مقالات لیدی مد
فروشگاه

ویژگی های یک مسواک خوب و مناسب برای سلامت دهان و دندان

مسواک ابزاری مهم برای تمیز نگه داشتن دهان و دندان است بنابراین باید مسواکی را انتخاب کنید که ایمن بوده و استفاده از آن آسان باشد هم چنین اندازه مناسبی برای دهان داشته باشد و بتوانید به راحتی آن را کنترل کنید و مطمئن شوید که موهای آن سخت نیستند.

در مورد افزودن ویژگی های خاص، مانند پاک کننده زبان یا نوع خاصی از دسته فکر کنید، اگر از آن زیاد استفاده می کنید مطمئن شوید سالم است دقت کنید که قبل از خرید برچسب ایمنی داشته باشد.

یک مسواک خوب یعنی مسواکی که به خوبی باکتری های دهان و دندان را پاک کرده و آسیبی بر جای نگذارد. به نظر شما چه مسواکی برای دندان مناسب است؟ مسواکی با جنس نرم یا یک مسواک زبر ؟ پاسخ این سوالات و نکات مهم دیگر مرتبط با انتخاب مسواک خوب و مناسب را در ادامه بخش سلامت دهان و دندان لیدی مد کالا خواهید خواند.

یک مسواک خوب جنس نرم دارد یا زبر؟

جراح و دندان پزشک در پاسخ به این سوال میگوید :معمولا استفاده از مسواک هایی با موهای نرم توصیه می شود و پیشنهاد می شود از استفاده از مسواک های زبر جدا خودداری شود چراکه موجب آسیب به لثه میشوند و به بافت نرم یا سمان ها و عاج های اکسپوز شده آسیب می رسانند.

مسواک نرم با محیط دندان بهتر منطبق می شوند و فرد حین استفاده از آن دچار مشکل و سختی خاصی نخواهد بود.

مسواک خوب

مسواک نرم خوب است یا سفت؟

چطور یک مسواک خوب انتخاب کنیم ؟

انتخاب اندازه و سبک مسواک خوب

دقت کنید که مسواک تان برای شکل دهان شما مناسب باشد:

طبق مسواک های گذشته باید یک ایده از شکل کلی دهان خود داشته باشید بعضی ها دهانشان باریک یا پهن تر از بقیه است، در این صورت به مسواکی نیاز دارید که برای دهان و دندان تان مناسب باشد.

مسواکی را می خواهید که بتواند به راحتی به پشت دندان های آسیاب شما برسد شکل دهان و اینکه آیا بزرگ تر یا باریک تر است، بر این که مسواک به راحتی می تواند به دندان شما برسد، تاثیر خواهد گذاشت.

مسواک با یک دسته مناسب انتخاب کنید. برای مثال اگر شما یک دهان بسیار باریک و تا حدودی دراز داشته باشید، به یک مسواک با یک دسته بزرگتر نیاز خواهید داشت احتمالا با مسواک کوچک تر احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

اندازه دهان خود را در ذهن نگه دارید :

دهان ها اندازه متفاوتی دارند اگر یک دهان به اندازه متوسط داشته باشید بیشتر مسواک های مرسوم برای شما کارآمد خواهد بود با این حال، اگر یک دهان بسیار بزرگ و یا خیلی کوچک داشته باشید، هنگام انتخاب مسواک، این موضوع را مورد توجه قرار دهید.

بیشتر مردم می توانند از یک مسواک استفاده کنند که به اندازه 50 اینچ عرض و 1 اینچ ارتفاع دارد این می تواند به پشت دندانهای بسیاری از افراد بدون مشکل برسد با این حال، اگر شما مشکلاتی با مسواک بیش از حد بزرگ و یا بیش از حد کوچک داشته باشید، این موضوع را در نظر بگیرید.

اگر بزرگ تر یا کوچک تر از دهان متوسط باشد، یک مسواک کوچک و یا کمی بزرگتر را انتخاب کنید.

