از موها به خوبی مراقبت می‌کند. از برخی از این مواد می‌توان به ویتامین B5، پنتنول، پنتنیل اتیل اتر، آنتی‌اکسیدان و لیپیدها اشاره کرد. این مواد موجب استحکام و سلامت موها می‌شوند.

همچنین این شامپو با وجود سدیم لورت سولفات، سدیم لوریل سولفات و مواد مناسب پاک‌کنندگی، موها را به خوبی تمیز می‌کند.

این شامپو همانطور که از نامش برمی‌آید، باعث نرم و مرطوب شدن موی سر می‌شود. در واقع آبرسانی مو را از ریشه تا نوک مو انجام می‌دهد و پس از مدتی مصرف، موها نرم و درخشان می‌شوند.

مزایا

معایب

مطالب آموزشی مرتبط:

نحوه انتخاب شامپوی مناسب

نحوه انتخاب شامپوی مناسب

کلمه شامپو به انگلیسی Shampoo از یک واژه هندی به نام چامپانا Champana به معنای ماساژ دادن می باشد. در گذشته مردم برای شستشو از مواد گیاهی و مواد معدنی مانند سدر، کتیرا، چوبک و خاکهای سیلیسی استفاده میکردند. پس از آن مردم برای تمیز....

نحوه انتخاب شامپوی مناسب

نکات و راهنمایی های انتخاب شامپو مناسب انواع موها

نکات و راهنمایی های انتخاب شامپو مناسب انواع موها

شامپو مناسب موی شما چه نوع شامپویی است. اگر موهایتان خشک یا چرب است، اگر موهایتان رنگ و فرشده است و.. بایستی با توجه به جنس موهایتان شامپوی مناسب برای حفظ زیبایی موهایتان را انتخاب کنید. خریدن شامپو میتواند گیج کننده باشد ....

نکات و راهنمایی های انتخاب شامپو مناسب انواع موها

در انتخاب شامپو برای موهای رنگ شده به این نکات توجه کنید.

بهترین شامپو برای موهای خشک

بازسازي موهاي سوخته و وزشده با درمان خانگی

بهترین شامپوهای مخصوص موهای فر و مجعد

همه‌چیز در مورد بهترین شامپو برای موهای دکلره شده

   محصولات مشابه