ویژگی مسواک خوب

چگونه مسواک خوب انتخاب کنیم؟

به زاویه مسواک نگاه کنید :

برخی از مسواکها به گونه ای طراحی شده اند که زاویه خاص دارند برخی از مصرف کنندگان مسواک با کمی کجی را پیدا می کنند که به آن ها این امکان را می دهد که به راحتی مناطق خاصی از دهان را هدف قرار دهد با این حال، نباید مسواکی بخرید که نمی دانید چگونه از آن استفاده کنید اگر اولویت قوی تری برای یک مسواک زاویه دار داشته باشید، که قبلا از آن ها استفاده کرده اید، یک مسواک استاندارد انتخاب کنید. مسواک ایده آل چیزی است که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید.

هم چنین به خاطر داشته باشید که موهای پلاستیکی بیشتربه تمیز کردن بهتر کمک خواهند کرد هستند.

دسته ای را که دوست دارید انتخاب کنید:

اگر از دسته مسواک خود خوشتان نمی آید، احتمال کمتری وجود دارد که دندان های خود را به طور موثر مسواک بزنید داشتن یک مسواک با یک دسته نرم نگه داری آن را آسان می سازد هم چنین تکنیک بد مسواک زدن می تواند به دندان های شما آسیب برساند.

متاسفانه، معمولا نمی توانید یک مسواک را از بسته خارج کنید تا آن را بررسی کنید. با این حال، می توانید دسته مسواک را از داخل جعبه بررسی کنید.

انتخاب مسواک خوب

راهنمای انتخاب و خرید مسواک خوب

انتخاب ویژگی های خاص مسواک خوب

ویژگی های اضافه ای که می خواهید را انتخاب کنید:

آیا ویژگی خاص وجود دارد که احساس می کنید باید از آن استفاده کنید؟ اگر تنفس بد بو دارید، ممکن است نیاز به یک مسواک با یک پاک کننده زبان داشته باشید. اگر آگاه باشید مسواکی انتخاب می کنید که به راحتی قابل بازیافت و از مواد آلی ساخته شده باشد.

اغلب فروشگاه ها و سوپرمارکت ها انواع زیادی از مسواک ها را می فروشند، بنابراین پیدا کردن ویژگی خاص مشکل است. با این حال، همه ویژگی های خاص مسواک درهر فروشگاهی موجود نیستند. اگر به دنبال یک ویژگی بسیار مناسب هستید، می توانید یک مسواک را به صورت آنلاین بخرید.

در مورد مسواک دستی در مقابل یک مسواک الکترونیکی فکر کنید:

مسواک دستی فقط با دست شما کار می کند مسواک الکترونیکی یک موتور دارد که وقتی که مسواک را روی دهان خود حرکت می دهید، موها را تکان می دهد تصمیم بگیرید آیا می خواهید یک مسواک الکترونیکی یا دستی بخرید.

مزیت اصلی یک مسواک الکترونیکی این است که می تواند به شما تمیزی عمیق تری بدهد، هم چنین اگر شما شرایطی مانند ورم مفاصل دارید، مسواک الکترونیکی کارهای زیادی برای شما انجام می دهد.

با این حال، مسواک الکترونیکی گران است و باید هر سه تا چهار ماه یکبار جایگزین شوند پس اگر بودجه کمی دارید و هیچ مشکلی ندارید که مسواک زدن را برایتان دشوار کند، ممکن است بخواهید یک مسواک دستی انتخاب کنید.

عیب بزرگ دیگر داشتن یک مسواک الکترونیکی این است که ممکن است فراموش کنید که چطور به درستی مسواک بزنید موثرترین روش مسواک زدن، روش دستی است که در آن می توانید با استفاده از حرکت های عمودی مسواک بزنید.

هنگام انتخاب ویژگی های خاص هزینه را به یاد داشته باشید :

بیشتر مسواک ها باید هر سه تا چهار ماه تعویض شوند هنگام انتخاب ویژگی های خاص، هزینه ها را به یاد داشته باشید در حالی که مسواک با یک پاک کننده زبان می تواند مناسب به نظر برسد، اگر این مسواک دو برابر قیمت یک مسواک معمولی باشد ممکن است ارزش پول را نداشته باشد. به جای آن می توانید هزینه را صرف نخ دندان کنید هم چنین می توانید زبان خود را با یک مسواک معمولی تمیز کنید و کمی پول پس انداز کنید.

مسواک مناسب

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب و مناسب

بررسی نکات بهداشتی مسواک خوب :مطمئن شوید که مسواک ایمن است

برچسب را بررسی کنید :

باید یک مهر از انجمن دندان پزشکی بر روی هر نوع مسواک ببینید تا مطمئن شوید این مسواک برای ایمنی و کارایی مورد بررسی قرار گرفته است مسواکی را بدون بسته بندی نخرید.

سعی کنید مسواک با موهای نرم تر را انتخاب کنید :

در ابتدای همین بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک هم گفتیم که در حالی که مسواک با انواع موها وجود دارد باید معمولا موهای نرم تر را انتخاب کنید این باعث فشار کم تر بر زبان و مینای دندان می شود مسواک نرم را جایگزین مسواک سخت کنید.

از خرید مسواک بسیار ارزان اجتناب کنید :

می توانید بسته های ارزان قیمت مسواک را پیدا کنید این مسواک به اندازه مسواک های دیگر کیفیت بالا ندارند و برخی از آن ها حتی ممکن است تاییدیه هم نداشته باشند ارزشش را دارد که کمی پول بیشتر برای یک محصول با کیفیت پرداخت کنید.

اصول دیگر از مراقبت های دندان را به خاطر داشته باشید. مسواک فقط یک جز از بهداشت دهان است دقت کنید نخ دندان و دهان شویه داشته باشید. این برای سلامتی دندان مهم است.

انتخاب مسواک مناسب

از کودکی به ما آموخته می‌شود که مسواک زدن مرتب یکی از بهترین راه‌های حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها است. اما بهترین مسواک کدام است؟
چند دهه پیش، زمانی که مسواک با موی نایلونی برای اولین بار اختراع شد، مصرف‌کنندگان گزینه‌های زیادی برای انتخاب مسواک نداشتند اما حالا داستان کاملاً متفاوت است.

اکثر فروشگاه‌هایی که محصولات بهداشتی دهان و دندان را به فروش می‌رسانند، مجموعه‌ای گسترده از انواع مسواک‌های مختلف شامل انواع دستی و الکتریکی را در قفسه‌های خود دارند.

مسواک یکی از مهمترین وسایل شخصی برای حفظ بهداشت دهان و دندان است. توجه به کیفیت این محصول در هنگام خرید می تواند باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان شود. مسواک های مختلفی امروز توسطی کمپانی های داخلی و خارجی تولید می شود و به عبارتی انتخاب بهترین مسواک کمی سخت می باشد.

مسواک های برقی امروزه دارای جایگاه ویژه ای می باشند و می توانند عمل مسواک زدن را سریع تر و راحت تر کنند. هر چند تفاوت چندانی میان کیفیت پاکسازی هر کدام از این دو مدل وجود ندارد.
امروزه مسواک ها دارای پرز هایی هستند که به شکل های مختلفی قرار گرفته شده اند. قرار دادن این پرز ها در سایز ها و زاویه های مختلف باعث افزایش کیفیت پاکسازی دندان ها می شود.

در کنار این موارد استفاده از خمیر دندان های با کیفیت و متناسب با شرایط دندان هر فرد می تواند به پاکسازی هر چه بهتر دندان ها کمک کند. مسواک و خمیر دندان از جمله اصلی ترین عوامل برای پاکیزگی دندان ها می باشد. استفاده از مسواک مناسب باعث کاهش احتمال پوسیدگی می شود. در این مقاله در مورد مسواک مناسب و خصوصیات اصلی آن و همچنین در مورد نکاتی در زمینه مراقبت از دندان صحبت می شود

ویژگی مسواک مناسب

مسواک خوب می‌تواند عادت‌های بهداشتی بد را به عادات بهداشت دهان و دندان خوب تغییر دهد. بدون مسواک زدن و نخ دندان روزانه ممکن است دندان‌ها و لثه‌های به‌ویژه در برابر پوسیدگی دندان، پلاک، جرم دندان و حتی بیماری‌های لثه آسیب‌پذیر شوند. از دستورالعمل‌هایی که در ادامه آمده است برای کمک به مسواک زدن مناسب استفاده کنید تا اجازه ندهید این مشکلات پیش بیاید. هرچه بیشتر مسواک خود را دوست داشته باشید بیشتر احتمال دارد که مرتباً مسواک بزنید.

مسواک مناسب دندان

 

از مسواک با پرز نایلونی استفاده کنید نه طبیعی

محصولات کامل دندانپزشکی وجود دارد که ازنظر زیست‌محیطی مناسب هستند. شما حتی ممکن است در مورد مسواک‌هایی به نام مسواک طبیعی با مویی که از ریشه درخت آراک ساخته‌شده است شنیده باشید. انواع دیگر مسواک‌های طبیعی حاوی پرزهای قهوه‌ای هستند که به نظر می‌رسد نرم‌تر از پرز نایلونی هستند.

اگرچه شما ممکن است کنجکاو باشید که مسواک طبیعی را امتحان کنید اما باید به یاد داشته باشید که تحقیقات کمی در مورد اثربخشی (یا مضر بودن) آن‌ها انجام‌شده است. مسواک طبیعی همچنین ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد و سریع‌تر از مسواک‌های استاندارد خراب شوند.

توصیه‌های عمومی برای انتخاب مسواک مناسب

ویژگی‌های خاصی وجود دارد که باید برای انتخاب هر نوع مسواک، چه مسواک دستی و چه برقی، در نظر بگیرید.

برای مسواک‌های دستی وجود مهر و موم تضمین می‌کند که برس های مسواک ایمن هستند، دسته مسواک برای استفاده‌ی روزانه مناسب است، موی مسواک در هنگام مسواک روزانه از روی مسواک نمی‌افتد و در مراحل اولیه استفاده از مسواک پلاک دندان و بیماری لثه کاهش می‌یابد.

علاوه بر این مسواک‌های برقی که دارای مهر و موم هستند نیز باید آزمایش ایمنی را در یک آزمایشگاه مستقل انجام دهند و از طریق آزمایشات عملی ثابت شود که مسواک برای استفاده روی بافت دهان و دندان و نیز هر ابزار دندانی مناسب باشند.

 

مسواک خوب

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب

1. مسواک هایی که الیاف بیشتري دارند، دندان ها را بهتر تمیز می کنند.

2. در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید (سایزبندی هایی که متناسب با سایز دست و راحتی شما باشند).

3. زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.

4. مسواک های کهنه و از کارافتاده می توانند به لثه و دندان های شما آسیب برساند و از نظر بهداشتی به رشد باکتری ها کمک کرده و از مخاطره انداختن دهان شما دریغ نمی کنند.

5. عمر مناسب یک مسواک خوب نهایتا سه ماه است! زمان استاندارد تعویض یک مسواک برای فرد سالم یک ماه است و پس از سه ماه رشد باکتری ها روی سطح الیاف مسواک به حداکثر می رسد.

6. پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید.

7. مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید. مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است، نگهداري نکنید؛ چون الیاف آن نرم می شوند و خاصیت ارتجاعی مانند خود را از دست می دهند و از آن گذشته میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند.

8. واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک‌های دیگر قرار ندهید، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می‌شوند.

9. مسواک را درون درپوش بگذارید؛ زیرا در جلوگیری ازنشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کند.

10. مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند.

11. در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر 3-1 هفته یکبار باید مسواک های مصرفی تعویض شوند.

مطالب آموزشی مرتبط:

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است به طوری که عدم رعایت آن مشکلات جدی به وجود می آورد. مسواک زدن باید به صورت اصولی انجام بگیرد و همچنین باید به طور منظم به رعایت بهداشت دهان و دندان توجه کنید . امروزه علاوه بر مسواک زدن صحی....

کار های ضروری برای داشتن دندانی سالم و زیبا

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

آثار حاصل از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند از پوسیدگی دندان و کرم خوردگی تا بیماری التهاب لثه، عفونت لثه و افتادن دندان متغیر باشد. خوشبختانه رعایت بهداشت دهان و دندان از قبیل تمیز کردن دندان‌ها به صورت صحی....

تاثیر مراقبت و بهداشت دهان و دندان بر سلامت قلب و سایر اعضای بدن

چرا باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنیم

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

ویژگی های یک مسواک مناسب چیست؟

بهترین مسواک‌ بازار (۱۰ مسواک برتر)

   محصولات مشابه